Apartman Böcek İlaçlama ve Haşere Kontrolü

Bir apartmanda haşere istilasını önlemek için ne yapabilirim?

Sanitasyon alışkanlıkları, haşere istilacılarını önlemede ve ortadan kaldırmada çok önemli bir rol oynar. Böcekler ve kemirgenler hayatta kalmak için yiyecek, su ve barınağa ihtiyaç duyarlar ve bu kaynakların mümkün olduğunca çoğunu ortadan kaldırarak çoğu istilayı önleyebilirsiniz. Çoğu durumda haşere istilası çok erken tespit edilebilir veya sanitasyon koşulları iyiyse hep birlikte önlenebilir.

1) Mutfak alanını olabildiğince temiz tutun.

Her kullanımdan sonra bulaşıkları yıkayın ve kaldırın. Küçük yiyecek kırıntılarından kurtulmak için tezgah üstlerini silin. Olası bir su kaynağını ortadan kaldırmak için her gece lavaboları durulayın ve kurulayın. Kırıntılardan kurtulmak için zemini iyice süpürün Dökülen sıvılardan ve yiyecek parçacıklarından kurtulmak için haftada en az bir kez paspas yapın. Ya çok sıkı kapanan bir çöp tenekesi kullanın ya da her gece çöpü çıkarın

2) Dağınıklıktan kurtulun.

Gereksiz dağınıklık, haşereler için barınak sağlar. Karton kutuları atın. Gereksiz kağıtları ortadan kaldırın, kalan kağıtları güvenli kaplara koyun. Güvenli (haşere dirençli) bir kap içinde olmadıkça yatağınızın ya da koltuğunuzun altına hiçbir şey (battaniye, elbise, dosya…) koymayın. Kullanılmayan eşyalardan kurtulun (Uzun süre kontrol edilmeden bırakılan giysiler, çarşaflar, yiyecekler ve kağıtlar, haşereler için mükemmel saklanma veya üreme yerleri haline gelebilir)

3) Periyodik olarak nem problemlerini kontrol edin.

Neredeyse her haşerenin kendini idame ettirmek için suya ihtiyacı vardır ve tüm nem sorunları derhal ele alınmalıdır.

  • Sızdıran muslukları onarın.
  • Terleme borularını kontrol edin.
  • Sızıntı yapan boruları bulun ve düzeltin.
  • Kapıların ve pencerelerin etrafındaki contaları nem açısından kontrol edin.

Dairemde zaten zararlı böcekler varsa ne yapmalıyım?

Bir apartman dairesindeki zararlılardan kurtulmak, yönetimin ve komşu birimlerdeki kiracıların desteği olmadan zor olabilir. Yönetim haşere kontrolü sağlıyorsa, aşırı püskürtme yapmamaları veya ünitenize aşırı işlem yapmamaları için kullandığınız herhangi bir haşere kontrol yöntemi veya ürünler konusunda bilgilendirilmelidirler. Ardından aşağıdaki adımlar izlenmelidir:

1) Tüm daireyi iyice inceleyin. Haşerelerin boşluğa girebileceği yerleri arayın. Cihazların yakınında, dolapların içinde ve çevresinde, elektrik kablolarının veya tellerin (borular, prizler, TV kablosu…) etrafında, kapı çerçevelerinin ve pencere çerçevelerinin etrafında ve süpürgeliklerin altında boşluk, çatlak ya da delik olup olmadığına bakın.

2) Zararlıyı tanımlayın. Bu adım çok önemlidir. Sıçanların tedavisi farelerden farklıdır ve hamamböceklerinin tedavisi pirelerin tedavisinden oldukça farklıdır. Çoğu durumda, haşereyi görerek ya da geride kalan dışkı veya hasarı bularak görsel bir tanımlama yapabilirsiniz. Soruna ne tür bir haşerenin neden olduğundan emin değilseniz, herhangi bir tür tedavi uygulamadan önce profesyonel bir destek alın.

3) Giriş noktalarını kalafat, donanım bezi veya sac metal kullanarak kapatın.

4) Dairenizi istila eden haşerenin türüne uygun bir tedavi seçin.

Zararlıları Dışarıda Nasıl Tutabilirim?

Apartman kompleksleri, haşere kontrolü için en zor yapılar arasındadır. Birimlerin birbirine yakın olması genellikle bir haşere istilasının nedenini tespit etmeyi zorlaştırır ve bazı durumlarda istilayı artırabilir. Birimler yalnızca duvarları ve zeminleri değil, aynı zamanda haşerelerin seyahat etmesi için kolay yollar oluşturan bağlantılı araçları da paylaşır. Ayrıca, haşereler sinsidir ve açık pencerelerden veya sürgülü cam kapılardan, klima üniteleri için havalandırma çıtalarından, kapı süpürme tertibatı olmayan kapıların altından ve hava koşullarının düzgün bir şekilde sıyrılması olmaksızın pencerelerin etrafından girebilirler. Saksı bitkileri, ister içeride ister açık hava terasında olsun, zararlı böcekler için ek erişim sağlayabilir.

 Yatak böcekleri, hamamböcekleri, sinekler, eşekarısı, kemirgenler ve kuşlar, apartman ortamını rahatsız edebilecek zararlılardan sadece birkaçıdır. Bu haşere sorunlarından bazıları kaçınılmaz gibi görünse de, bölge sakinleri gelecekteki istilaları sınırlamak için adımlar atabilirler. Dairelerinde veya ortak bir alanda haşere gören konut sakinleri, profesyonel haşere kontrolü için yöneticiyle iletişime geçmelidir.

Tıpkı tek aileli evler ve işletmeler gibi apartmanlar da haşere sorunları geliştirebilir ve bazen zorlayıcı olabilirler. Birbirine yakın bir yerde yaşayan birden fazla konut sakininin varlığı, kiracıların uzakta tutmak isteyeceği zararlıların farkında olmadan girişine yol açabilir. Apartman binaları için haşere kontrolü yapılırken, konut sakinleri için toksik maddelerle temas etme konusunda endişe verici olabilir. Sertifikalı bir firma, her zaman toksik olmayan, çevre dostu seçenekler kullanır ve ekstra dikkatli çalışır. Teknisyenler dairenizi ziyaret ettiğinde, iki hedefleri olur: İlki, mülkünüzde bulunan zararlıları ortadan kaldırmak, ikincisi ise iyi dışlama uygulamaları yapmaktır. Bu, zararlıların içeri girmesini engellemek anlamına gelir.