Pire İlaçlaması

Evcil hayvanınız alışılmadık bir şekilde kıpır kıpır hareket mi ediyor? Halının üzerinde zıplayan bir şey mi gördünüz? Öyleyse şunu açıkça belirtmek gerekir ne yazık ki evinizde pireler var.

Evinizde pirelerin olduğunu keşfetmek üzücüdür ve yaşam döngüleri nedeniyle kontrol altına almak zorlu bir mücadele gerektirebilir. Pirelerden kurtulmak için ister kendiniz haşere kontrolü yapmayı düşünüyor olun, ister profesyonel bir haşere yönetimi şirketinden yardım almak istiyor olun, bu makalemiz tam size göre.

Pireler ektoparazitik böceklerdir, yani ev sahibi bir hayvanın dışında yaşarlar. Memelilerin ve kuşların kanıyla beslenirler. Dünyada yaklaşık 2500 pire türü olduğu tahmin edilmektedir. En yaygın olan türlerden biri kedi piresi olan Ctenocephalides felis ve köpek piresi Ctenocephalides canis'dir.

Neden pireleri kontrol altına almalıyız?

Pireler insanlar için bir risktir. Pireler doğrudan bir sağlık riski oluşturmasa da, pire ısırıkları hem evcil hayvanlarda hem de insanlarda yoğun tahrişe ve kaşıntıya neden olabilir. İnsanlar üzerinde bir pire ısırığının en sorunlu yönü, tedavi edilmediğinde uzun süreli kaşınmanın neden olabileceği enfeksiyondur. Pire ısırıklarının cilt şikayetlerine neden olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra pireler solunum yolu hastalıklarını şiddetlendirebilir ve komplikasyonlara neden olabilir.

Pireler nasıl önlenir?

Evcil hayvanlarınızın pire kapmasını önlemek zordur. Bununla birlikte, ev sahipleri bir pire istilasından kaçınmak için bazı adımlar atabilir:

1) Evcil hayvan bakımı: Evcil hayvanınıza düzenli olarak veteriner onaylı pire ürünleri uygulayın.

2) Fırçalama: Eve döndüğünüzde, içeri girmeden önce evcil hayvanınızın tüylerini fırçalayın.

3) Süpürme: Evcil hayvanınızın etrafındaki alanları, özellikle evcil hayvanınızın kullandığı mobilyaların içindeki ve çevresindeki halı kaplı alanları sık sık süpürgeyle vakumlayın.

4) Yıkama: Evcil hayvanınızın yatak takımlarını, battaniyelerini ve diğer yıkanabilir öğelerini düzenli olarak yüksek sıcaklıktaki suda yıkayın.

5) Bahçe işleri: Çimlerinizi biçerek ve yaprak, çimen ya da çalı kırpıntılarını tırmıklayarak pire saklanacak daha az yer sağlayarak bahçenizi düzenli tutun.

Pirelerden nasıl kurtulurum?

Tedaviden önce yani bir böcek ilacı uygulamasından önce, tedavinin mümkün olduğunca kapsamlı olmasını sağlamak için zemini olabildiğince temizleyin. Tüm alanları süpürgeyle vakumlamak, birikintileri, yumurtaları, larvaları, pupaları ve yetişkin pireleri gidermeye yardımcı olur. Elektrikli süpürgenin titreşimi ayrıca yetişkinleri koza aşamasından çıkmaya teşvik ederek, böcek öldürücülerle yok etmelerini kolaylaştırır. Ayrıca böcek ilacı muamelesi ile başarı şansını artırarak, pirelerin yaşadığı halı liflerinin tabanına kadar nüfuz etmesini sağlayar.

İşlem sonrasında vakumu boşaltmayı ya da vakumlu poşeti çıkarmayı ve dışarıdaki bir çöp kutusuna atmayı unutmayın. Vakumlama sırasında yumurta, larva ve yetişkin pireler toplayarak, evinizi yeniden istila edenlerden herhangi birinin yaşama şansını azaltırsınız. Tüm evcil hayvan yataklarını, koltuk minderi kılıflarını ve etkilenebilecek diğer battaniyeleri, yatak örtülerini ya da giysileri çok sıcak suda yıkayın. Evcil hayvanları alandan çıkarın, yalnızca tedavi edilen alanlar tamamen havalandırıldığında geri dönmelerine izin verin. Kullanılan ürüne bağlı olarak işlem görmüş alanları en az üç saat bırakmanız gerekecektir.

Pire kontrolü

Herhangi bir pire istilası için, her zaman profesyonel bir haşere yönetimi şirketiyle iletişime geçmenizi öneririz. Çünkü uzman çalışanlar pire kontrolü konusunda eğitilmişlerdir ve halka açık olmayan bir dizi profesyonel kullanım insektisitine ve aletlerine erişimleri olacaktır. Ürünlerin ne kadar, nerede ve ne zaman işleme alınacağını bilmek, profesyonellerin durumları verimli bir şekilde kontrol edebildiği kısımdır.

Bununla birlikte, insanlar, amatör kullanımlı böcek ilaçlarını satın alarak işi kendileri yapmayı da seçebilirler. Böcek ilacı kullanan kişilere karşı söyleyebileceğimiz en nemli uyarı, ürünü kullanmadan önce her zaman etiketteki talimatları okumanız ve ikincil hasara ya da kişisel yaralanmaya neden olmadığınızdan emin olmak için gerekli tüm önlemleri almanızdır.

Profesyoneller pirelerden nasıl kurtulur?

Haşere teknisyenleri, pire istilasına uğramış evleri ya da iş yerlerini tedavi etmek için çok sayıda yardım talebi alır. Bu nedenle sorun yaşıyorsanız, bu konuda yalnız değilsiniz!

Herhangi bir istila edilmiş tesis için standart tedavi, sıvı bir sprey ya da toz halinde bir böcek ilacı kalıntısının uygulanmasıdır. Böcek ilacı tüm zemin yüzeylerine uygulanır. Haşere yönetimi uzmanları ayrıca "Böcek Büyüme Düzenleyicisi (IGR)" denen bazı ilçalar da kullanabilir. Bu, larvadan yetişkin aşamasına kadar pire yaşam döngüsünün uygun şekilde tamamlanmasını önler. Ancak yetişkin pireleri öldürmez, bu nedenle geleneksel bir böcek ilacı ile birlikte kullanılır.

İşlem tamamlandıktan sonra, halılarınızı en az iki hafta -mümkünse daha uzun süre- yıkamamanız ya da süpürmemeniz çok önemlidir. Tedavi süresince, yumurtalar ve pupalar yaşam döngüsü aşamalarından geçmeye devam edecek ve sonunda yetişkin pireler olarak ortaya çıkacaktır. Böcek ilacı artık bir etkiye sahip olduğundan, yeni oluşan pireleri öldürecektir. Halınızı temizlerseniz, başarısız bir tedaviye yol açacak olan, artık böcek ilacını ortadan kaldırma tehlikesiyle karşı karşıya kalırsınız.

Ya haşere kontrolörüm pire kanıtı bulamazsa?

Delüzyonel Parazitoz (DP), gerçekte böyle bir istila bulunmadığında, bu bireylerin yanlışlıkla parazitler ya da böcekler tarafından istila edildiklerine inandıkları bir zihinsel bozukluktur. Profesyonel bir haşere kontrolörü bir inceleme yaparsa ve bir istilanın kanıtını bulamazsa, sorunun DP olması olasıdır. DP'li bireyler genellikle cilt üzerinde ya da altında gezinen böceklere benzeyen bir his olan formikasyon olarak bilinen dokunsal halüsinasyonları rapor ederler. Bu durumdan muzdarip olanlar pratisyen hekimlere başvurmalıdır.