Güve İlaçlaması

Güve; kürk, odun ve kumaş gibi şeylere yerleşerek yaşamlarını sürdüren çeşitli cinsten böcek ve kurtçuklara verilen ortak bir isimdir. Bu canlılar giysi güvesi, kürk güvesi, kahverengi ev güvesi,  un/tahıl güvesi gibi birçok farklı türde karşımıza çıkar. Kürkleri, tüyleri, yün kumaşları, vb. kemirirler. Kürk güvesi ve halı güvesi en zararlıları arasındadır. Bu haşerelerle mücadelede en etkili yol güve ilaçlama uygulamalarıdır.

Güveler Evde Nerelerde Yaşar?

Dış dünyada güvelerin varlığı çok rahatsız edici olmayabilir. Fakat bu canlıların evlerimizde olmaları hem hijyenik hem de konfor açısından olumsuzluktur. Onlardan kurtulabilmek için yaşadığı yerler bilinerek önlemler alınmalıdır. Ayrıca bu yerlerde güve kelebeği ilaçlama işlemi daha yoğun uygulanmalıdır.

Havasız alanlar, karanlık ve kapalı yerlerde bulunan eşyalar ve nemli ortamlar; güveler için iyi bir yaşam alanıdır. Aynı zamanda bakliyatların açıkta bırakılması da bu canlılar için evinizi daha cazip hale getirir. Güveler sadece gıdalar ya da kıyafetler üzerinde oluşmaz. Dışarıda yaşayan güve türleri de pencerelerden evinizin içine girebilir. Güvelerin evinize ulaşmasını engellemek adına sineklik taktırabilirsiniz.

Güve İlaçlama Firmaları

Sürecin en başarılı şekilde nasıl yürütüleceği, güve ilaçlama firmalarının sorumluluğundadır. İlaçlamada kullanılacak materyaller insan sağlığına zarar vermeyip sadece haşereler üstünde etkili olmalıdır. Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından zararsızlığı tescillenmiş ilaçlar kullanılmalıdır.

Her haşerenin kendine özgü yok edilme yöntemleri vardır. Bu sebeple uygun olan ilaçların kullanılması gerekir. İlaçlamaya konu olan bölgede bulunan güvelerin hangi ilaçlara duyarlı olduğu tespit edilmesi güve için ilaçlama işleminin ilk aşamasıdır.  Ardından güvelerin bulunduğu alanlar belirlenerek larvalar ve güveler tamamen yok edilir. Güve ilaçlaması yapılırken eşya ve gıdalar, zarar görmemeleri için dolap ya da çekmece gibi kapalı alanlarda bulundurulmalıdır.

Güve İlaçlama Faydaları

Güveler hem doğada hem de kapalı alanlarda yaşayabilen bir haşere türüdür. Evlerimize girdiği zaman eşyalarımıza ve bakliyat türlerine zarar verir ve evlerin toz dolmasına sebep olurlar. Eğer bir an önce uzman ekiplerden yardım alarak evde güve ilaçlaması başlatılmazsa, dişi bir güve bulunduğu ortama yumurtalarını bırakıp çoğalır. Böylece onlardan kurtulmak daha da zor bir hale gelir. 

Güvelerin ısırma özelliği de vardır. Küçük olanlar, insan ve hayvan derisini ısıracak güçte değillerdir. Ancak çok gelişmiş güveler insanlara dahi saldırabilir. Bu huzursuz durumların yaşanmaması, güve ilaçlama faaliyetleri sayesinde engellenebilir. Ek olarak güveler, larva dönemlerinde zehirlilerdir. Yenildikleri zaman ağızda acı bir tat bırakarak midenizi bulandırır. Bu nedenle yanlışlıkla güve yenildiği veya yutulduğu zaman muhakkak bir doktora başvurulmalıdır. Özellikle bu durum bebekler ya da evcil hayvanlar için ciddi bir tehlikedir. Zehirlenmelerin önüne geçilebilmesi için larvaların ortadan kaldırılması gerekir. Bu durum da güve ilaçlama ile mümkündür.

Güve İlaçlama Sonrası Yapılması Gerekenler

İlaçlamadan sonra birtakım hususlara dikkat edilmediği takdirde yeni bir güve saldırısı kaçınılmazdır. Güve ilaçlama bittikten sonra personellerin verdiği tavsiyelere uyulmalıdır. Ayrıca yapabileceğiniz basit ama etkili ipuçlarından bazıları şunlardır:

  • Güveleri temizlemek için elektrikli süpürgeyi kullandıktan sonra hazneyi hemen boşaltmalı ve atıkları evinizin dışındaki bir çöpe atmalısınız
  • Bakliyatlar için hava geçirmeme özelliğine sahip kaplar kullanmalısınız.
  • Eskimiş kıyafetler ya da kumaş parçaları atılmalı ya da geri dönüşüm amacıyla değerlendirilmelidir.
  • Lavanta, kekik ve nane gibi otlarla güveleri uzaklaştırabilirsiniz. Bez torbaların içine bu otlardan koyarak gerekli korumayı sağlayabilirsiniz.
  • Temizliğe güve için ilaçlama işlemi tamamlandıktan hemen sonra başlanılmamalıdır. İlaçların nüfuz edebilmesi için en az 48 saat beklenmelidir.

Güve İlaçlaması Hakkında Bilinmesi Gereken Temel Bilgiler

Güve ilaçlaması ve güve mücadelesine başlıyorsanız güveler ile ilgili temel bilgileri bilmek gerekir. Güveler hakkında bilinen en yaygın olan iki tür güve olduğudur. Giysi ve yiyecek güveleri.  Elbise güvelerinin larvaları kumaş içlerini yer ve yün, pamuk ve halı gibi kumaşlara zarar verir. Yiyecek güveleri - yiyecek ya da kiler güveleri, mutfaklarda ve erzak depolama alanlarında depolanmış gıda ürünlerini yerler.

Kumaşlara ve gıdalara verdikleri zararı fark ettiğinizde, ne yazık ki bir güve istilasına maruz kaldığınızı görmüş olursunuz.

Güveler İçin Mücadele Türleri

Güveleri kontrol altına almak için etkili olan bazı tedavi türleri vardır. Bunlar:

  • Isı Tedavisi
  • Buhar Tedavisi
  • Dondurma İşlemi
  • Kimyasal İlaçlama

Isı ile Güve Mücadelesi 

Güveler için ısıl işlem, aynı gün anında sonuç veren en etkili çözümdür. Isı, yumurtalar da dahil olmak üzere yaşam döngüsünün tüm aşamalarında güveleri öldürür, bu da tüm izlerin ortadan kaldırıldığı anlamına gelir. Isıl işlem çözümleri, aynı gün yok etme garantilidir. İşlem, güvelerin yaşam döngüsünün tüm aşamalarını, yetişkinleri, nimfleri, larvaları ve yumurtaları içerir. Hızlı sonuçları nedeniyle giderek daha popüler hale gelen premium bir hizmettir.

Güveler ve diğer böcekler birçok kimyasala karşı dirençlidir, yani ısıl işlemler genellikle çok daha etkili bir yok etme yöntemidir. Kimyasal böcek ve yatak böcek tedavilerinin işe yaraması birkaç hafta, potansiyel olarak aylar alabilir ve bir istilayı tamamen ortadan kaldırmak için birkaç tedavi gerektirebilir. Ancak ısıl işlemler, böcekleri yaşam döngülerinin herhangi bir aşamasında öldürür ve bu yöntemle aynı gün ortadan kaldırmayı garanti eder.

Buhar ile Güve Mücadelesi

Yeni bir yok etme yöntemi olan buharla muamele, en çok istila edilmiş giysilere ya da diğer kumaşlara sahip güveler için kullanılır. Buhar tedavisi, nispeten yeni bir yatak böceği yok etme yöntemidir. 2012'de ilgi gören bu tedavi, tüketiciler ve işletmeler tarafından yaygın bir şekilde kullanılır hale geldi. Buhar tedavisinde, son derece sıcak buhar kullanılır ve buhar temas eden böcekleri yakar. Bu yöntem özellikle böcek yumurtalarına ve nimflere karşı etkilidir.

Bir istilanın ortadan kaldırılmasına yardımcı olmak için yararlı bir yöntem olmasına rağmen, buhar işlemi en iyi şekilde ek bir temizleme yöntemiyle birleştirildiğinde işe yarar. Buhar yalnızca yüzey alanlarına, örneğin bir yatağın dışına uygulanabilir. Güveler doğası gereği çatlaklarda ve yarıklarda bulunma eğilimindedir ve genellikle yer döşemesinin altında ve buharın ulaşamayacağı gizli yerlerde yolunu bulur. Kimyasal spreyler gibi diğer işlemlerle birlikte kullanıldığında, buhar işlemi güveleri tamamen ortadan kaldırabilir; bununla birlikte, ısıl işlemler açık arayla en kapsayıcı ve etkili yok etme tekniğidir. Bu nedenle buhar tedavilerini nadiren diğer yöntemlerle birlikte kullanılır.

Dondurma Yöntemi ile Güve Mücadelesi

İstila edilmiş kumaşlara sahip güveleri ortadan kaldırmak için, bir başka iyi seçenek olan dondurma işlemi, işlem gören malzemelere zarar vermez. Dondurma işlemi tesis dışında yapılabilir ve virüslü öğe toplanıp tedavi edildikten sonra iade edilebilir.  

Donma, güveler ve yatak böcekleri dahil olmak üzere zararlıları enfekte kumaşlardan uzaklaştırmak için giderek daha popüler bir tedavi yöntemi haline geliyor. Faydalarından biri, malzemelere zarar vermemesidir. Bu, onu giysi güveleri ve bagajdaki yatak böcek istilası için etkili bir tedavi haline getirmiştir.

Bu tür bir uygulama iş yeri dışında da kolaylıkla tamamlanabilir, bu nedenle ısıl işlemde olduğu gibi evinizin ya da iş yerinizin herhangi bir alanını kapatmanıza gerek kalmaz. İstila edilmiş bir nesnenin sıcaklığı 48-72 saat arasında donma noktasının altında tutulacaktır. Bu, böceklerin tüm kanıtlarını başarıyla yok eder. Eşyaları soğutmak için küçük bir göğüs dondurucu kullanmak gibi dondurma yöntemleri mümkün olsa da, genellikle kesin ve etkili bir çözüm için derin bir profesyonel dondurma gerekir.

Kimyasal tedavi

Güveler için kimyasal arıtma, işlemin yapılmasını takip eden haftalarda tamamen etkilidir. Yumurtalar ya da larvalar üzerinde etkili değildir, bu yüzden onların öldürülmeden önce güve haline gelmeleri gerekir.

Unlimited Böcek İlaçlama ve Pest Control, zararlıları tamamen ortadan kaldırmayı garanti eden ve güve tedavisi sağlayabilen profesyonel şirketlerden biridir. İyon böcek ilaçlama olarak, tedavinin yapıldığı gün güvelerden kurtulmak için en iyi böcek öldürme yöntemlerini kullanıyoruz.

 

Son Düzenlenme Çarşamba, 09 Şubat 2022 05:29