Fare İlaçlama

Fare, memeli grubundaki bir yaratıktır. Kemirgen bir hayvan olan fare, çok güçlü dişlere sahiptir. Türlerine göre farklı renklerde görülebilir. Dört ayaklı farenin uzun bir kuyruğu vardır. Fare elastik, kemiksiz bir vücut yapısına sahiptir. Bu şekilde her yere kolayca girebilir. Bu durumlar nedeniyle fareden kurtulmak oldukça zordur. Fare ile tek tek savaşmak, her yerde oldukları veya tehlike durumunda kolayca kaybolduğu için başarılı bir yöntem değildir. Fare ve böcek ilaçlama şirketleri tarafından uygulanacak olan fare ilaçlama, sizi zor bir duruma sokmadan sorunlarınıza kolayca çözüm bulacaktır.

Farenin ayak yapısı tırmanmaya uygundur. Genellikle yaşamak için kırsal alanları tercih eden fareler şehirlerde, fırınlarda, un fabrikalarında, pastanelerde, restoranlarda ve gıda satan diğer birçok yerde görülebilir. Birçok fare türü vardır. Bunlar; Dikenli fare, kanalizasyon faresi, tarla faresi, pamuk sıçan, ağaç sıçan gibi türler. Her türlü yiyeceği yiyebilen fareler etçil ve otçul olarak tanımlanabilir. Mutfaktaki her türlü gıda onlar için yiyecek olabilir. Yiyeceklerimizi tükettikleri ve üzerlerinde bıraktıkları dışkıları ve dışkıyı kolayca salgıladıkları için, birçok hastalık nedeni olabilirler. Sağlık sorunlarına ve ciddi hastalıklara neden olan fareleri yaşam alanlarımızdan kısa sürede çıkarmak için fare ilaçlama şirketlerinden yardım alınmalıdır.

Fare uygulamasının uygulandığı alanlarda, etkili ilaçlar sayesinde tüm alanlar temizlenir. Çok hızlı ve çok pratik üreyen bir hayvandır. Bir seferde 13 yavru doğurabilir. Fareler bazen birlikte yaşarlar. Evdeki finansal kayıplara ek olarak, çok tehlikeli hastalıklar taşırlar ve insanları enfekte ederler. Yediğimiz yiyeceklerde dolaşırlar ve tükürük ve dışkı bırakırlar. Geceleri uyurken insanların kulaklarını, burnunu, ayaklarını ve parmaklarını kemirebilirler. Hem finansal hem de ahlaki olarak insanlar için bir sorun olan fareden kurtulmak isteyen insanlar, fare ilaçlama şirketlerine başvurmalıdır. Fare kemirgenine en iyi ve en kolay çözüm yöntemi etkili püskürtme olacaktır.

Evinize gelip dünden yarım bıraktığınız yemeğinizi tekrar yemek istediğinizde, davetsiz bir misafirin size eşlik ettiğini düşünün. Bu rahatsız edici durum aynı zamanda hijyenik koşullara karşı da tehdittir. Çoğunlukla minik, bazen de kedi kadar olabilen bu doğa dostlarımızı tekrar kendi yaşam alanlarında tutma ve özel mülkiyetlerimizden uzaklaştırma konusunda fare ilaçlama uygulaması büyük bir yardımcıdır. 

Fareler Nasıl Zarar Verirler?

Fareler, doğal habitatlarında ve ekosistemin bütününde birçok faydası olan canlılardandır. Ancak yaşam alanlarımızı istila etmeleri, insan sağlığını oldukça etkilemektedir. Evdeki kumaş ve kâğıtların kemirilmiş olması, her yere pislemeleri ve dahası girdikleri her noktadan topladıkları pislikleri yaşam alanlarımıza bulaştırmaları farelerin zararlarındandır. Ayrıca fareler, yeni doğan bebeklerin organlarını da kemirebilir. Kemirme esnasında salgıladığı uyuşturucu sebebiyle ifşa olmayı önler. Bu gibi risk unsurları, fare ilaçlama işlemini zorunluluk haline getirir. Varlıkları tehlike yaratan fareler, özellikle gıdaların olduğu yerlerden uzak tutulmalıdır.

Fare İstilası Nasıl Önlenir?

Çöp kovalarının kapakları açık bırakılmamalıdır. Mutfak ve lavabo temiz bırakılmalı ve farelerin girebileceği tüm yerler kapalı tutulmalıdır. Duvarlarda çatlaklar, delikler ve yarıklar varsa derhal onarılmalıdır.

Gizli saklı yerlerde ve önemli bölgelerde bulunan açıklıklar da giderilmelidir. Küçük gibi görünen delikler dahi fare girişine izin verebilir ve göz ardı edilmemelidir Evinizin dış kapısını da gereksiz yere açık tutmamalısınız. İlaveten konutların farelerden korunabilmesi sebebiyle düzenli olarak apartman fare ilaçlama işlemleri yapılmalıdır. Ayrıca apartmanların çatı katlarındaki dağınıklar da giderilmelidir.   

Fare İlaçlama Yöntemleri

Öncelikle nereyi ilaçlayacağımıza karar vererek, ilaçlama yöntemimizi belirlememiz gerekir. Eğer ilaçlama yapacağımız yer, ev ise tek ilaçlama ile çözüme gidilmelidir. Çünkü evde sürekli ilaçlama yapma olanağı bulunamayabilir. Bu yüzden de etkisini anında gösteren ilaç çeşitlerinin seçilmesi önerilir.

Genel olarak fare ilaçlama konusunda üç ana teknik uygulanır.

  • İstasyon yöntemi

En çok tercih edilen bu metot açık ve kapalı alanlarda uygulanmaya elverişlidir. Fabrika, AVM, site, park, bahçe, ev, apartman, kömürlük, depo, fırın, bodrum gibi birçok yerde gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Yaygın olarak ev fareleri ile mücadele edilirken başvurulur.

  • İstasyon mum blok ilaçlama

İçerisinde farelerin sevdiği tahılları bulunduran yemlerin, hava şartlarından ve diğer dış etkenlerden korunması için ilaçlama istasyonlarının içine konularak uygulanır.

  • Palet serpme yöntemi ya da pasta zehirler

Farelerin çok sevdiği güçlü, çekici etkiye sahip, taze yem olarak tabir edilen pasta şeklindedir. Etkin maddesi Difenacoum, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tavsiye edilen böcek ve fare ilaçlama dezenfektanlarındadır.

Fare Çeşitleri

Dünya üzerinde çeşitli türlerde fareler yaşar. Etkin bir şekilde yürütülecek fare ilaçlama işlemi için cinsin tespiti önemlidir. Ülkemizde karşılaştığımız fare türlerinden bazıları; lağım, tarla, su, çatı, ev, orman faresi ve kör fare gibi isimler alır.

Fare İlaçlama Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle, farelerin potansiyel beslenme alanlarının hepsi ve giriş noktaları tespit edilerek ortadan kaldırılmalıdır. Ardından açıktaki gıda maddeleri toplanmalıdır. Yoksa fare sizin ilaçladığınız yerden ilacı değil, sizin ortaya bıraktığınız yiyeceği yer. Dolayısıyla fare için ilaçlama başarısızlıkla sonuçlanır.  

Fare ilaçlama son derece profesyonel destek alınarak ya da bilgiye sahip olunarak uygulanması gerekir. Aksi takdirde bundan olumsuz olarak etkilenecek taraf yine biz oluruz. Çeşitli hastalıklara davetiye çıkartmamak için disiplinli bir şekilde bu işin yapılması gerekir. Bu tip zararlı durumlardan korunmak için özel fare temizleme şirketleri oldukça kolay bir şekilde kalıcı çözümler üretir. Böylece kendinizi güvence altına alabilir, hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Son Düzenlenme Çarşamba, 09 Şubat 2022 05:02