Kalorifer Böceği İlaçlama

Kalorifer böceği, yok edilmesi en zor böcek türlerinden bir tanesidir. Kalorifer böceklerinin halk arasında bilinen bir diğer ismi de hamam böceğidir. Kalorifer böcekleri, çok hızlı üreme becerisine sahip olduklarından kimsenin karşılaşmak istemediği böcek türleri arasındadır. Bunun dışında kalorifer böcekleri, 6 farklı böcek ailesinde bulunur ve 4.500 farklı çeşidi vardır. Her çeşidi uygun kalorifer böceği ilaçlama yöntemleriyle kontrol altında tutulabilir. 

Kalorifer Böceği İlaçlama Neden Yapılır?

Kalorifer böcekleri ile mücadele etmenin birçok doğal yolu vardır. Tabii geçici değil de kalıcı bir çözüm arıyorsanız, kalorifer böceği ilaçlama yollarına başvurmalısınız.

Bunun dışında kalorifer böceklerini ilaçlama dışında öldürmeye çalışmak tehlikeli olabilir. Bunun nedeni ise kalorifer böceklerinin korku ve stres anında yumurta keselerini etrafa saçması ve kendi ölse dahi insan yaşam alanına en az 50 adet üremeye hazır yumurta bırakmasıdır. Dolayısıyla evin içinde dolaşan bir kalorifer böceği gördüğünüzde; onu korkutmadan ve stres haline sokmadan öldürmeniz pek olağan olmadığından, ilaçlama dışındaki diğer yollara başvurulması risk yaratır. Kısacası bu canlılarla mücadelede uzman hamam böceği ilaçlama şirketleri ile iş birliği yapılması olabilecek en kesin çözümdür. 

Kalorifer Böcekleri Üreme Dönemi

Halk arasında ''Alman'' hamam böceği olarak bilinen kalorifer böcekleri, diğer hamam böceklerine istinaden çok daha hızlı üremektedir. Bu durum Alman hamam böceği ilaçlama uygulamasını nispeten daha önemli hale getirir. Öyle ki kalorifer böcekleri, yumurtadan itibaren sadece 60 günde bir yetişkine dönüşmektedir. Hatta araştırmalara göre bu süre bazen 60 günü bile bulmaz.

Bu gibi sebeplerden dolayı kalorifer böceği ilaçlama işleminin erkenden yapılması çok faydalı olacaktır. Eğer ilaçlama sürecinde geç kalınırsa bütün kalorifer böceklerinin yok edilmesi zaman alabilir. Bunların dışında kısa sürede çok fazla üreyebilen bu tür için hamam böceği ilaçlama faaliyetinin yoğun ve belli periyotlarda olması da sürecin etkili kılınması için önemlidir.

Kalorifer Böcekleri İnsanlara Zarar Verir mi?

Normal şartlarda kalorifer böcekleri, diğer türler arasında insanlara en az zarar veren haşerelerdendir. Fakat konu açlık olunca bu canlılar, anormal derecede hareket etmeye başlar. Şeker ve yağ kalıntılarından oldukça etkilendiklerinden akşamları gezintiye çıkarlar. Çok aç olmaları durumunda ise diş macunu gibi değişik besinleri yemeye başlarlar.

Kalorifer böcekleri, herhangi bir kıtlık döneminde ise insanları ısırma girişiminde bulunabilir. Hatta yapılan bazı araştırmalara göre kalorifer böcekleri, kıtlık döneminde birbirlerini de yemeye başlamaktadır. Kalorifer böceklerinin ısırığı ise bağışıklık ve solunum sisteminde çeşitli enfeksiyonlara yol açabilir. Bu durum kalorifer böceği ilaçlama faaliyetlerine dikkat edilmesini gerektirir. 

Sonuç olarak aslında çok tehlikeli olmayan bu böcekler, genelde gezintiye çıktıklarında etrafa farklı bir koku yaymakla beraber dışkılarını da bırakır. Hijyen koşullarını olumsuz etkilemeleri hamam böceği ilaçlaması için başlıca gereklilik unsurudur. 

Kalorifer Böcekleri Ne Tarz Yuvaları Tercih Eder?

Kalorifer böceği ilaçlama işleminin başarıyla sonuçlanabilmesi için bu canlıların nerelerde barındıkları tespit edilmelidir. Kalorifer böcekleri, evler dışında daha çok kafe ve restoran tarzı yerlerde görülür. Genelde sosyal olmayan bu yaratıklar, doğaları gereği karanlık ve sessiz alanları yuva olarak seçer. Bunun nedeni ise rahatsız edilmeyi sevmemeleridir. Kalorifer böceklerinin en iyi yeteneklerinden biri de en küçük alanlarda bile saklanabilmesidir. Bu nedenle kalorifer böceklerine dolap ve raf arkalarında, hatta çatlak duvarlarda bile rastlanabilir. Alman hamam böceği jel ilaçlama uygulaması bu gibi detay yerlerde kullanılabilir.

Bunların dışında soğuğa dayanıklı olmayan bu böcekler, sıcak yerleri sevdiği için evlerde en çok kaloriferlerde görülür. Bu nedenle halk arasında Alman hamam böceklerine kalorifer böceği denmektedir. 

Kalorifer böcekleri sosyal böceklerdir ve bir araya gelme eğilimindedirler. Binalarda bulunan sıcak koşulları tercih ederler ve çoğunlukla gececidirler.  Kalorifer böcekleri, alerjenlerinin tetiklediği alerji ve astım nedeniyle ciddi sağlık ve güvenlik riskleri oluşturur. Ayrıca mikropları ve bakterileri de yayarlar. Dökülen kalorifer böceği derilerinin, cesetlerin ve dışkılarının yarattığı döküntü, özellikle çocuklarda ve hassas kişilerde alerjileri şiddetlendirebilir.

Kalorifer böcekleri, yeryüzündeki en uyumlu canlılardan bazılarıdır, bu da bir istilayı kontrol etmeyi ve yok etmeyi inanılmaz derecede zorlaştırır. Bir kalorifer böceği istilasını önlemeye yardımcı olmak için, yiyecekleri uygun şekilde kapalı tutun ve saklayın, çöp oluşumunu önlemek için günlük olarak temizleyin ve evdeki tüm çatlakları ve delikleri kapatın. Kalorifer böceklerini evinizden ya da binanızdan uzak tutmak, tek seferlik bir tedavi değil, devam eden bir süreçtir. Profesyonel bir haşere kontrol uzmanı, kalorifer böceklerini evinizden ya da iş yerinizden uzak tutmak için doğru çözümü sağlayabilir.

Kalorifer Böceği Kontrolü

  • Kalorifer böceği sisleyicileri
  • Kalorifer böcekleri için Jel
  • Borik Asit
  • Kalorifer böceği tuzakları

Kalorifer böceği sisleyicileri nasıl çalışır?

Sisleyiciler, havaya bir pestisit sisi bırakan bir haşere kontrol şeklidir. Bu ürünlerin çoğu, bu zararlıları kontrol edebilecek kimyasallar içerir. Bir sisleyici, istilaları bir kerede tamamen ortadan kaldırmanın bir yolu olarak çekici gelebilir. Buradaki fikir, havadaki pestisitlerin bütün Kalorifer böceklerini hedef almak için tüm alana yayılmasıdır. Pratikte, bir sisleyici genellikle bu haşerelerin saklandığı çatlaklara ve yarıklara girmez. Bazı durumlarda, haşereler sisleyicilerdeki aktif bileşenlere de direnç gösterir, bu nedenle bir istila hiç yanıt vermeyebilir.

Sisleyicileri doğru şekilde kullanmamak insanlar, evcil hayvanlar ve mülk için tehlikeli olabilir. Yalnızca mobilyalara ve kumaşa zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda solunduğunda da zararlıdır. Gaz veya elektrikli cihazların yakınında, yüksek konsantrasyonlar da yanıcı ve risklidir. Bazı durumlarda ciddi, yıkıcı yangınlara yol açabilir.

Kalorifer böceği jeli nasıl çalışır?

Kalorifer böceği jel yemleri, bu zararlıları kontrol eden çeşitli böcek ilacı formülasyonları ile mevcuttur. Yöntem, zararlıları bir besin kaynağı olduğunu düşündüğü jel yem yemeye ikna ederek çalışır, böylece zararlı böcek ilacını tüketir. Jel yemleri uygulamanın tipik yolu, çatlaklara ve bulundukları diğer yerlerin etrafına küçük noktalar halinde yem yerleştirmeyi içerir. Bu zararlılar, dışkılarının, dökülen derilerinin ya da böceklerin kendilerinin bulunduğu yerlere çekilir ve bunların tümü istila edilmiş bir alanın iyi göstergeleridir.

Kalorifer böcekleri için jel her zaman amaçlandığı gibi çalışmayabilir. Bu böcekler, sevdikleri yem türleri konusunda spesifik olabilir ve belirli ürünlere karşı isteksizlik gösterebilir. Çoğu zaman, sonuç yemi tüketmemeleri ve istilaların büyümeye devam etmesidir. Ayrıca, haşerelerin yemi bulamayacağı yerlere uygulandığında jel yemler etkisizdir. jel yemleri zamanla kurur. Bu onları zararlılara karşı çekici kılmaz, bu nedenle eski yemin kaldırılması ve yeni, taze yemin yeniden uygulanması gerekir. Bununla birlikte, zaman geçtikçe, bir tür jel yeminin sürekli kullanımı, haşereler jel yemlerle rekabet eden yiyecek kaynakları ile besleniyorsa, Kalorifer böceklerinin yemlerden kaçınmaya başlamasına da yol açabilir.

Dökülen yiyecekleri ve yiyecek artıklarını temizlemek, yağ ve nem birikintilerini temizlemek, bir Kalorifer böceği sorununun büyümesini yavaşlatmak için iyi adımlardır. Ciddi istilalar için profesyonel haşere kontrolü en iyi seçenektir. Uzmanlar, Kalorifer böceklerinden güvenli bir şekilde kurtulmak için en doğru hareket tarzına karar verebilirler.

Not: Jeldeki bileşenler yutulduğunda çocuklar ve evcil hayvanlar için zararlı olabilir. Bu, güvenli kullanım için doğru uygulama ve yerleştirmeyi hayati hale getirir.

Borik asit nasıl çalışır?

Borik asit, haşere kontrolü için en yaygın olan tedavi şekillerinden biridir. Borik asit elektrostatik yüke sahip olduğundan, Kalorifer böceği tedavi edilen bir bölgeden geçerken onun vücuduna tutunur. Zararlı kendini tımar ederken, sinir sistemine saldıran bu tozu yutar. Borik asit kullanımı biraz uzmanlık gerektirir. Kalorifer böceklerinde borik asit kullanmak işe yarayabilir, ancak doğru uygulama önemli bir anahtardır. Ev sahipleri, bir toz tabakası serecek doğru noktaları bulmak için haşerelerin faaliyetlerini takip etmelidir. Sonuç olarak, zararlıların belirtileri ve alışkanlıkları hakkındaki bilgi, tedavilerin başarıya ulaşma olasılığını artırır.

Bir evde yapılacak olan yanlış kullanım konut sakinleri için sorunlara neden olabilir. Tezgahlara ya da herhangi bir gıda hazırlama yüzeyine borik asit yaymaktan kaçınılmalıdır. Yetişkinler için genellikle öldürücü olmamakla birlikte, bu maddeyi tüketmek ya da gözle temas ettirmek tahrişe neden olur. Borik asit ve Kalorifer böceği kontrolü ile ilgili sorun, bu yöntemin tek başına zararlıları durdurmamasıdır. Ev sahiplerinin, böceklerin çoğunun içeri girmesini önlemek için dışlama taktikleri uygulaması gerekir. Haşerelerin saklanmak için kullandıkları veya eve girmek için kullandıkları kanalların temizlenmesi ve çatlakların kapatılması, yeni istilaların önlenmesine yardımcı olabilir.

Yetişkin Kalorifer böcekleri tedavilere yanıt verse de, yavruları genellikle büyümek ve çoğalmak için ulaşılması zor alanlarda güvende kalır. Kalıcı kontrol ve çözülmeyen borik asit ve Kalorifer böceği sorunlarının yanlış uygulanmasını önlemek için profesyonellere başvurmak en iyisidir. Çünkü uzman haşere kontrol teknisyenleri, istilaları ortadan kaldıracak eğitim ve beceriye sahiptir.

Kalorifer böceği tuzakları nasıl çalışır?  

Olası bir istilayı belirlemek isteyen ev sahipleri Kalorifer böceği tuzakları kullanabilir. Bu cihazların çoğu, tuzakla temas ettiklerinde hareket etmelerini engelleyen, haşereleri cezbeden yem ya da bir tür cezbedici içerir. İçeriye veya dışarıya tuzak kurulabilir. Yem tuzakları iyi bir izleme aracıdır, ancak Kalorifer böceklerinden kurtulmanın iyi bir yolu değildir. Boyutlarının ve tasarımlarının sınırlamalarına bağlı olarak, çoğu zaman bir seferde birkaç böcek yakalayamazlar. Bununla birlikte, doğru şekilde kullanıldığında, bir Kalorifer böceği tuzağı, haşere istilası ile mücadelede yine de rol oynayabilir.

Bir tuzağı kullanmanın en iyi zamanı tanımlama aşamasındadır. Bir böcek sorununun nedenini bilmeyen veya haşerelerin nerede saklandığından emin olmayan ev sahipleri, yapışkan tuzaklar kurabilir. Bu cihazlar rahatsız edici zararlıları yakalar ve sadece varlığını değil, aynı zamanda tuzağın yerleştirildiği yerdeki göreceli Kalorifer böceği sayısını da doğrular. Yer seçimi, bir Kalorifer böceği yem tuzağı için anahtardır. Evlerdeki birkaç nokta tipik olarak yüksek haşere aktivitesine sahiptir. Mutfak aletlerinin altı, dolaplar, banyolar ve bodrumlar hepsi iyi seçimlerdir. Küçük, koyu renkli dışkılar, sık sık Kalorifer böceği buluşmalarına işaret edebilir.

Evlerinde ve bahçelerinde  Kalorifer böceği bulan kişiler, sonraki adımları tartışmak için haşere kontrol uzmanlarıyla iletişime geçmelidir. İyon böcek ilaçlama, yaşadıkları yerdeki Kalorifer böceklerini hedef alan ve ev sahiplerine iğrenç zararlılardan kurtulma imkanı sunan çeşitli taşıma hizmetleri sunmaktadır.

Son Düzenlenme Çarşamba, 09 Şubat 2022 05:31