Dış Alan İlaçlama

Dış alan diye tabir edilen yerler esasında ekosistemin kendisidir. Bu yerlerde doğal ilaçlar evrenin hiyerarşik dengesiyle sağlanır. Ancak bazı durumlarda kimyasal destek gerekebilir. Böyle bir halde yapılması gereken Sağlık Bakanlığı onaylı dış alan ilaçlama faaliyetleridir.

Dış Alanda Bulunan Haşere Türleri ve Zararları

Dünya insanların olduğu kadar hayvanlara veya diğer mikroorganizmalara da aittir. Bundan ötürü açık alanlarda yaşayan çok sayıda haşere türü vardır. Zararlı haşereler toplum sağlığı amaçlanarak dış alan ilaçlama uygulamasına maruz kalırlar.

Karasinek

Karasinekler, hayatımızı kötü etkileyen ve evlerimize, iş yerlerimize kadar birçok mikrobu taşıyan ufak canlılardır. Gıdanın olduğu kapalı ve açık her alanda bulunabilmektedirler. Çöplük gibi pis ortamlarda da sıkça karşılaşılmaktadır. Özellikle yaz aylarında sıkça görülen karasinekler oldukça rahatsız edici olabilmektedirler. Dolayısıyla sıcaklığın yükseldiği dönemlerde park ilaçlama işlemlerinin yoğunluğu artırılmalıdır.

Karasinekler, insanı ısırıp insanlardan kan emen haşereler oldukları için insan kanına ihtiyaç duyar. Bunun yanında mikrop taşıyıcısı özelliklerinden ötürü de sağlığımız açısından ciddi tehlike oluştururlar. Ayrıca özenle yetiştirilen bitkilerimize de zarar verebilirler. Bu canlılardan kurtulmak için bahçe sinek böcek ilaçlama yaptırmak önemlidir. Ancak bireysel müdahale geçici çözüm yoludur. Profesyonel dış alan ilaçlama yöntemine başvurulmalıdır.

Kene

Dış alan ilaçlama faaliyetlerinde en çok dikkate alınması gereken canlılardan biri kenelerdir. Kene, kan emici konakçı bir canlıdır. Yaşam alanı oldukça geniş bir haşeredir. Genellikle kırsal alanlarda karşımıza çıkmaktadırlar. Özellikle tarım işçileri ve tarım alanına yakın yerlerde yaşayan kişiler, bu haşereden oldukça zarar görmektedir. Çiftliklerin olduğu bölgelerde kenenin yaşaması çok kolaydır. Asıl hedefleri hayvanlar olsa da insanlara da yapışırlar. Bitkilerin ve ağaçların olduğu her yerde kene saldırısı riski vardır. Ayrıyeten bu haşereler hayvanlar aracılığıyla evlerinize de girip size ve çocuklarınıza yapışarak ciddi sorunlar yaratabilir. Oldukça zararlı ve tehlikeli olabilen kenelere bahçe kene ilaçlama uygulamasıyla müdahale edilmelidir. Aksi takdirde bu canlılar daha da zararlı hale gelecektir.

Karınca

Son derece zararsız gibi gözüken karıncalar, bazı durumlarda açık alanlardaki keyfimizi bozabilir. Uygun ortam sağlandığında hızlıca çoğalabilmeleri istilaya sebep olur. Yiyecek artıkları, karıncalar tarafından oldukça ilgi görür. Örneğin pikniğe gittiğinizde yeşillikler üzerinde huzurlu anlar yaşarken şekerlemelerinizin üzerinde sürü halinde karıncalara rastlayabilirsiniz. Başka bir olasılıkta da karıncalar insan vücudu üzerine tırmanarak kaşınma hissi yaşatabilirler. Bu olumsuzlukların yaşanmaması için uygun olan karınca ilacı bahçe için yapılacak ilaçlamada kullanılmalıdır. 

Dış Alan İlaçlaması Nasıl Olur?

Uygulama yönteminin, zamanlamanın ve kullanılan ilaçların tamamı bölgeye uygun olacak şekilde seçilir. Bu teknikler ve ilaçlardan hangilerinin daha etkili olacağı profesyonel bir dış alan ilaçlama yol haritasının iskeletidir. Tarım alanı, bahçe, sera gibi alanların tamamında istenmeyen canlıları uzaklaştırmak ve tehlikeyi ortadan kaldırmak için uzman ekiplere başvurabilirsiniz. Başarılı bir sonuç almak için amatör müdahalelerden kaçınarak profesyonel yardım almak en doğru karar olacaktır.

Dış Alan İlaçlama Önemi

Evlerimizi, iş yerlerimizi ne kadar ilaçlasak da açık alanlarımızı ilaçlamadığımız sürece haşere ve böceklerin kapalı alanlara girmesine engel olamayız. Bahçe haşere ilaçlama işleminin en önemli amacı, açık alanlara yakın olan evlerimizi yahut iş yerlerimizi böcek ve haşere istilasından korumaktır. Açık alanlar; yabani otlar, haşere türleri gibi faktörlere karşı belirli zamanlarda ilaçlanma ihtiyacı duyar. Bu gereksinimin karşılanmaması halinde hem dışarıdaki varlıklar hem de kapalı ortamlar saldırıya uğrayabilir. Söz gelimi haşereler tarlalarınızda yetiştirdiğiniz hasatın verimliliğini düşürebilir. Aynı şekilde bahçelerden evlerinize girerek sizlere rahatsızlık verebilir.