Dezenfeksiyon Uygulamaları

Dezenfeksiyon uygulamaları, hastalıklara sebep olan mikroorganizmaların yüzeylerde tutunmasını ve yaşamını sürdürmesini engelleyen işlemlerdir. Bu işlemler insanlar, yüzeyler ve havaya yönelik olarak yapılır. İnsanlar için yapılan uygulamada en az %70 oranında alkol ihtiva eden dezenfektanlar kullanılır. Dezenfektanların virüslere karşı koruma sağlamasının yanı sıra cilt sağlığını da muhafaza etmesi önemlidir. Yüzeylere yönelik üretilen ürünlerde de benzer bir durum söz konusudur. Uygun kimyasalları barındıran yüzey dezenfektanları temas neticesinde ortaya çıkan bakterilerin başka birine ulaşmadan öldürülmesini sağlar. Dezenfeksiyon uygulamalarında havaya püskürtme yoluyla da işlem yapılır. Bu sayede insanların ağzından çıkan baloncuklar havada asılı kalmadan ortadan kaldırılır.

Dezenfeksiyon Uygulamaları Neden Yapılır?

Dezenfeksiyon işlemleri, farklı hastalıklara karşı yapılır. Grip, korona, kızamık, suçiçeği, tifo gibi salgın hastalıklara karşı yapılır. Bu uygulamalar ile amaçlanan hastalıkların yayılımını durdurmak ve büyük çapta bir salgının yaşanmasını engellemektir. Dezenfekte edilen alanlarda çalışan ya da yaşayan kişiler bireysel hijyenlerine de dikkat ederse daha etkili bir koruma sağlanabilir. Bazı hastalıklara karşı daha duyarlı olan çocukların bulunduğu okullarda da dezenfeksiyon yapılmalıdır. Özellikle sınıfların ve tuvaletlerin devamlı dezenfekte edilmesi sayesinde çocuklar için güvenli bir ortam yaratılır.

Kovid-19 Dezenfeksiyon

Kovid-19 hasta kişinin temas ettiği yüzeylerden ya da bu kişiyle aynı ortamda bulunmaktan kaynaklı olarak başkalarına bulaşır. Bu nedenle kapalı alanların düzenli olarak havalandırılması, sosyal mesafenin korunması ve maske kullanımına dikkat edilmelidir. Bireysel tedbirlerin yanı sıra dezenfeksiyon uygulamaları ile de Kovid-19’un yayılımı durdurulabilir.

Dezenfeksiyon Uygulamalarının Kapsamına Hangi Hizmetler Girer?

Dezenfeksiyon patojen mikroorganizmalara karşı yapılır. Fiziksel ya da kimyasal ürünlerle yapılan işlemler bakteri sporları üzerinde herhangi bir etki yaratmaz. Buna rağmen periyodik olarak yapılan dezenfeksiyon çalışmaları ile sporlar üzerinde de bir etki sağlanması mümkündür. Kapalı alanlarda yapılacak işlemlerin kapsamında yüzeyler dezenfektanlara gerekli sürenin sonuna kadar maruz bırakılır. El için kullanılan dezenfeksiyon ürünlerinin yüzeyler üzerinde sağlaması mümkün değildir. Bu nedenle dezenfeksiyon uygulamaları alanında uzman bir firmadan destek alınarak çözüm sağlanmalıdır.

Dezenfeksiyon işleminin temizlik ile desteklenmesi son derece önemlidir. Yeterli temizlenmeyen alanlarda biriken toz da hastalıklara yol açabilir. Örneğin; tozlara tutunarak yaşamını sürdüren akarlar, alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına sebep olur. Bu nedenle temizlik yapıldıktan sonra dezenfektan uygulamasına geçilmelidir. Uygulama sırasında miktarın doğru belirlenmesi oldukça önemlidir.

Gıda İşletmelerinde Dezenfeksiyon Uygulamaları

Gıda işletmeleri de zaman zaman bakterilere maruz kalabilir. Bu durumda sorunun yayılmasını önlemek için dezenfeksiyon işlemi yapılır. Bu işlem sırasında işletmenin türüne göre klorlu, amonyum, amfoter ve fenolik bileşikler kullanılır. Kimyasallarla yapılan dezenfeksiyon uygulamaları sırasında gıda temasının engellenmesi gerekir. Aksi takdirde zehirlenme gibi sorunlarla karşı karşıya kalmak mümkündür.

Unlimited dezenfeksiyon hizmeti uzun yıllardır gıda üretim, süt işleme, zirai üretim tesisleri ve yaşam alanı olan tüm sosyal alanlarda virüs, bakteri, mantar ve sporları, yosun ve alg gibi pek çok mikroorganizmanın ortamlardan yok edilmesi şeklinde sunduğumuz hizmetlerin içindedir. Ancak Covid-19 pandemisi ile beraber virüs dezenfeksiyonu, virüs öldürme ve virüs ilaçlama ve temizleme adları ile yoğun olarak aranan bir hizmet olmaya başladı. Tüm virüsler için yapılan dezenfeksiyon uygulamalarını yaygınlaştırarak ve ekip sayısını arttırarak Sars-Cov-2 koronavirüsü dezenfeksiyonu için de uygulanmaya başladık.  Farklı tip de dezenfeksiyon hizmetlerimiz mevcuttur.

Dezenfeksiyon Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Önlem Dezenfeksiyon Hizmeti

Unlimited Dezenfeksiyon hizmeti, çapraz kontaminasyon riskini azaltmak için tesislerin, yaşam alanlarının tek başına veya düzenli olarak dezenfeksiyon uygulamaları gerçekleştirilmesi şeklinde hizmetlerimiz içinde mevcuttur.

Bu dezenfeksiyon hizmeti virüs yayılmasını önleme amacı ile yapılmaktadır. Yaşam alanında teyit edilen veya şüphelenilen Covid-19 vakası olmadığında yapılan önlem dezenfeksiyon hizmetidir.

Hızlı tepki, tesislerinizde yüksek hijyen seviyesini korumanıza yardımcı olmak için uzman dezenfeksiyon hizmeti sağlanmaktadır. İlave olarak temas noktası temizleme seçeneği ile ULV dezenfeksiyonu sislemesi ve yasal olarak uyumlu atık giderimi sağlanmaktır. Sunulan hizmet sonrasında hizmeti doğrulayan bir tedavi sonrası raporu verilmektedir.

Üst Düzey Uzman Dezenfeksiyon

Bu hizmet, son 72 saat içinde tesisleri koronavirüs sebebi ile kapatılmış ve enfeksiyon vakalarından şüphelenildiği veya onayladığı için son derece uzmanlaşmış bir hizmete ihtiyaç duyan müşteriler içindir. Onaylanmış veya şüphelenilen bir COVID-19 vakasının sahada bildirilmesinden sonra 72 saat içinde gerçekleştirilir.  Teknisyenler dikkatle değerlendirilen güvenlik önlemlerini takip eder: Onların güvenliği ve halkın güvenliği bizim için çok önemlidir. Temas halinde saniye içinde geniş bir patojen yelpazesini öldüren ve benzer koronavirüse (Covid-19'un bir vekili) karşı test edilmiş, yerel olarak onaylanmış, yüksek seviyeli bir dezenfektan kullanılarak manuel uygulanan dezenfeksiyon hizmetidir. Kapı kolları, ışık anahtarları, ekipman, masalar ve duvarlar dahil tüm temas noktalarının dezenfeksiyonu sağlanır. Yasal olarak uyumlu atık giderimi gerçekleştirilir ve uygulama hakkında tedavi sonrası rapor verilir. Hizmet, daha yüksek seviyelerde biyo-güvenlik ve güvenlik kontrolleri içerir ve uzmanlarımızdan biri tarafından bir saha araştırması gerektirir.

Gelişmiş Uzman Dezenfeksiyonu

Şüpheli veya onaylanmış enfeksiyon vakaları nedeniyle tesislerinizi 72 saatten fazla kapattığınızda bu gelişmiş dezenfeksiyon hizmeti sağlamaktayız. Bu hizmet, çoğu durumda, kontamine olmuş herhangi bir yüzeydeki bulaşıcı virüs miktarının 72 saat sonra önemli ölçüde azaldığı yönündeki Sağlık Bakanlığı rehberliğini yansıtmaktadır. ULV dezenfeksiyon sisleme ve kapı kolları, korkuluklar, itme plakaları, ışık anahtarları, uzaktan kumandalar, musluklar ve masaları kapsayan tuş temas noktalarının manuel dezenfeksiyonu sağlanır. Yasalara uygun atık giderimi gerçekleştirilir. Daha fazla enfeksiyonu önlemek için tam kapsamlı kişisel koruyucu donanım kullanılır. Müşteri binaları için operasyonel planlama yapılmaktadır. Sunulan hizmeti onaylayan bir tedavi sonrası raporu verilmektedir. Gelişmiş uzman dezenfeksiyon hizmeti için önce bir saha araştırması gerekmektedir.

Beklenmedik Durum Araştırması

Bu, bir enfeksiyon durumunda uzman bir dezenfeksiyon hizmetinin nasıl yürütüleceğini planlayarak hızlı bir tepki vermek istediğiniz için tasarlanmıştır. Hizmet hızının gerekli olduğu durumlarda, bir Acil Durum Anketi, bir Covid-19 vakasının rapor edilmesi durumunda hızlı tepki verebilmek için önemli bilgileri toplamamıza olanak tanır. Sahada teyit edilmiş veya şüpheli Covid-19 vakası olmadığında çalışma tamamlanır.

Son Düzenlenme Çarşamba, 09 Şubat 2022 04:44