İşyeri İlaçlaması ve İşyerinde Haşere Mücadelesi

İşyerleri böcek ilaçlama uygulamalarında diğer tüm ilaçlama çalışma sahalarından daha fazla böcek ve haşere mücadelesi yapılan yerlerdir. Bunun nedeni metrekare bazında bakıldığında işyerlerinin büyüklüğünden kaynaklanır. Bunun yanında işyerleri sürekli olarak bir haşere istilası tehdidi ile karşı karşıyadır. Yöneticiler, bir çalışanın ofise yanlışlıkla ne sıklıkla zararlı böcek saldığını öğrenince şaşırabilir. Bu, özellikle en büyük suçlulardan ikisi olan hamamböcekleri ve tahtakuruları için düşünebileceğinden daha fazla olur. Bu haşereler, çanta, evrak çantası, beslenme çantası ve kıyafet gibi kişisel eşyalarla ofise yerleşebilirler.

İşyerinde böcek ve haşere istilasını önlemek için, bir "Entegre Zararlı Yönetimi" programı başlatılması gerekir. Bu programlar, haşereleri en erken aşamalarda izler, tespit eder ve büyük bir sorun haline gelmeden önce onlarla mücadele eder. Proaktif bir  "Entegre Zararlı Yönetimi" yaklaşımı benimsemek, çevreye daha duyarlıdır çünkü yoğun böcek ilaçlama ve kimyasal işlemlere olan ihtiyacı ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Çalışanlar bu yaklaşımı anladıklarında, üzerlerine düşeni yapma olasılıkları daha yüksektir.

Haşere yönetimi söz konusu olduğunda, yöneticiler yükü tek başlarına taşıyamazlar. Bir tesisi zararlılardan korumak bir ekip gerektirir. Bir mülkün içindeki ve çevresindeki haşerelere karşı en iyi şekilde korunmak için, çalışanların sorunlar hakkında bilgi sahibi olması, süreçlerdeki rollerini anlaması ve tesis yöneticisinin çabalarını desteklemesi gerekir. Zararlı böcekler, gelen sevkiyatlar, kötü temizlik rejimleri ve bir çalışanın kişisel eşyaları gibi çeşitli yollarla bulaşabilir, bu nedenle kapsamlı bir yaklaşım kullanmak çok önemlidir.

Haşere Kontrolü Nasıl Çalışır?

Pekala, daha spesifik bir soruyu yanıtlayarak başlayalım: Haşere nedir?

Cevap muhtemelen hayal ettiğiniz şeyle ilgilidir; bir haşere, insanların genel olarak nahoş ya da istenmeyen olarak gördükleri gerçekten herhangi bir şey olabilir. Bu genellikle bir hayvandır. Bazı durumlarda, haşereler insanlara gerçekten zarar verir. Örneğin, çekirge ve cırcır böcekleri gibi ekin bitkileriyle beslenen ve bitkilere zarar veren birçok tür vardır. Bu senaryoda, bu ürünler ölebilir ve bu ürünlerin gıda kıtlığı potansiyeli vardır. Bir başka örnek, hastalıkları taşıyabilen ve insanlara bulaştırabilen sivrisineklerdir. Ayrıca diğer durumlarda, tamamen öznel nedenlerden ötürü bir haşere istenmeyebilir.

Söz konusu hayvana ve çevre ve güvenlik gibi endişelere bağlı olarak, kullanabileceğiniz çeşitli haşere kontrol yöntemleri vardır.

İşte kullanılan başlıca yöntemler:

  • Pestisitler ve Zehirler

Zehirli yem, sıçanlar ya da karıncalar gibi birçok zararlı türünü kontrol etmek için yaygın bir yöntemdir. Pestisitlerin elle püskürtülmesi, arılar ve eşekarısı gibi yaygın bir haşere kontrol yöntemidir.

  • Uzay Fümigasyonu

Bir yapının hava geçirmez şekilde kapatılmasını ve ardından uzun bir süre (24-72 saat) öldürme konsantrasyonunda nüfuz eden, ölümcül bir gazın eklenmesini içeren bir yöntemdir.  Pahalı olmasına rağmen, uzay fümigasyonu zararlıların tüm yaşam evrelerini hedef alır.

  • Doğal Haşere Kontrolü

Doğal kontrol, kimyasallardan ya da zehirlerden yararlanmayan herhangi bir yöntemi ifade eder. Sivrisinekleri önlemek için çiçek dikmek; karıncaları, örümcekleri ve sinekleri caydırmak için normal, toksik olmayan ev ürünlerinin belirli kombinasyonları kullanılabilir.

  • Biyolojik Kontrol

Biyolojik haşere kontrolü, doğal avcıların ve parazitlerin kontrolü ve yönetimi yoluyla birinin kontrolüdür.

  • Yetiştirme Alanlarının Ortadan Kaldırılması

Bu yöntem, haşereleri doğrudan öldürmek yerine üremelerini önlemeyi ve onları daha misafirperver bir yere taşınmaya teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Genel olarak bu tür çabalar şunları içerir: Uygun atık yönetimi, durgun su drenajı ve Tuzaklar. İşte fareler ve sıçanlar için popüler olan doğal, basit bir kontrol yöntemi. Bunlar, çıtçıtlı kapanlar, tutkallı kapanlar ve canlı yakalama tuzaklarını içerebilir.

  • Elektronik Haşere Kontrolü

Bunlar, genellikle kemirgenler ya da böcekler olmak üzere zararlıları uzaklaştırmak veya ortadan kaldırmak için tasarlanmış elektrikle çalışan cihazlardır.

Sonuç

Hangi haşere kontrol yöntemine karar verirseniz verin, ailenizin, iş yeri arkadaşlarınızın ve çevrenizin sağlığı üzerindeki potansiyel etkilerini göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Ve ortalama bir işyeri sahibinin hem çalışanların sağlığı hem de işyeri güvenliği için, acil bir tehdit oluşturan sorunlar için profesyonel ilaçlama ekibiyle çalışması gerekir. Haşere yönetimi uzmanları, işyerine özgü zararlı böceklerin temel biyolojisi, elverişli koşullar ve haşere sıcak noktaları konusunda eğitimli olan kişilerdir. Haşere yönetimi uzmanları ayrıca genellikle temizlik ve bakıma yardımcı olmak için ipuçları ve kontrol listeleri gibi çalışanlarla paylaşmak üzere eğitim materyalleri sağlar.

NOT: Bir haşere sorunu durumunda çalışanların kime ve nasıl haber vermeleri gerektiğini bilmeleri gerekir.