Kafe ve Restoran İlaçlama

Kafe ve restoranlar, gündelik hayatta insanların yemek yemek ya da bir şeyler içmek için gittikleri uğrak yerlerdendir. Bu alanların hijyenik kurallara uygun olarak temizlenmesi ve bakımlı olması, müşteriler tarafından tercih edilme sıklığını arttıracaktır. Sürekli olarak yemek malzemelerinin, kuru yemişlerin, meyve ve sebzelerin kullanımından dolayı bu alanlar, istenmeyen misafirlerin çok sık uğradığı yerlerdir. Çünkü malzemelerin kokusu, kırıntıları, atıkları böcek, fare, sinek ve daha birçok haşere çeşidini bu mekânlara çeker.  Bu nedenle temizlik kadar önemli olan bir diğer nokta da bu haşereleri kafe ve restoranlardan uzak tutmaktır.  Kafe ve restoran ilaçlama titizlikle yapılması, hiçbir detayının atlanılmaması gereken önemli bir süreçtir.

Kafe ve Restoran İlaçlama Neden Yapılmalıdır?

Kafe ve restoranlar insanların keyifli vakit geçirerek, sağlıklı bir şekilde yeme içme ihtiyacını karşılamaktadır. Bu nedenle ilk olarak restoran ve kafelerin ilaçlanma nedeni, müşterilere daha sağlıklı hizmet vermektir. Haşerelerin bulunduğu ve dokunduğu her şey hem mikrop içermekte hem de kendi lezzetinden uzaklaşmaktadır. Müşterilere sağlıksız ve lezzetsiz olarak sunulan yiyecek ve içecekler, kafe ve restoranların itibarını düşürerek, maddi bir kayba neden olmaktadır. Ayrıca Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu yönetmelik kapsamında sağlıksız ortamlarda yiyecek üretimi ve tüketiminin yasak olmasından dolayı büyük cezalar uygulanmaktadır.

Haşerelerin neden olduğu çeşitli hastalıkların insanlar üzerindeki olumsuz etkisinden dolayı kafe ve restoran çalışanları tehlike altında bulunur. Çalışma koşullarını elverişli hale getirmek, personelden en yüksek verimi almak ve işlerini sevdirmek için kafe ve restoran ilaçlama yapılması gereken en önemli görevdir.

Kafe Ve Restoranlarda İlaçlama Nasıl Yapılmalıdır?

Kafe ve restoranların yiyecek ve içecek tüketimi yapılan mekânlar olduğu göz önüne alınarak iş yeri ilaçlama özenli ve titiz bir şekilde yapılmalıdır. Genel olarak kafelerin veya restoranların kapalı saatlerinde yapılması gereken ilaçlama işleminde, çevreye ve diğer canlılara zarar vermeyecek olan ilaçların seçimi yapılarak işe başlanmalıdır. Teknolojiye uygun makineler ile yapılan ilaçlama işleminde ilacın direkt olarak insanla temas etmeyecek, haşere, böcek ve kemirgenlerin bulunduğu ya da olabileceği yerler belirlenerek atılması gerekmektedir.

Kafe ve restoran ilaçlama süresi iyi ayarlanmalı ve kontrol altında mekân bir süre kapalı kalmalıdır. İlaçlama işlemi sonrasında gerekli temizlik işlemi yapılırken mekânın iyi derece havalandırılması gerekmektedir. Tüm şartlar sağlandıktan sonra kafe ve restoran yeniden kullanıma açılmalıdır.

Kafe ve Restoranlarda Sık Olarak Görülen Haşereler

Kafeler ve restoranlar yapılan iş neticesinde sıvı ve katı birçok yiyecek bulundurmaktadır. Sürekli olarak yemeklerin pişmesi, içeceklerin doldurulması nedeniyle istemeden de olsa atık maddeler ortaya çıkmaktadır. Bu durum; atıkları çok seven hamam böcekleri, karıncalar, sinekler, fare gibi haşerelerin restoran ve kafeye yerleşmesine neden olur. Ayrıca restoranın çeşitli yerlerinde kullanılan masa, sandalye, örtü vb. eşyalar ise tahtakurusu, tahta kurdu, pire gibi haşerelere ev sahipliği yapmaktadır.

Kafe ve restoran ilaçlama süresi ne kadar gecikirse mekân içlerinde bu haşerelerin sayısı iyice artmaktadır. Bu da sağlıksız ortamların oluşmasına, müşterilerin çekilmesine yol açmaktadır.

Kafe ve Restoran İlaçlamanın Getirdiği Avantajlar

Kafelerin ve restoranların haşere ve kemirgenlerden uzak olması, müşteriler gözünde daha sağlıklı mekân olduğunu göstermektedir. Böylece hem müşterinin gözünde sağlığa önem veren itibarlı bir mekân olmakla birlikte maddi getiri de artmaktadır. Kullanılacak olan hammaddelerin zarar görmesi engellenerek israfın önüne geçilmektedir. Ayrıca kafe ve restoran ilaçlama içerik itibari ile böcek ilaçlama ve fare ilaçlamayı da kapsadığından dolayı personellerin daha sağlıklı ortamlarda çalışmasını sağlamaktadır.