Otel İlaçlaması ve Otellerde Haşere Mücadelesi

Haşere kontrolü hayatın her alanında hayati önem taşır, ancak çok az endüstri, otel endüstrisi kadar makul haşere kontrolüne ihtiyaç duyar. Düzenli olarak gelen ve giden misafirlerle ve yemeklerin tam anlamıyla gün batımından sabaha kadar (ve belki daha da uzun süre) sunulmasıyla, oteller haşereler için sıcak noktalar olabilir.

Otel tesislerinde haşere kontrolünün önemi

Haşerelerle ilgili bir sorun yaşamak, bir otelin işletme olarak özünü etkileyebilir. Sebep olunan hasarı tamir etmenin maliyeti büyük olur ve zararlı böceklere sahip olduğuyla ilgili bir üne kavuştuktan sonra müşterileri geri kazanması da zorlaşır. Ek olarak, haşere bulundurmak sağlık ve güvenlik kurallarının ihlalidir, bu da otellerin ağır para cezaları ve hatta kapanma riskiyle karşı karşıya kalabileceği anlamına gelir. Bu nedenle, zararlılar küçük bir sorun değildir ve inanılmaz derecede ciddiye alınmalıdır.

Otel endüstrisindeki farelerin, yiyecek hazırlama alanlarında, çamaşırların tutulduğu depo odalarında ve misafir yatak odalarında görme veya dışkıya maruz kalabilecek sorunlara neden olması muhtemeldir. Bunun yanı sıra, yeni bir misafirle her an gelebilecek ve herhangi bir yatak odasını kirletebilecek korkunç yatak böcekleri ile çoğalmak ve rahatsızlık vermek için elverişli koşullardan yararlanabilen sinekler de müşteriler için bir risk ve güvenlik tehlikesi yaratabilir.

Otellerde haşere kontrol yöntemleri

Otel yönetim ekibi, personeline otellerde haşere kontrolünün nasıl yapıldığını açıklamalıdır. Bu, onlara ne yapmamaları gerektiğini ve haşere kontrol ekibinin en iyi sonuçları elde etmesine yardımcı olmak için, neler yapabileceklerini söylemenin ikili amacına hizmet edecektir.

1) Haşere belirtilerine dikkat edin.

Tüm personelin haşere belirtilerinin farkında olduğundan ve günlük olarak bu belirtileri aktif bir şekilde aradıklarından emin olun. Bazı belirtiler oldukça açıktır: örneğin, yerdeki pislikler fare ya da sıçanların açık bir işaretidir, ancak diğer zararlıların tespit edilmesi daha az açıktır. Kilimlerdeki, halılardaki ve havlulardaki küçük delikler, güvelerin ya da halı böceklerinin varlığını gösterir ve bu öğeler düzenli olarak incelenmedikçe tespit edilmesi zordur. Ayrıca, bazı zararlılar genellikle yalnızca sesle tespit edilir. Örneğin, koşuşturma sesleri hamamböceklerinin varlığını (keskin bir koku ile birlikte) gösterir ve uğultu sesleri, bir eşek arısının çatı, duvarlar ya da havalandırma delikleri içindeki yuvasını gösterebilir. Bir otelin genel günlük operasyonlarında bu tür sesler göz ardı edilebilir, bu nedenle uyanık olmak önemlidir. Aksi durumda, otel yönetimi yalnızca bir misafir şikayet ettiğinde  sorundan haberdar olacaktır. Böyle bir vaziyetin içinde olmak, otel için inanılmaz derecede utanç verici bir durum olur.

2) Yüksek bir temizlik standardı oluşturun.  

Haşere belirtilerini aramanın yanı sıra, bir haşere istilasını önlemek de (daha fazla değilse) aynı derecede önemlidir. Bunu yapmanın en etkili yolu, yüksek temizlik standartlarını korumaktır. Elbette otel temizleyicileri temizlik konusunda eğitilmiştir ve bu konuda harika bir iş çıkarırlar, ancak her odayı olabildiğince kapsamlı bir şekilde temizlemenin önemini vurgulamak zorunludur. Yatak altı ve dolap arkası gibi uzun süre rahatsız edilmeden bırakılan yiyecek kırıntıları ve karanlık/gizli alanlar zararlıları çekecektir. Bu tür alanların düzenli olarak temizlenmesi, haşerelerin yerleşip yumurtlamak için zamanlarının olmayacağı anlamına gelir. Haşereler oteller için gerçek bir tehdittir ve bu konuyu otel çalışanlarının kafasında ön planda tutmak için, personel el kitabına zararlılarla ilgili bilgiler eklemek faydalı olabilir.

3) Müşterilerin şikayetlerine göre hareket edin.

Apaçık görünebilir, ancak müşteri şikayetlerinin dikkate alınması çok önemlidir. Elbette, haşere tespitini bildiren müşterilerin görmezden gelinmesi imkansızdır, ancak bazı şikayetler somut olmayabilir. Bazı müşteriler somut kanıt sağlamak yerine, otelde haşere sorunu olduğu şüphesini bildirebilirler. Daha önce bahsettiğimiz işaretlerden birini fark etmiş olabilirler ve bu derhal araştırılmalıdır. Haşere problemi yaşamak yeterince kötüdür, ancak bir müşterinin şikayetlerini takip etmemesinden sonra “ben sana söylemiştim” demesi on kat daha kötüdür. Asla kayıtsız olmayın.

4) Giriş noktalarını sınırlayın.

Zararlıların girebileceği herhangi bir boşluk ya da çatlak olmadığından emin olmak için binanın yapısal bütünlüğünü kontrol edin. Duvardaki en küçük boşluk, kemirgenlerin, karıncaların, hamamböceklerinin ve daha birçok zararlı böceğin bir otele girmesi için gereken tek şeydir. Boru tesisatını değerlendirin ve borular ile çevredeki duvarlar arasında da boşluk olmadığından emin olun. Boşluklar varsa, derhal doldurmaları için bir uzman çağırın, fareler binalara kanalizasyon sisteminden girme eğilimindedir, bu yüzden bu zorunludur. Ayrıca, sızıntıları kontrol edin ve mümkün olan en kısa sürede tamir ettirin; rutubet ve küf sinekleri çekebilir.

5) Haşere yönetim sistemi kullanın.

Muhtemelen otelinizi zararlılardan korumak için atabileceğiniz en önemli adım, profesyonel bir haşere kontrolörü kiralamak ve devam eden bir sözleşme yapmaktır. Otel politikalarında uygun bir haşere kontrol prosedürüne sahip olmak, zayıflıklar ve potansiyel haşere giriş noktaları için gerekli tüm kontrollerin yapılmasını ve otelin zararlılara karşı korumalı olmasını sağlamak için gerekli adımların atılmasını sağlayacaktır.

Oteller sürekli olarak yiyecek ve içecek sağladığından, maalesef yaygın olabilecek herhangi bir haşere sorunu ortaya çıkarsa, hazırda bir haşere kontrol şirketinin olması hayati önem taşır. Otelinizi içten dışa bilen aynı haşere kontrol şirketini kullanmak, her seferinde yepyeni bir şirketten daha etkili bir şekilde haşere sorunlarıyla başa çıkabilecekleri anlamına gelecektir.

İyon böcek ilaçlama olarak, otellere haşere kontrol hizmetleri sağlama konusunda engin deneyime sahibiz. Otel odalarında sağlam bir haşere kontrol prosedürü uygulayabilir ve yemek pişirme alanlarının haşerelerden uzak kalmasını sağlayabiliriz. Haşere kontrolü ve haşere yönetimi hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçin.