Atölye İlaçlama

Mobilya, tekstil, metal ürünlerin daha hafif ve küçük malzemeler ile üretiminin sürekli olarak yapıldığı alanlardır atölyeler. Atölye çalışmasına en önemli unsur personel verimidir. Personelin çalıştığı ortamı hem daha sağlıklı hem de daha güvenli yapmak için gerekli güvenlik önlemi alınmaktadır. Atölye içerisinde zaman içinde kullanılan malzemelerin etkisi ile böcek, fare vb. haşereler yuvalanmaktadır.

Haşerelerin hem üretim sürecinde olan malzemelere olumsuz etki yaratmaması hem de çalışanların sağlık koşullarının en iyi seviyeye çekilmesi için atölye ilaçlama yapılması gerekmektedir. Üretim koşullarının iyileştirilmesi ile kalite seviyesi artmakta, yükselen verim seviyesi ile optimum çalışma kapasitesine ulaşılmaktadır.

Atölye İlaçlama Neden Yapılır?

Atölyeler, üretimin devamlılığı esasına göre çalışmak ve her üretim başına kazanç elde etmektedir. Gerekli önlemlerin alınmadığı zamanlarda ortaya çıkan böcek, güve, fare gibi haşereler zarara yol açmaktadır. Aynı zamanda haşereler; hammadde, yarı mamul veya üretilmiş olan ürünlerin deforme olması, renk atması vb. sorunların oluşumuna neden olmaktadır. Bu da ekonomik kaybı ilk plana çıkararak maliyetlerin artmasına yol açmaktadır. Ayrıca teslim edilmesi gereken ürünlerin teslimatında gecikmelere neden olduğundan dolayı atölyelerin itibar kaybı yaşamasına da yol açar.

Atölye ilaçlama yapılmasının diğer bir nedeni ise personel çalışmasıdır. Atölye içerisinde ortaya çıkan haşereler, hastalıkları beraberinde getirmektedir. Bu sayede çalışma ortamı da sağlıksız hale gelmektedir. Bu nedenle personelin verimi düşmekte devam eden süreçte ürünlerin teslimat süresi gecikmekte hem maddi hem de manevi kayıp ortaya çıkmaktadır.

Atölyelerde En Çok Görülen Böcekler

Atölyeler farklı hizmet alanına göre işlem yapmaktadır. Orman ürünleri, tekstil ürünleri, metal ürünler, çanta, ayakkabı gibi farklı üretim kolları bulunmaktadır. Atölye içlerine genel olarak hamam böcekleri, fareler, sinekler görülebilir. Ancak üretim yapılan sektöre özgü olarak bazı durumlarda farklı haşereler ile karşılaşmak mümkündür. Örneğin tahta işleri atölyesi içerisinde tahtakurusu, tahta kurtları; tekstil atölyesi içerisinde güve, pire, bit ve uyuz böceği görülmektedir.

İşyeri ilaçlama konusunda gerekli olan önlemlerin en başta alınması, zamanında işlemlerin gerçekleştirilmesi; atölye içerisinde her türlü haşerenin barınmasını engellemektedir. Bunun yanı sıra çalışma ortamlarının daha hijyenik olmasını sağlamaktadır.

Atölyelerde Böcek İlaçlama Nasıl Yapılır?

Atölye ilaçlama konusu basit gibi görünse de dikkat ve özen isteyen bir süreci kapsamaktadır. Bu nedenle ilk olarak yapılması gereken ilaçlama yapılacak atölyenin keşfedilmesidir. Sonra haşere ilaçlama kapsamında en etkili ilaç seçimi yapılmaktadır. ilaç işleminin başlatılması için bu alanda tecrübeli ve profesyonel olarak çalışan personel işlemi yerine getirirken kaliteli ilaçlama malzemesi ile ilaçlamayı gerçekleştirmektedir.

İlaçlama etkisiz ilaç ile yapılırsa haşereler sadece kaçırılır, ekipmanın kalitesiz olması en dip noktaları ilaçlama imkânını kısıtlamaktadır. Personelin yetersiz kalması ise ilaçlama işleminin yanlış yapılmasına yol açar. Bu durum hem haşerelere karşı çözüm üretmez hem de çalışan personelin sağlığı tehlikeye atılır.

Atölye Böcek İlaçlamanın Faydaları

Atölye ilaçlama işlemi, haşere ya da fare ilaçlama olarak yapılması sonucunda çalışma ortamlarının istenen düzeyde olması sağlanmaktadır. Atölyelerin bit, kemirgen, uyuz böceği, tahta kurdu, tahtakurusu, güve, hamam böceği, kene, pire vb. haşerelerden uzak durması üretime kullanılacak malzemelerin kalitesinin korunmasını, ürünlerin sağlam şekilde hazırlanmasını, zamanında teslim edilmesini sağlamaktadır.

Her türlü haşerenin üzerinde barındırdığı mikropların neden olduğu hastalıklar, çalışanlardan uzak olduğundan dolayı atölyeler ara vermeden çalışmaya devam etmektedir. Artan üretim kapasitesi sayesinde maddi kazancın elde edilmesi yanı sıra atölye ilaçlama hizmet verilen sektörde dolaylı olarak itibar kazanılmasını sağlamaktadır. Detaylı ve özenli bir şekilde yapılacak olan iş yeri ilaçlama ile kısa ve uzun dönem kar marjı artacaktır.