Otel Korona Sertifikası Danışmanlığı

Otel korona sertifikası danışmanlığı bu sertifika hakkında tüm detayların doğru kaynaklardan öğrenilmesini sağlar. Aynı zamanda sertifika işlemleri için verilen bir danışmanlık hizmetidir. Son zamanlarda korona salgının artmasıyla endişeli bir yaşam tarzı benimsenmiştir. Öldürücü derecede etkili olan bu salgın, insanların tüm yaşam alanlarını ve haklarını kısıtlarken seyahat özgürlüğüne de engel olmaktadır. Salgın, özellikle tatil ve gezi amacıyla bir yerlere gitmek isteyen insanların önüne adeta engel niteliğindedir.

İnsanlar sadece alınan tedbirlerden değil, konaklayacakları yerlerin korona tedbirlerine karşı uygun ortamı sağlayıp sağlamadıklarından da endişe etmektedir. Bu durum ülkelerin turizm gelirlerini ve getirilerini neredeyse yok etmiştir. Ayrıca salgının önüne geçmek de oldukça zorlayıcı olmuştur. Bu nedenlerden dolayı otellerin faaliyetlerine güvenli bir şekilde yeniden başlamaları için sertifika şartı gelmiştir.

Otel korona korona sertifikası 2020 yılında yaz sezonunun açılmasıyla faaliyete geçen turistik otel ve konaklama tesislerinde mutlaka bulunması gereken bir sertifika olmuştur. Aynı zamanda Turizm Bakanlığının başlatmış olduğu 2020 yılında artık mecburi olan Sağlık Turizm Sertifikasyon Programı kapsamında yapılan çalışmalardan biridir. Bakanlığın yayınladığı bu genelgede bu sertifika sayesinde turizm faaliyetlerinin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi amaçlanmaktadır. Sertifikanın varlığı yerli ve yabancı turistler için güvenilir tesis olma niteliği taşımaktadır.

Turistik Otel Korona Sertifikası Nedir?

Turistik Otel Korona Sertifikası, 2020 Mayıs ayının sonunda turizm faaliyetlerinin başlamasıyla uluslararası turist kabul eden tesislerin mecburi olarak bulundurması gereken bir belgedir. Bu sertifika, Sağlık Bakanlığının belirlediği hijyen, temizlik ve mesafe kurallarının sağlanmasını içermektedir. Belirlenen tarihten itibaren bir otelin faaliyet gösterebilmesi için bu sertifikayı bulundurması gerekmektedir.

Otel korona sertifikası tesislerde bulunan açık büfelerin, yemeklerin ve plajdaki şezlonglarında kalkacağını ya da tedbirli bir şekilde kullanılacağını belirtmektedir. Bu sertifikaya göre otellerin kapasitesi azaltılarak kalabalık ortak kullanım alanlarından kaynaklanan bulaşıcılığın önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Korona Sertifikasının Önemi

Korona sertifikası turistik otel tercih eden müşteriler için büyük önem taşımaktadır. Otellerin hijyen, temizlik ve mesafe kurallarına uyma konusunda bakanlıktan sertifikalı olması oteli tercih etmekteki en büyük etkenlerden biridir. Ayrıca kalabalık olan alanlarda daha zorlu ve endişeli bir tatil süreci olacağı için insanlar tatil keyfini yaşayamayacaktır.

Sağlık Bakanlığından Onaylı Korona Sertifikası sayesinde otel ve konaklama tesislerinin işletilmesinde hiçbir aksaklık yaşanmamıştır. Turizm faaliyetleri bu sertifika sayesinde yeniden eski işleyişine dönerken ülke ekonomisine olan etkisi devam etmiştir. Korona virüsün alınan tedbirler sonrasında bulaşıcı etkisi neredeyse yok denecek kadar azalmıştır. Çünkü bu sertifika salgından kaynaklanan bulaşıcılığın önüne geçmek için tüm ayrıntılar düşünülerek hazırlanmıştır. Bu sertifika sayesinde test ve Hes Kod kontrolü yapılarak otele alınan müşteriler, otelde de virüsten korunur.

Korona Sertifikası Nasıl Alınır?

Korona sertifikası almak için öncelikle bakanlığın resmi sitesinden başvuru yapmak gerekmektedir. Bu başvuru sonrasında sertifika programına katılarak tüm detaylar öğrenilir. Otel çalışanları bu sertifikayı alarak bilinçli bir şekilde hizmet faaliyetlerinin yürütülmesine katkı sağlamaktadır. Oteller de sertifika programının gerektirdiği tüm detayları otel ortamına uygulayarak, müşteri kabul etmeye başlarlar. Bu sertifikaya yönelik programa katıldıktan sonra bakanlık tarafından denetlemeler ve kontroller gerçekleştirilmektedir.

Oteller bu denetimden geçtikleri takdirde Korona Sertifikası almaya hak kazanırlar. Denetimler yapıldıktan sonra sertifika alan otellere sezon boyunca kontroller devam etmektedir. Sertifika aldıktan sonra kurallara uymayan işletmeler, büyük para cezasına çarptırılmaktadır. Kurallara uymamaya devam eden otellere daha büyük yaptırımlar uygulanmaya başlar. Korona Sertifikası turistik tesislerin ve otellerin faaliyet göstermeleri için mecburi almaları gereken bir belgedir.