AVM İlaçlama

Alışveriş merkezleri, alışveriş yapmak ve ürünlere göz atmak için tercih edilen popüler mekânlardır. Her birimiz boş zamanlarımızın çoğunu geçirmek için buraları sıklıkla tercih ederiz. Ancak bu yerlerin kapalı ve kalabalık olması, hızlı bir şekilde kirlenmesine sebep olur. Böyle bir ortamda zaman geçirmek sağlığımız için tehdit oluşturabilir. Dolayısıyla yetkililer, bu durumu önlemek adına düzenli olarak haşere kontrolü ve AVM ilaçlama faaliyetleri yapmalıdır. Böylece ziyaretçiler, hijyenik bir ortamda güvenle vakit geçirebilir.  

AVM’lerde En Sık Görülen Haşere Türleri

Pek çok sektörün bir arada çalıştığı alışveriş merkezlerinde, çeşitli sebeplerle haşereler ortaya çıkabilir. Bu canlılar hızlı üreme yeteneğine sahip oldukları için istilaları ansızın gerçekleşir. Hamam böceği, karınca, örümcek ve çeşitli sinek türleri alışveriş merkezlerinde en sık karşılaşılan haşerelerdendir. Nadiren de olsa fare ve akrebe de rastlanılabilir.   

AVM İlaçlama Faydaları

Bir gün içerisinde binlerce müşteriyi ağırlayan alışveriş merkezleri, kirlenmeye en müsait alanlardan biridir. Farklı sektörlerin oluşturabileceği atıklar, mikrop veya böcekler gibi istenmeyen misafirlere davetiye çıkarır. Özellikle yemek bölümünde fazlaca rastlanan yemek artıkları, bölgenin eklembacaklılar tarafından istila edilmesine neden olur. Bunun sonucunda alışveriş merkezinde vakit geçiren kişiler, sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir. Ek olarak istilalara karşı zamanında alınamayan önlemler, haşerelerin sayısının çoğalmasına da altyapı hazırlar. Tüm bu kötü neticelerin önüne geçebilmek yahut onları ortadan kaldırabilmek, alışveriş merkezi ilaçlama sayesinde mümkündür.  

Haşere, fare ve böcek problemleri, alışveriş merkezlerinin müşteri kaybetmesine de yol açar. Söz gelimi alışveriş yaptığı yerin temiz olmadığını gören potansiyel alıcı, oradan hızlıca uzaklaşmak ister. Buna karşın bulunduğu ortamın temizliğinden emin olan ziyaretçilerin ise alışveriş merkezlerinde vakit geçirme süreleri artar. Kısacası ilaçlama çift yönlü bir yarar sağlar.

AVM İlaçlama Nasıl Yapılır?

İnsanların topluluk halinde bulunduğu mekânlardan biri olan alışveriş merkezlerinde yapılacak ilaçlamanın birincil aşaması, kullanılacak kimyasalların özelliğinin tespit edilmesidir. Teneffüsü ya da teması halinde insan sağlığı için zararlı olabilecek maddelerden ziyade nispeten daha organik ürünler tercih edilebilir. İlaveten kullanılan birtakım ilaçlar, insanların tahliyesini gerektirebilir. Böyle bir durumda dezenfeksiyonun mağazaların kapalı olduğu saatlerde yapılması daha etkili olur. Tahliye gerektirmeyen kokusuz ilaçlar ise güvenle her daim kullanılabilir.

İlaçlama işleminin detayları ise firmalar tarafından belirlenir. Giysi mağazası ile restoranların aynı şekilde temizlenmemesi gerekir. Dolayısıyla dükkan ilaçlama, spesifik kurallarla yürütülür. Genellikle böceklerin yoğunlaştığı bölgelerde kokulu ve sıvı olan maddelerden faydalanılır. Aynı zamanda rutubetli ortamların temizliğinde jel dezenfektanlar daha iyi sonuç verir. Rutin ilaçlama uygulamalarında temasın maksimum düzeyde olduğu yürüyen merdiven kenarları, oturma yerleri ve asansörler gibi bölgelerde tazyikli püskürtme tekniği kullanılır.

AVM İlaçlamada Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlaçlama için alışveriş merkezinin özellikleri göz önünde bulundurularak bir plan oluşturulmalıdır. İlaçlamanın yanı sıra kapalı alanlarda temizliğe de dikkat edilmelidir. Örneğin; yüzeyin türü ve yüzeye ne sıklıkla dokunulduğu önemli bir kriterdir. Günde en az bir kez temas edilen yüzeylerin temizliğine öncelik verilmelidir. Sıklıkla temas edilen yüzeyler, günde en az bir kez veya gerekli olduğu kadar temizlenmelidir. İlaçlama yapacak olan personelin dezenfeksiyon ürünlerinin doğru kullanımı konusunda eğitim alması da göz ardı edilmemelidir. Aynı zamanda temizlik esnasında personelin kendini korumasına dikkat edilmelidir. Bu doğrultuda firmalar; çalışanlarına maske, eldiven ve kişisel antiseptik ürünler temin etmelidir.

Önemsenmesi gereken bir diğer konu ise uygulama sırasında kullanılan ürünün alerjen olup olmadığıdır. Bu husus astım benzeri hastalıkları olan müşterileri zor durumda bırakmamak adına göz ardı edilmemelidir. Benzer şekilde kapalı alan ilaçlama faaliyetinde kuvvetli kimyasallar kullanılacaksa mümkün olduğu ölçüde suyla seyreltilmelidir. Zira gerek solunduğunda gerekse de dokunulduğunda yaşanabilecek olası tahriş tehlikeleri bu şekilde minimuma indirilir.