Pastane İlaçlama

Pastaneler unlu mamullerin üretilerek halka sunulduğu mekânlardır. Bu işletmeler sattıkları ürünleri bazen kendileri aynı bina içerisinde bir yerde üretirken bazen de başka üretim yerlerinden alırlar. Her iki şekilde de fark etmeksizin insanlar, bir yerden alışveriş yaparken temizliğine ve hijyenik olup olmadığına dikkat etmektedir. Özellikle pastaneler temizlik konusunda en çok incelenen yerlerdendir. Bu alanlarda temizlik kadar önemli olan bir diğer ayrıntı da haşelerin olup olmadığıdır.

Özellikle unlu mamullerin olduğu yerlerde kemirgenler ve haşereler sıklıkla görülmektedir. Çünkü bu haşereler en çok ekmek kırıntıları, buğday, un, ekmek üzerine dökülen malzemeler, şeker ve diğer pastane malzemelerini çok severler. Bu alanlarda yaşamak, haşereler için büyük keyiftir. Hiçbir uğraş vermeden istedikleri besin kaynağına kısa sürede ulaşmak, devamlı olarak orada kalmalarını sağlar. Hatta yaşam alanı olarak orada kalıp çoğalmalarını sağlar. İşte bu durumlarda pastane haşere istilasına uğrar.

Pastanelerde Görülen Haşereler

Pastanelerde görülen haşereler genellikle kırıntı, un ve pasta malzemeleri seven haşerelerdir. Böcekler genellikle bu malzemeleri sevdikleri için fırın ve pastaneler onların uğrak yeridir. Pastaneler de görülen haşereler:

  • Hamam böceği
  • Fare
  • Karınca
  • Sinek
  • Güve
  • Un biti

Pastanelerde sıklıkla bu böcek türleri görülmektedir. Güveler malzemelerin ve ortamın yeterince havalandırılmamasından kaynaklı olarak ortaya çıkar. Un bitleri isminden de anlaşıldığı gibi unu seven küçük toz şeklinde böceklerdir. Bu böcekleri undan ayırmak zordur. Renkleri ve şekilleri un tanesi gibidir. Eğer un çuvalları kendiliğinden deliniyorsa bu haşere türü var demektir. Fareler de pastanelerde görülen haşelerdendir. Ekmek kırıntıları ve pastane de satılan ürünlerin kokusu fareleri cezbeder. Karıncalar da sürekli olarak besin ararlar ve tüm malzemelerin kokusunu metrelerce uzaktan hissederler. Bu haşerelerden ve diğer haşere türlerinden koruma sağlamak için pastaneler sürekli olarak ilaçlanması gereken yerlerdir.

Pastane İlaçlama Nasıl Yapılmalıdır?

Pastane İlaçlama dikkatli bir çalışmayı gerektirir. Pastane ilaçlaması yaparken profesyonel teknikler kullanılmalıdır. Pastanelerde ürünlere sinen ilaçlar zehirlenmelere ve gıdalarda bozulmalara neden olur. Bu alanlar ilaçlanırken ilaçlama araçları püskürtmeli olmamalıdır. Ayrıca kokusuz ilaçlar tercih edilmelidir. Çünkü kokulu ilaçlar ürünlere geçebilir. Gıda üretimi ve satışı yapılan yerler de Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış sağlığa zararı olmayan ilaçlar ile ilaçlanmalıdır. İlaçlama sonrasında ortamda ilacın etkisi geçene kadar beklenmelidir. Bu detay ciddi sorunlarla karşılaşmamak için önemlidir.

Pastane İlaçlamanın Önemli

Pastane İlaçlamanın önemi son zamanlarda insanların bu alanlara olan dikkatinden ve yapılan kontrollerin sıkı oluşundan dolayı oldukça büyüktür. Pastane ilaçlaması yapılması o işletmenin devamlılığını sürdürmesi için büyük önem taşımaktadır. Çünkü müşterilerin küçük bir böceği reyonda ya da tezgâhta görmesi, bir daha oradan alışveriş yapmamasına neden olur. Ayrıca böyle konular kulaktan kulağa yayılacağı için işletme itibarı kısa sürede sarsılır. Bu durumlarla karşılaşıp müşteri kaybetmek yerine uygun fiyata ilaçlama yapan firmalarla iletişime geçerek profesyonel destek almak daha iyi olacaktır. Firmalar alanında uzman ekiplerle ve ortama uygun ilaçlarla kısa sürede pastaneyi ilaçlayarak haşere sorunlarına çözüm bulabilirler.

Pastane İlaçlama Kontrolü Nasıl Yapılır?

Pastane İlaçlama kontrolü ilgili bakanlıktan görevli memurlar tarafından sıklıkla yapılmaktadır. Bu kontroller tüm işletmenin her tarafının incelenmesiyle gerçekleşmektedir. Bu nedenle pastaneler periyodik aralıklarla ilaçlanmalıdır. İlaçlama konusunda titiz davranmak sadece kontrollerden ötürü olmamalıdır. Her işlemenin temizlik, hijyen ve haşere ilaçlama konusunda dikkatli olması gerekmektedir. Müşteriler alacağı üründen ziyade işletmelerin temizliğine de büyük önem vermektedir. Bu nedenle işletme sahipleri sürekli olarak haşerelerin olup olmadığının kontrollerini yapmalıdır ve haşere görüldüğü zaman hemen ilaçlama firmasına başvurmalıdır.