Akrep İlaçlama

Akrep ilaçlama, insanların en fazla çekindikleri canlıların başında gelen akreplerin yaşam alanlarından uzaklaştırılması için gerçekleştirilen bir işlemdir. İşlemin gerçekleştirilmesi sırasında deneyim ve profesyonel yaklaşım son derece önemlidir. Aynı zamanda canlının ne tür ilaçlardan daha kolay etkileneceği bilinmeli ve uygulama miktarları da doğru tespit edilmelidir.

Sert bir vücut yapısına sahip olan akreplerin yaşam süresi 8 yıldır. Her ne kadar küçük bir boyuta sahip olsalar da kuyruklarında taşıdıkları zehir nedeniyle insanlara zarar verebilirler. Özellikle yaz aylarında karşınıza çıkan bu canlıları öldürmek için hızlı hareket etmelisiniz. Bunun yanı sıra elinizle ya da ayağınızla akreplere dokunmamalısınız. Akrepler ölseler bile kuyruklarında bulunan zehir halen aktif olabilir. Her zaman güvende olmak ve sorunu en kalıcı şekilde çözmek için akrebe karşı ilaçlama yaptırmak en etkili yoldur.

Evde Akrep Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Evinizde akrep olduğundan emin olmadan güçlü kimyasallarla ilaçlama yaptırmak çok da mantıklı değildir. Örneğin; yanı başınızdaki komşunuzda akrep varsa ya da evinize gelen yol üzerinde bu canlıyla karşılaştıysanız, eviniz ya da şahsi bahçeniz için de endişelenmeye başlayabilirsiniz. Akrep ilaçlama servisine başvurmadan önce küçük bir keşfe çıkmanızda fayda var. Özellikle geceleri iz sürmelisiniz çünkü akrepler geç saatlerde daha aktiftir. Eviniz dağınıksa, kırıntı ve böcek yönünden zenginse bu canlılar için ideal bir yaşam alanı olabilir. Bu nedenle her zaman düzenli ve temiz olmakta fayda vardır.

Akrep İçin Doğal Çözümler Var mı?

Eve akrep gelmemesi için kullanabileceğiniz farklı maddeler vardır. Bunların başında boraks ve atomlu toprak gelir. Sedir ağacı, tarçın, lavanta yağı gibi kokular da akrepleri rahatsız eder. Bahçeli bir evde yaşıyorsanız, tavuk beslemek de size yardımcı olur. Kediler de akrepleri yakalama konusunda başarılıdır. Düzenli temizlik yapmak, çöpleri hemen atmak, toz birikmesini engellemek; bu sevimsiz canlıları evinizden uzak tutmanızı kolaylaştırır.

Akrep İlaçlama Servisi

Haşerelerle kıyaslandığında akrepleri öldürmek daha zordur. Sert kabuklarını kalkan gibi kullanan bu canlıların ilaçlanması sırasında tamamen bağışıklık sistemini çökertecek ilaçlar kullanılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise yuvalama alanlarının tespit edilmesidir. Ortalıkta gezinen bir akrebin öldürülmesi bu sorundan kurtulduğunuz anlamına gelmez. Bu nedenle yuvalama alanlarını tespit ederek yavrular da yok edilmelidir. Akrep ilaçlama firmasının uzman personellerinin yapacağı incelemeler neticesinde yaşam alanları kolay bir şekilde belirlenir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus da hangi ilaçlama tekniğinin tercih edileceğidir. Püskürtme, sisleme, fümigasyon gibi farklı teknikler arasından akrebin yayılma alanına göre karar verilir.

Akrep İlaçlama Nasıl Yapılır?

Akrepler, üreme hızı fazla olan canlılardır. Dişi bir akrep 20 ila 47 arasında yavru doğurma kapasitesine sahiptir. Bunun anlamı, evinizde akrep olduğuna dair ilk belirtiler ortaya çıktığında vakit kaybetmeden profesyonel destek almanız gerektiğidir. Akrep ev ilaçlama sırasında kullanılan kimyasallar, ağır yapıda olduğu için ortamda kimsenin bulunmamasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda evcil hayvanlar da ortamdan uzaklaştırılmalıdır. Gıdalar, yiyecek ve içecek kapları gibi malzemeler de ilaçlama yapılacak alanın dışında tutulmalıdır. Tüm bu detaylara dikkat edildiği takdirde akrep ilaçlama çalışması sırasında herhangi bir olumsuzluk yaşanmaz.

Akrep İlaçlama Ne Zaman Yapılır?

Akrep için ilaçlamanın net bir zamanı olmasa da tüm haşerelerin ve sürüngenlerin açığa çıkmaya başladığı bahar ve yaz ayları, bu işlem için uygundur. Havalar iyice ısınmadan ve akrepler çoğalmaya başlamadan sorunu kökünden çözebilirsiniz. Sorunun tekrarlamaması için periyodik aralıklarla ilaçlama hizmeti alabilirsiniz.