Mutfak İlaçlama

Mutfak İlaçlama günümüzde giderek önem kazanan önemli bir çalışmadır. Mutfaklar günümüzde sadece yemek yapmak ve yemek yemek için kullanılan odalar olmaktan çıkmıştır. Çünkü yemek yapmak, günümüzde besin kaynaklarının lezzetlendirilmesiyle adeta sanata dönüşmüştür. Hatta yemek pişirme teknikleri, dünya mutfağı, tatlı türleri, etli yemekler, vejetaryen yiyecekler ve vegan beslenme gibi çok fazla dallar mevcuttur. Tüm bu alanlar mutfak ortamında doğmuştur. Mutfakların yoğun kullanımı ve artık birçok insanın çalışma ortamı haline dönmesi de buradan kaynaklanmaktadır.

Mutfak İlaçlama Çalışmalarının Önemi

Mutfakların temizliği, düzeni ve hijyenik olması pişirilen yemeklerin tadı kadar önemlidir. Tüm bu şartlar sağlandığında ortaya sanat eseri sunumlar çıkabilir. İşte mutfak denilen bu müthiş alanın işleyişini, sanatçıyı etkileme enerjisini bozmamak gerekir. Fakat istenmeyen canlılar her yerde. Tıpkı tüm alanlarda olduğu gibi haşereler mutfakta da sık sık görülmektedir. Haşerelerin olduğu mutfakta yemek yapmak, ortaya güzel sonuçlar çıkarmak oldukça zordur. Aynı zamanda haşerelerin malzemelerin ve yemeklerin içine girebileceği de düşünülemez. Bu nedenle mutfakların ilaçlanması ciddi bir öneme sahiptir. Mutfak temizliği yapıldığı zamanlarda alınan önlemlerle mutfak haşelerden korunabilir.

Mutfakta Görülen Haşereler

Mutfak İlaçlama periyodik aralıklarla yapılması gereken bir çalışmadır. Ev mutfaklarından ziyade daha büyük alanlarda mutfakları temiz tutmak ve ilaçlama yapmak, sorunsuz olarak çalışmaları sürdürme konusunda büyük önem taşımaktadır. Hele de malzemelerin ve besinlerin yoğun olarak saklandığı depo ve mutfakların sorumluları, ilaçlama konusunda daha dikkatli olmalıdır. Çünkü bu alanlar haşerelerin en sevdiği yerlerdir. Bol besin kaynağı, gezindikleri her yerde yiyecek bulabilmeleri ve hiç müdahale edilmemeleri onların devamlılığını ve çoğalmalarını sağlayacaktır. Özellikle mutfaklarda görülen canlılar:

  • Fareler
  • Karıncalar
  • Güveler
  • Sinekler
  • Hamam böcekleri ve daha nicesi.

Birçok haşere türü mutfakları çok sever. Çünkü tüm canlılar gibi haşereler de beslenerek hayatlarını sürdürmektedir. Besin kaynağına en kolay şekilde ulaşacakları alanlarda yaşayarak bu alanları doğal ortamları haline getirirler. Birçok haşere türünün mutfakta görülmeye başlamasıyla hiç zaman kaybetmeden ilaçlama yapılmalıdır. Çünkü haşereler besin kaynağının olduğu yerlerde hızlıca çoğalır orayı kullanılmaz hale getirirler.

Mutfak İlaçlama Nasıl Yapılmalıdır?

Mutfak, besin kaynaklarının ve yemek yapma araçlarının olduğu bir yerdir. Bu nedenle mutfak ilaçlama çok dikkatli yapılmalıdır. Gelişigüzel ilaçlama yapılırsa püskürtme ile malzemelere ve araçlara temas söz konusu olabilir. Bu nedenle ilaçlama yerden yapılmalıdır. Haşere türlerinin yoğun olduğu kısımlarda yok edici çalışmalar yapılmalıdır. İlaçlama sonrasında ölen haşereler temizlenmelidir. Haşelerden arındırılan mutfaklarda temiz ve dikkatli çalışmak gerekir. Yemeklerin ve malzemelerin ağzı açık bırakılmamalıdır. Aksi takdirde yeniden haşere istilası olabilir. Eğer mutfaklar kemirgenler tarafından ziyaret ediliyorsa fare istasyonu kurulmalıdır. Mutfağın belli alanlarına bu istasyonları kurarak farelere kesin çözüm bulunmuş olur.

Mutfak İlaçlama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfak İlaçlaması dikkat gerektiren bir çalışmadır. Çünkü direk olarak ağız yoluyla alınan besinler mutfakta üretilir. İlaçlama yapılırken mutfakta besinlere ilaç sıçraması ya da mutfak aletlerine ilaç kokusunun sinmesi bile zehirlenmelere neden olabilir. Tüm ilaçlama türleri büyük önem taşımaktadır fakat mutfak İlaçlama bu ayrıntıdan dolayı daha büyük bir özen gerektirmektedir. Mutfak İlaçlama yapılırken tüm besinler ve araç gereçler kapatılmalıdır.

İlaçlama yapılan alana uyarı amaçlı levhalar konulabilir. Mutfak İlaçlama kokusuz ilaçlar ile yapılırsa koku sinmesi durumlarıyla karşılaşılmaz. İlaçlanacak haşerenin türüne göre jel yapıdaki ilaçlar da kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı Sağlık Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı tarafından onaylanmış ilaçlarla ilaçlama yapmaktır.