Tahtakurdu İlaçlama

Tahtakurdu baş edilmesi en zor haşere türlerinden biridir. Kan emici olan bu canlılar yaşam alanınızda çok fazla tahribata yol açar. Size teması sonucunda vücudunuzun her yerinde kırmızı, kaşıntılı lekeler bırakabilirler. Bazı faktörler, tahtakurularının çıkarılmasını zorlaştırabilir. Çok fazla dağınıklığınız varsa veya seyahatleriniz neticesinde valizinizle eve yeni tahtakurtlarını getiriyorsanız, saldırının şiddetini artırabilirsiniz. Tahtakurdundan kurtulmak genellikle biraz zaman ve çaba gerektiğinden sabırlı olunmalıdır. En sağlam sonuç için profesyonel tahtakurdu ilaçlama faaliyetlerinden yararlanılmalıdır. 

Tahtakurdu Belirtileri Nelerdir?

Yaşadığınız ortamı tahtakurtlarıyla paylaştığınıza dair birtakım işaretler vardır. Bu belirtileri fark edebilmek tahtakurdu ilaçlama işleminde sizi başarıya bir adım daha yaklaştırır. Semptomlardan en yaygını küçük yuvarlak deliklerdir. Bunlar bir dart tahtasındaki deliklere benzer boyutlardadır. Deliklerin etrafında ince tabakalar halinde tozlar görülebilir. Tahta kurdu istilası ilerledikçe yavaş yavaş döşeme tahtalarında ve kirişlerde ufalanan kenarları fark etmeye başlayabilirsiniz. Bunun nedeni, tahtakurdunun yarattığı aşınma ve yıpranmanın bir sonucu olarak ufalanan ahşabın kenarlarıdır.

Keresteler içerisindeki bariz bir işaret ise içine açılmış çeşitli küçük tünellerdir. Ayrıca keresteler etrafında sık sık rastlanan ölü böcekler de tahtakurdu ilaçlama yapılması gerektiğini gösteren belirtilerdendir. Son olarak mobilyalarınız ya da diğer ahşap malzemeleriniz yok yere hasarlı bir hale geldiyse tahtakurdu istilasından şüphelenmelisiniz. Ancak bu her zaman doğru olmayabilir. Yanlış kullanım sonucu çürükler veya darbeler oluşması da olağandır. Dolayısıyla semptomları tek başına değerlendirmek yerine bütünsellik yakalamaya çalışmalısınız. Birden çok işaret bir aradaysa tahtakurdu ilaçlama firmaları ile yardımlaşmanız gerekmektedir.

Tahtakurdu İlaçlama Adımları

Tahtakurdu ilaçlama sürecinin belli bir yol haritası doğrultusunda yönetilmesi gerekir. Kusursuz bir organizasyon bu haşerelerden kısa zamanda kurtulmanızı sağlar. Saldırıya uğrayan ortamların özelliği göz önüne alınarak bunlara en uygun tahtakurdu ilaçlama servisi oluşturulur.

Adım 1: Alanın Hazırlanması

Kişisel eşyaların tamamı ilaçlama öncesi kaldırılmalıdır. Fakat tahtakurtlarının yapışabileceği ve bunlar vasıtasıyla diğer yerlere de yayılabileceği göz önünde tutularak nesneler hava geçirmez plastik torbalara konulmalıdır. İstila edilmiş kumaşlar, hijyen kurallarına uygun olarak yıkanmalıdır. Saklanma yerleri yok edilmelidir. Örneğin çekmeceler çıkarılmalıdır. Son olarak tahtakurdu ilaçlama yapılacak alan genel temizlik kurallarınca temizlenmelidir.

Adım 2: Keşif

Düzenlenmiş bir alanda haşerelerin tespiti daha kolay olur. İlaçlama personelleri ortamı keşfe çıktıklarında sürecin detaylarıyla ilgili rapor hazırlar. Tahtakurdunun hangi büyüme evresinde olduğu, cinsiyeti ve yoğunlaştığı bölgeler tespit edilir. Zararlıların nerelerde yuvalandığını bilmek, tahta kurdu ilaçlama kesin çözüm için oldukça önemlidir. Çünkü buralarda kullanılacak pestisitler, daha kuvvetli olup ilaçlamanın sıklığı da artacaktır.

Adım 3: Tedavi

Diğer aşamalarda alınan notlar doğrultusunda belirlenen tedavi yöntemi uygulanır. Genellikle püskürte mekanizması kullanılır. İnsan sağlığını olumsuz etkilemeyen kokusuz ilaçlar tercih edilir. Tedavinin sonunda tekrarının gerekip gerekmediği ve bundan sonraki süreçte yapılacaklar gibi hususlar hakkında kullanıcılar bilgilendirilir.

Tahtakurdu İlaçlama Firması Nasıl Seçilir?

Hizmetin kalitesi onu ifa edenin sorumluluk bilinciyle doğrudan ilişkilidir. Dolayısıyla ilaçlamanın amacına ulaşabilmesi doğru yapılacak tahta kurdu ilaçlama şirketi seçimine bağlıdır. Bu doğrultuda ilaçlama firması tercihinizde önemseyebileceğiniz bazı detaylar şöyledir:

  • Çalışanların lisans ve sertifikalarının olup olmadığı
  • İşletmenin tecrübesi ve referansları
  • Haşere kontrol ruhsatının mevcudiyeti
  • İlaçlama kapsamında sunulan hizmetler
  • İlaçlamanın garantili olup olmadığı
  • Kullanılacak ilaçların Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olup olmadığı

Tahtakurdu İlaçlama Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlaçlama işlemi bazen tek seferde etkisini gösteremez. Böyle durumlarda tahtakurtlarının hala var olup olmadığı incelenmelidir. Varlıkları devam ediyorsa ilaçlama tekrarlanmalıdır. Ayrıca kullanılacak pestisitler sağlığınızı tehdit edebilir. Bunu engellemek için uygulama boyunca alan tahliye edilmelidir. Bir başka husus da tahtakurusu ilaçlama sonrası ortamın havalandırılması gerektiğidir. Kimyasalların zararını önlemek adına temiz hava etkili olacaktır.