Sinek İlaçlama

Sinekler, son zamanlarda suların çekilip bataklık haline gelen alanların artmasıyla giderek çoğalmıştır. Bu alanlarda sinekler giderek çoğalıp insanların yaşam alanlarına yayılmışlardır. Ayrıca sinekler; çöp birikintileri, bahçelerde bataklıkların varlığı, çiçek diplerindeki su birikintileri gibi ihmal edilen pek çok nedenden dolayı yaşam alanlarında bulunurlar. Eğer sinekler şehir genelinde çoğaldıysa bu durum belediyeler tarafından ilaçlama yapılmasıyla ortadan kaldırılabilir. Şehir merkezlerinde ve mahalle aralarında dolaşan ilaçlama araçları, bu konuda işe yarar niteliktedir. Şehir genelinde insan sağlığına zararlı olmayan ilaçlarla haşerelerle ve sineklerle müdahale edilmektedir.

İş Yerlerinde Sinek İlaçlama

İş yerlerinde sinek, çeşitli nedenlerle çok fazla olabilir. Kalabalık alanlar ve toplu kullanım alanlarındaki temizlik ihmalleri sinekleri bu alanlara çeker. Lokantalar, manavlar, kasaplar, şarküteriler, lokanta ve restoranlar sineklerle sorun yaşayan iş yerlerinin başında gelmektedir. Bu alanlarda sineklerin olması temizlik algısını kırar. Sineklerin sürekli besin maddeleri üzerinde olması hem sağlığa zararlıdır hem de müşteriler tarafından hoş karşılanmamaktadır.

İş yerlerinde sinek ilaçlaması yapmak bu nedenle çok önemlidir. Sinekler sürekli olarak gezen canlılardır. Ayrıca sinekler ortam neresi olursa olsun hem insanları oradan uzaklaştırır hem de çalışma ortamında sorun yaratır. Sineklerin yiyecekler ile temas etmesi de başlı başına bir sağlık sorunudur. Ayrıca yiyeceklerin içerisine sinek düşme tehlikesi de skandal yaratacaktır. İş yerlerin camlarına ve kapılarına sineklik çekmek, sinek sorununu bir nebze azaltacaktır. Ayrıca iş yeri sahipleri sineklerin gelmesine neden olacak tüm unsurları yok etmelidirler.

Evlerde Sinekle Mücadele

Evlerde sinek sorunu birçok kişinin ortak problemidir. Evin içerisinde sinek olması yazın ayrı kışın ayrı sıkıntıdır. Bu nedenle insanlar sinek ilacı, elektrikli aparatlar, sinek ısırıklarından koruyan jeller kullanırlar. Fakat sineklerin kaynaklandığı yere çözüm bulunmazsa hiçbir sorun çözülmez. Bu nedenle sineklerin nereden geldiği ve neden kaynaklandığı bilinmelidir. Eğer bu durum bilinirse sorun da kısa sürede ortadan kaldırılır. Sinekler ev ortamı küçük bir alan olduğu için evde yaşayan insanları ısırarak enfeksiyonlu, kaşıntı ve kanamalı yaralara neden olabilirler. Ev ortamında sineklerden kurtulmak için:

  • Açıkta yiyecek bırakmamak gerekir.
  • Cam ve kapılara sineklik çekilmelidir.
  • Çiçek diplerinde sular olmamalıdır.
  • Çöp biriktirmemek gerekir.
  • Ev bahçeliyse bahçe temizliğine dikkat etmek ve sürekli ilaçlama yapmak gerekir.

Sinek ilaçlama eğer doğal yöntemler işe yaramaz ise faaliyete geçirilir. Yoğun sinek ilaçlamaları sayesinde sinekler evden uzaklaştırılır.

Sinek İlaçlaması Neden Yapılmalıdır?

Sinek ilaçlama sıklıkla araştırılarak işleme konulan ilaçlama türlerindendir. Sinekler bazen zararsız gibi görünebilirler. Fakat sürekli bir yerlere kondukları için enfeksiyon, mikrop ve bakteri taşırlar. Evde yiyeceklere girip insanın yaşam konforunu bozar. Sinekleri ilaçlamak için evde uygulanan yöntemler işe yaramayabilir. Arıların oğul atması gibi bazen sinekler de bir yerde koloni şeklinde yaşarlar. Böyle durumlar o alanı yaşanılamaz hale getirebilir. Profesyonel ilaçlama firmalarından bu süreçte destek alınabilir. Firmalarım etkin ilaçları ve ilaçlama teknikleri sinekleri kısa sürede ortamdan uzaklaştırır.

Sinek İlaçlama Nasıl Yapılmalıdır?

Sinek ilaçlama eğer kalabalık ortamlarda yapılacaksa o bölgeden insanlar uzak tutulmalıdır. İş yeri ve evler de uygulama yapıldığında da gıda malzemeleri ve ürünleri ortadan kaldırılmalıdır. Açık alanlarda ilaçlama yapmak, daha kapsamlı ve detaylı çalışma gerektirir. Büyük araçlarla ilaçlanacak bölgeye göre araç deposuna ilaç doldurulur. Alanın büyüklüğü ile orantılı pompa seçilerek ilaçlama yapılır. İlaç damlacıkları tüm alana nüfus ederek sinekleri yok eder ve o bölgeden uzaklaştır. Daha etkili bir sonuç almak için ilaçlama tekrarlanabilir. Açık alanlarda ilaçlama yapıldığı zaman meyve ve sebzelere zararı olamayan ilaçlar kullanılmalıdır.