Pire İlaçlaması

Dış parazitlerden biri olan pireler, birlikte yaşanması en zor türlerden biridir. Bulaştığı canlıda şiddetli kaşınma duygusu meydana getirerek hayat kalitesini düşürür. Ayrıca veba gibi hastalıkların da taşıyıcısıdır. Kısacası istenmeyen durumların yaşanmaması için profesyonel pire ilaçlama faaliyetleri göz ardı edilmemelidir.

Pire Nerelerde Yaşar?

Pireler, temelde toprak piresi ve hayvan piresi olmak üzere ikiye ayrılır. Günlük hayatımızda genellikle hayvan piresiyle karşılaşırız. Bunlar kedi, köpek ve keçilerden parazit olarak beslenir. Yaşam alanlarımıza da bu hayvanlar vasıtasıyla dahil olurlar. Her ne kadar evcil hayvanlarda pire olup olmadığı muayenelerle ortaya çıksa da sokak hayvanlarında bu pek mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla dışarda bu canlılarla temas halinde olmamız pireleri üstümüze almamızı kolaylaştırır. Ayrıca pireler habitat olarak tozlu ortamları seçer.

Apartmanlarda kömürlük ve otopark, pirelerin yaşaması için uygun alanlardır. Pire ilaçlama firmaları, bu parazitlerin ılık ve nemli ortamlarda nispeten daha uzun süre yaşadıklarını tespit etmişlerdir. Özellikle bahçelerde yiyecek artıklarının mevcudiyeti pirelere davetiye çıkarır. İlaveten depolarda yahut apartman girişlerindeki atıl eşya toplulukları da pirelenmeye sebep olur. 

Evde Pire Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Pire saldırılarında şikayetçiler, pirelerin evlere nasıl girdiğine anlam veremez. Bunun sebebi pirelerin gözle görülmesi zor canlılardan olmasıdır. Fakat bu parazitlerden kolay kurtulabilmek onları erken teşhis etmeye bağlıdır. Belirtileri olmasa bile pire kontrollerinin düzenli olarak yaptırılması, pireler için kesin çözüm yolunda atılacak ilk adımdır. Evlerinizde evcil hayvanlarınız mevcutsa işe bunların muayenesiyle başlamalısınız. Hayvan dostlarınızın normale nazaran daha fazla kaşınması ve ısırmaya yatkın oluşu, pire probleminin göstergeleridir. Bunun yanı sıra kendi vücudunuz da birtakım sinyaller verebilir. Kaşınma ihtiyacı ve bacaklarınızdaki kızarıklıklar buna örnektir. Bu belirtilerden biri veya birkaçı mevcut olduğu takdirde vakit kaybetmeden ev pire ilaçlama uygulamasına başlanmalıdır.

Pire İlaçlama Nasıl Yapılır?

Pirelerden kurtulmak amacıyla yapılacak olan dezenfeksiyon süreci, mekânın büyüklüğüne göre değişir. İlaçlama öncesinde herhangi bir hazırlık yapılması gerekmez. Uzman ekiplerden yardım alarak bir plan oluşturmanız yeterli olacaktır. Aynı zamanda zararsız malzemeler kullanılarak kokusuz pire ilaçlama yapıldığı için ortamın tahliyesi gerekmez.

Dezenfeksiyon iki farklı yöntemle yürütülür. Kapalı alanların ilaçlanması söz konusuysa sırttan püskürtme tekniğinden faydalanılır. Açık alanlarda ise pirelerle mücadele etmek daha zordur. Bundan ötürü örneğin bahçe pire ilaçlama uygulamasında yeni nesil dumanlama ve UV ışın teknolojisi kullanılır. Ek olarak son zamanlarda popüler olan bir yöntem de toz maddelerdir. Bu ürün özellikle kedi pire ilaçlama işlemi gibi hayvanların pirelerden arındırılmasında büyük rol oynar.

Pire İlaçlama Sonrası Temizlik Nasıl Yapılmalıdır?

Dezenfeksiyonun etkisini tam anlamıyla gösterebilmesi için sonrasında yapılması gereken hususlar vardır. İlaçlama işleminin üzerinden en az iki saat geçmeden dezenfekte edilen bölüme girilmemelidir. Zira uygulanan ilacın kuruması gerekir. Bu aşama bittiğinde temizlenen yeri minimum 45 dakika havalandırmalısınız. Ardından güvenle ilaçlanan yere girebilirsiniz. Burada önemli olan esas nokta pire ilaçlama sonrası temizlik için en az 10 gün beklenilmesi gerektiğidir. Şöyle ki, dezenfekte edilen spesifik bölgeler varsa onlar başta olmak üzere 10 gün boyunca detaylı ve genel temizlik yapılmamalıdır. 

Pire İlaçlamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dezenfeksiyona konu kimyasallar, çoğunlukla insan sağlığı için zararlıdır. Bundan dolayı havalandırma aşaması atlanmamalıdır. Buna benzer olarak yapılması gerekenler ilaçlama ekiplerine sorularak öğrenilmelidir. İlaçlama esnasında evcil hayvanlarınızın zarar görmemesi için ortamdan uzaklaştırılmaları ya da kafeslerine konulmaları önerilir. Ayrıyeten dezenfekte esnasında açıkta gıda bulundurmamalısınız. Şayet gözden kaçmışsa bunların kesinlikle tüketilmemesi gerekir. Son olarak pire ilaçlama öncesi zarar görebilmesi muhtemel olan özel eşyalarınızı temizliğinden emin olduktan sonra alandan uzaklaştırmalısınız.

Evcil Hayvanlarda Pire Sorunu Nasıl Fark Edilir?

Evcil hayvanınız alışılmadık bir şekilde kıpır kıpır hareket mi ediyor? Halının üzerinde zıplayan bir şey mi gördünüz? Öyleyse şunu açıkça belirtmek gerekir ne yazık ki evinizde pireler var.

Evinizde pirelerin olduğunu keşfetmek üzücüdür ve yaşam döngüleri nedeniyle kontrol altına almak zorlu bir mücadele gerektirebilir. Pirelerden kurtulmak için ister kendiniz haşere kontrolü yapmayı düşünüyor olun, ister profesyonel bir haşere yönetimi şirketinden yardım almak istiyor olun, bu makalemiz tam size göre.

Pireler ektoparazitik böceklerdir, yani ev sahibi bir hayvanın dışında yaşarlar. Memelilerin ve kuşların kanıyla beslenirler. Dünyada yaklaşık 2500 pire türü olduğu tahmin edilmektedir. En yaygın olan türlerden biri kedi piresi olan Ctenocephalides felis ve köpek piresi Ctenocephalides canis'dir.

Neden pireleri kontrol altına almalıyız?

Pireler insanlar için bir risktir. Pireler doğrudan bir sağlık riski oluşturmasa da, pire ısırıkları hem evcil hayvanlarda hem de insanlarda yoğun tahrişe ve kaşıntıya neden olabilir. İnsanlar üzerinde bir pire ısırığının en sorunlu yönü, tedavi edilmediğinde uzun süreli kaşınmanın neden olabileceği enfeksiyondur. Pire ısırıklarının cilt şikayetlerine neden olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra pireler solunum yolu hastalıklarını şiddetlendirebilir ve komplikasyonlara neden olabilir.

Pireler nasıl önlenir?

Evcil hayvanlarınızın pire kapmasını önlemek zordur. Bununla birlikte, ev sahipleri bir pire istilasından kaçınmak için bazı adımlar atabilir:

1) Evcil hayvan bakımı: Evcil hayvanınıza düzenli olarak veteriner onaylı pire ürünleri uygulayın.

2) Fırçalama: Eve döndüğünüzde, içeri girmeden önce evcil hayvanınızın tüylerini fırçalayın.

3) Süpürme: Evcil hayvanınızın etrafındaki alanları, özellikle evcil hayvanınızın kullandığı mobilyaların içindeki ve çevresindeki halı kaplı alanları sık sık süpürgeyle vakumlayın.

4) Yıkama: Evcil hayvanınızın yatak takımlarını, battaniyelerini ve diğer yıkanabilir öğelerini düzenli olarak yüksek sıcaklıktaki suda yıkayın.

5) Bahçe işleri: Çimlerinizi biçerek ve yaprak, çimen ya da çalı kırpıntılarını tırmıklayarak pire saklanacak daha az yer sağlayarak bahçenizi düzenli tutun.

Pirelerden nasıl kurtulurum?

Tedaviden önce yani bir böcek ilacı uygulamasından önce, tedavinin mümkün olduğunca kapsamlı olmasını sağlamak için zemini olabildiğince temizleyin. Tüm alanları süpürgeyle vakumlamak, birikintileri, yumurtaları, larvaları, pupaları ve yetişkin pireleri gidermeye yardımcı olur. Elektrikli süpürgenin titreşimi ayrıca yetişkinleri koza aşamasından çıkmaya teşvik ederek, böcek öldürücülerle yok etmelerini kolaylaştırır. Ayrıca böcek ilacı muamelesi ile başarı şansını artırarak, pirelerin yaşadığı halı liflerinin tabanına kadar nüfuz etmesini sağlayar.

İşlem sonrasında vakumu boşaltmayı ya da vakumlu poşeti çıkarmayı ve dışarıdaki bir çöp kutusuna atmayı unutmayın. Vakumlama sırasında yumurta, larva ve yetişkin pireler toplayarak, evinizi yeniden istila edenlerden herhangi birinin yaşama şansını azaltırsınız. Tüm evcil hayvan yataklarını, koltuk minderi kılıflarını ve etkilenebilecek diğer battaniyeleri, yatak örtülerini ya da giysileri çok sıcak suda yıkayın. Evcil hayvanları alandan çıkarın, yalnızca tedavi edilen alanlar tamamen havalandırıldığında geri dönmelerine izin verin. Kullanılan ürüne bağlı olarak işlem görmüş alanları en az üç saat bırakmanız gerekecektir.

Pire kontrolü

Herhangi bir pire istilası için, her zaman profesyonel bir haşere yönetimi şirketiyle iletişime geçmenizi öneririz. Çünkü uzman çalışanlar pire kontrolü konusunda eğitilmişlerdir ve halka açık olmayan bir dizi profesyonel kullanım insektisitine ve aletlerine erişimleri olacaktır. Ürünlerin ne kadar, nerede ve ne zaman işleme alınacağını bilmek, profesyonellerin durumları verimli bir şekilde kontrol edebildiği kısımdır.

Bununla birlikte, insanlar, amatör kullanımlı böcek ilaçlarını satın alarak işi kendileri yapmayı da seçebilirler. Böcek ilacı kullanan kişilere karşı söyleyebileceğimiz en nemli uyarı, ürünü kullanmadan önce her zaman etiketteki talimatları okumanız ve ikincil hasara ya da kişisel yaralanmaya neden olmadığınızdan emin olmak için gerekli tüm önlemleri almanızdır.

Profesyoneller pirelerden nasıl kurtulur?

Haşere teknisyenleri, pire istilasına uğramış evleri ya da iş yerlerini tedavi etmek için çok sayıda yardım talebi alır. Bu nedenle sorun yaşıyorsanız, bu konuda yalnız değilsiniz!

Herhangi bir istila edilmiş tesis için standart tedavi, sıvı bir sprey ya da toz halinde bir böcek ilacı kalıntısının uygulanmasıdır. Böcek ilacı tüm zemin yüzeylerine uygulanır. Haşere yönetimi uzmanları ayrıca "Böcek Büyüme Düzenleyicisi (IGR)" denen bazı ilçalar da kullanabilir. Bu, larvadan yetişkin aşamasına kadar pire yaşam döngüsünün uygun şekilde tamamlanmasını önler. Ancak yetişkin pireleri öldürmez, bu nedenle geleneksel bir böcek ilacı ile birlikte kullanılır.

İşlem tamamlandıktan sonra, halılarınızı en az iki hafta -mümkünse daha uzun süre- yıkamamanız ya da süpürmemeniz çok önemlidir. Tedavi süresince, yumurtalar ve pupalar yaşam döngüsü aşamalarından geçmeye devam edecek ve sonunda yetişkin pireler olarak ortaya çıkacaktır. Böcek ilacı artık bir etkiye sahip olduğundan, yeni oluşan pireleri öldürecektir. Halınızı temizlerseniz, başarısız bir tedaviye yol açacak olan, artık böcek ilacını ortadan kaldırma tehlikesiyle karşı karşıya kalırsınız.

Ya haşere kontrolörüm pire kanıtı bulamazsa?

Delüzyonel Parazitoz (DP), gerçekte böyle bir istila bulunmadığında, bu bireylerin yanlışlıkla parazitler ya da böcekler tarafından istila edildiklerine inandıkları bir zihinsel bozukluktur. Profesyonel bir haşere kontrolörü bir inceleme yaparsa ve bir istilanın kanıtını bulamazsa, sorunun DP olması olasıdır. DP'li bireyler genellikle cilt üzerinde ya da altında gezinen böceklere benzeyen bir his olan formikasyon olarak bilinen dokunsal halüsinasyonları rapor ederler. Bu durumdan muzdarip olanlar pratisyen hekimlere başvurmalıdır.

Son Düzenlenme Çarşamba, 09 Şubat 2022 05:10