Ev İlaçlama

Evler insanların yaşam alanlarındaki konforunu artıran ve sağlıklı bir hayat sürmelerin sağlayan mekânlardır. Evlerin tasarımı, bakımı, konforu ve mimari özellikleri gelir durumuna göre değişiklik gösterir. Evlerin bu özellikleri yaşam konforunu artırabilir. Fakat tüm evlerin konforunu ve rahatını düşüren birtakım ortak sorunları vardır. Bu sorunların başını istenmeyen misafirler çekmektedir. Davetsiz misafirler, birçok evin ortak sorunudur ve çözüm yolları aynıdır. Ev İlaçlama istenmeyen misafirlere karşı tek çözüm yoludur. Düzenli olarak belirli aralıklarla yaşam alanlarını ilaçlamak gerekmektedir. Ev ilaçlaması sayesinde istemeyen misafirlerden kurtulmak mümkündür.

Ev İlaçlaması Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlaçlama yapmak, son derece dikkat isteyen bir iştir. İlaçlama yapılacak yere uygun ilacın bulunması, ilaçlama yapma şekli, hangi haşerenin hangi tür ilaçla uzaklaştırılacağının bilinmesi etkili bir ilaçlama için önemlidir. İç ve dış mekânlarda çeşitli haşerelerle mücadele etmek zorlu bir süreçtir. Fakat evlerde bu haşereler ile karşılaşmak daha da zordur. Çünkü evlerde haşereler tarafından ısırılmak zehirlenmelere, yaralanmalara hatta ölümlere bile neden olabilir. Bu nedenle haşere görülen evde ilaçlama yapmak ertelememelidir. Peki, ev ilaçlama nasıl yapılmalıdır:

  • Evde karşılaşılan haşereyi uzaklaştıracak ilaç türü kullanılmalıdır.
  • İlacı uygulama tekniği ve yöntemi doğru bilinmelidir.
  • Elle ve gözle teması engellemek için ilaçlamaya uygun kıyafet ve eldiven kullanılmalıdır.
  • Haşerelerin görüldüğü yerlere daha yoğun ve sık ilaçlama yapılmalıdır.
  • Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış sağlığa zararı olmayan ilaçlar kullanılmalıdır.

Tüm ihtimaller göz önünde bulundurularak, ev ilaçlama sürecinde ve sonrasında belirli bir müddet evden uzak durmak gerekmektedir.

Ev İlaçlaması Nasıl Yapılır?

Ev ilaçlama birçok kişinin merak ettiği ve araştırdığı bir konudur. Özellikle toprağın ve doğanın canlandığı bahar aylarında evlerde böceklerle ve karıncalarla karşılaşmak mümkündür. Hatta bir kez görülen haşere türünün devamının geleceğinden emin olunmalıdır. Bu nedenle evde bir kez haşere görüldüğünde hemen ilaçlama yapılmalıdır. Ev ilaçlaması diğer alanlara göre daha çok dikkat gerektirmektedir. Çünkü evin birçok alanıyla insan vücudu temas halindedir. Bu temastan kaynaklanan zehirlenme ve cilt problemlerinden korunmak adına evde kimse yokken ilaçlama yapılması gerekir. İlaçlama sonrasında da bir süre ilaç kokusu olur ve haşerelere etki etme süresi vardır. Bu süre boyunca da evde bulunmamakta fayda vardır.

Ev İlaçlaması Yapmanın Önemi

Ev İlaçlaması yapmak; sağlıklı bir şekilde yaşamak için büyük öneme sahiptir. Evde istenmeyen misafirlerle birlikte yaşamak yaşam konforunu düşürürken, endişeli ve huzursuz hissetmeye neden olur. Bunların yanı sıra böcek ve sinek ısırıkları da sağlık açısından sıkıntılı durumlara neden olmaktadır. Özellikle bebeklerin ve çocukların olduğu evlerde ilaçlama yapmanın önemi daha büyüktür. Çünkü bebeklerin ve çocukların vücutları erişkin insanlara göre daha hassastır. Böcekler tarafından ısırılan bebeklerde ve çocuklarda huzursuzluklar artarak durum daha da zorlaşacaktır. Bu nedenle, sağlığa zararlı olmayan ürünlerle doğru bir şekilde ev ilaçlama yöntemleri uygulanmalıdır.

Evlerde Sık Görülen Böcek Türleri

Evlerde sık görülen böcek türleri yaşanılan coğrafyanın özelliklerine göre değişmektedir. Kalabalık bir şehirde sıklıkla karşılaşılan haşere türleri karınca, hamam böceği, sinek türleri, kalorifer böceği gibi türlerdir. Fakat kırsalda bulunan bir evde bu böceklerden ziyade akrep, kertenkele, çekirge, kıskaç böceği gibi birçok tür görülebilir. Evin müstakil ve bahçeli olması da haşerelerin çeşidini ve görülme sıklığını artırmaktadır. Bu nedenler farklı ilaçlama teknikleri ve ilaç türleri kullanılarak uygulama yapılmalıdır. Bahçeli ve müstakil evlerde sadece evi ilaçlamak yetersiz olabilir bu nedenle, evin çevresini de ilaçlamakta fayda vardır.