Gıda İşletme İlaçlama

Üretim tesisleri, yoğun iş temposu sebebiyle kirlenmeye müsait alanlardır. Bunlar arasında yer alan gıda işletmeleri ise yiyeceklerle çalışmaktan ötürü haşere baskınına daha yatkındır. Ayrıca iş yerleri arasında temizliğin en önemli olduğu yer de bu departmandır. Zira gıda üreticilerinin yürüttükleri faaliyet, doğrudan halk sağlığı ile ilgilidir. Üretilen gıdalar kullanıma sunulduğunda olası problemler tüketicilere aktarılır. Bu sorunların oluşmasının engellenmesi işletmelerin hijyenik koşullarda çalışmasına bağlıdır.

Gıda İşletmelerinde En Sık Görülen Haşereler

Gıda fabrikalarında en sık rastlanan haşere türlerinden biri hamamböcekleridir. Kafeler gibi yemek artıklarının bulunabileceği ortamlarda daha yaygın görülürler. Hamamböceklerinden genç olanları, beslenmelerini büyüme evresine kadar aynı materyal üzerinden sürdürür. Bu durum da ciddi anlamda ürün kaybına yol açar. Hamamböceklerini düzenli kafe ilaçlama faaliyetleri ile kısa sürede etkisiz hale getirebilirsiniz.

Gıda üretim alanları; farklı türlerde kemirgen, böcek ve diğer bulaşıcı hastalık taşıyan canlılar için uygun ortamlardır. Gıda sanayisinde kullanılacak hammaddelerin depolanması için serin ve kuru yerler tercih edilir. Ancak buralarda açıkta kalabilecek yiyecekler, bölgenin fareler tarafından işgaline sebep olur. Özellikle kokulu ürünler, etraftaki farelerin ulaşımını kolaylaştırır.

Yaz aylarında artan sıcaklık sonucu sebze ve meyvelerde çürüme meydana gelir. Çürüklerin erken fark edilememesi meyve sineklerine davetiye çıkarır. Bu ufak canlıların ömürleri ne kadar kısaysa üremeleri de bir o kadar hızlıdır. Kısa sürede çoğalarak sağlam meyve ve sebzelerinize de zarar verebilirler. Sinekler, ayrıca şekerli ürünleri de sever. Dolayısıyla tatlıların bulunduğu ortamlara özen gösterilmelidir. Bu nedenle pastane ilaçlama uygulaması rutin olarak yapılmalıdır.  

Gıda İşletme İlaçlama Öncesi Yapılması Gerekenler

Gıda sektöründe çalışan her işletmenin ilaçlama faaliyetlerini planlı olarak yürütmesi gerekir. Daha etkili bir sonuç için dezenfeksiyona başlanmadan önce yapılması gereken aşamalar vardır. Bunlardan ilki haşere kontrolüdür. Söz gelimi böcek türleri kendi içlerinde farklılaşmıştır. Hamamböceği ile tahtakurusunu birbirinden ayırmak kolaydır. Binanızda yaşayan haşerenin bir kemirgen olup olmadığını da rahatlıkla anlayabilirsiniz. Fakat yine de kontrol işlemini yapmakta güçlük çekiyorsanız, uzmanlardan bu konuda yardım alabilirsiniz.  İşletmenizde hangi haşerelerin mevcut olduğunu ilaçlama firmalarına iletirseniz onlar da bu doğrultuda önlem alır.

İkinci aşama ise müşterilerinizin ve çalışanlarınızın ilaçlama faaliyetinden etkilenmemesini sağlamaktır. Bu bağlamda ilaçlama mesai saatleri dışında yapılabilir. Dezenfekte uygulamasında kullanılacak malzemelerin kalıcılığına da dikkat etmelisiniz. Örneğin restoran ilaçlama işlemi düşük kimyasallarla yapılmalıdır. Zira çalışma hayatınıza ilaçlamadan sonra kaldığınız yerden devam ettiğinizde, ziyaretçilerinizin sağlığı risk altına girmemelidir.  

Gıda İşletme İlaçlama Nasıl Yapılır?

İlaçlama firmaları bölgede yer alan olumsuzluğu tespit ederek en iyi yöntemi belirler. Her haşerenin yok edilebilmesi farklı yollarla mümkündür. İlaçların içerisinde bulunan bileşenler, bu parametreler göz önünde bulundurularak hazırlanır. Gıda işletmelerinde püskürtme yoluyla yapılan dezenfeksiyon daha popülerdir. Detaylı yürütülmesi gereken işlemlerde ise jel bazlı ürünler kullanılır.

Gıda İşletme İlaçlama Faydaları

İlaçlamanın önde gelen yararı sağlığın korunmasıdır. Yemek yenilen ortamların hijyenik olması, diğer yerlere nazaran daha önemlidir. Aynı zamanda işletmenizde yaşanacak herhangi bir temizlik problemi, rekabetinizde geri plana düşmenize sebep olur. Müşteri memnuniyetinizin azalması sonucu iş yapamaz hale gelebilirsiniz. Dezenfeksiyon faaliyetine ciddi anlamda önem verirseniz, işletmeniz temizliğiyle artı puanlar toplar. Müşterileriniz için oluşturduğunuz güvenli ortam, onların sıklıkla sizi seçmesini sağlar. Bu hoşnutluk sizlere yeni müşteriler kazandırır. Böylece piyasada hızla yükselirsiniz. Kısacası gıda işletme ilaçlama halk sağlığı için değerli olmasının yanı sıra üretim yerlerini rakipleri karşısında bir adım öne çıkarır.