Tahtakurusu İlaçlaması ve Tahtakurusu Mücadelesi

Tahtakuruları başından beri insan toplumunun bir parçası olmuştur.  Mısır mezarlarında bulunmuşlar ve Aristoteles zamanına kadar uzanan metinlerde bahsedilmişlerdir. Tahtakurusunun yarattığı sıkıntılar geçmişte kolaylıkla baş edilebilen bir durum değildi. Ancak günümüzde, tahtakurusu ile mücadelede, Aristoteles'in sahip olmadığı bir şeye sahipsiniz…Unlimited

Bugün, haşere yönetimi endüstrisindeki uzmanlardan tahtakuruları ve en etkili tedavi yöntemleri hakkında bilgi edinmek çok kolay! Günümüzde tahtakurusu, DDT gibi pestisitlerin yaygın kullanımı sebebiyle neredeyse tamamen ortadan kaldırıldı. Tahtakurularını öldürmek için kullanılan birçok farklı tedavi yöntemi vardır ve mevcut olan tedavi seçenekleri ile tahtakurularından kurtulmak mümkün.

Tahtakurusundan Kurtulmak Zor mu?

Kısa cevap evet. Bu, mutfak lavabosunun altında tuttuğunuz hamamböceği spreyine uzanarak çözülebilecek bir sorun değildir. Profesyonel haşere kontrol şirketleri bile genellikle tahtakurularından tamamen kurtulmak için en az iki tedavi uygular. Peki tahtakusurundan kurtulmak neden bu kadar zor? Bunun birkaç nedeni vardır.

İşte bazı nedenler:

  • Tahtakurusu böcek ilaçlarına, böcek yemlerine ve diğer pestisite dirençlidirler. Pestisitler, haşere yönetimi uygulamalarında yaygın olarak kullanılan bir kimyasaldır. Çoğu pestisit, memeliler (insanlar ve evcil hayvanlar) ve kuşlar için düşük toksisiteye sahiptir, hızlı etkilidir ve böcekleri öldürmek için düşük dozda aktif bileşen gerektirir. Bununla birlikte, bazı tahtakuruları bu sınıftaki kimyasallara karşı direnç geliştirmiştir.
  • Hızla çoğalırlar. Tahtakurularından kurtulmayı zorlaştıran bir başka faktör de hızlı bir şekilde çoğalmalarıdır. Bir tahtakurusunun hayatında bırakacağı yumurta sayısı, onun kan yemeklerine erişmesine bağlıdır. Bir tahtakurusunun ortalama ömrü yaklaşık bir yıldır. Tahtakurusu genellikle yemek varsa 3-7 günde bir beslenir. Bir dişi hayatı boyunca yaklaşık 113 yumurta bırakabilir. Optimal koşullar altında, mevcut bir ev sahibi ve konforlu iklimlendirilmiş sıcaklık altında, tahtakurusu popülasyonları her 16 günde iki katına çıkabilir.
  • Tahtakurusu davranışı: Bu haşereye özgü aktivite, alışkanlıklar ve davranış, onlardan kurtulmayı zorlaştırır. Tahtakurusunun gizli bir yaşam tarzı vardır; geceleri aktiftirler ve gündüzleri küçük çatlak ve yarıklarda bir araya gelirler. Düz gövdeleri, kürdan kadar geniş olmayan bir yarığa sığmalarını sağlar. Bir sonraki öğünlerine (yatağınız ya da kanepeniz) yakın durmayı tercih ederler ve genellikle şiltelerin, yayların, yatak çerçevelerinin, yatak başlıklarının ve yan sehpaların tutamları ve kıvrımlarında toplanırlar. Ayrıca genellikle duvar plakalarının ve süpürgeliklerin arkasında bulunurlar. Karıncalar ya da termitler gibi merkezi bir "yuvaları" yoktur. Dolaşmaya meyillidirler. Tedaviden sonra tek bir hamile dişi bile kalsa, istila süreci yeniden başlayabilir.

Tahtakurusundan Kurtulmak Ne Kadar Sürer?

Tahtakurusundan kurtulmanın ne kadar süreceği, hangi eleme yöntemini seçtiğinize, istilanın ciddiyetine ve tedavinin eksiksizliğine bağlıdır. Isı kullanılarak yapılan bir tedavi tahtakurusunu anında öldürür, ancak kalıntı kalmaz. Kimyasal bir tedavi birkaç hafta sürebilir, ancak tahtakurusu istilasına karşı sürekli koruma sağlayan bir kalıntı bırakır. İlk istilanın boyutu ve ciddiyeti de tahtakurusundan kurtulmanın ne kadar süreceğini belirleyen bir faktördür. Tahtakurusu olduğunu anladığınız andan itibaren endişesiz uyumaya kadar, en az 4-6 hafta sürerse şaşırmayın. Hangi tedavi yöntemini seçerseniz seçin, en doğru lisanslı ve sigortalı haşere kontrol şirketini bulmak biraz zaman alabilir. Bu yüzden birden fazla profesyonelle görüşmek, deneyimleri, kullandıkları prosedürler ve başarı oranları hakkında ayrıntılı sorular sormak gerektiği unutulmamalıdır.

Tahtakurusundan kurtulmanın ne kadar sürdüğünü etkileyen bir diğer faktör, alanı tedavi için hazırlamaktan sorumlu olacağınızı anlamaktır. Doğru hazırlık sadece tedavinin etkinliğini artırmakla kalmaz, aynı zamanda yetersiz hazırlık da ilaçlama şirketinin tedaviyi yeniden planlamasına ya da geciktirmesine neden olabilir.

Tahtakurusundan Nasıl Kurtulabilirim?

Yaşam alanınızda tahtakurusu olduğunu belirledikten sonra, hızlı hareket etmeniz gerekir. İstilanın tedavi edilmeden ilerlemesine ne kadar uzun süre izin verirseniz, tahtakurusundan kurtulmak o kadar pahalı ve zaman alıcı hale gelir. Ancak paniğe kapılmayın ve sorunun çözüldüğünü düşünerek eşyalarınızı atmayın. Kendinizi çeşitli tedavi seçenekleri konusunda eğitin ve hangi yöntemin öncelikleriniz ve bütçenize uygun olduğunu belirleyin. Birçok insan tahtakurularından kurtulmayı kendileri seçer. Bu bir süre işe yarayabilirken, genellikle tahtakurusu tamamen yok edilmeyecek, yeniden ortaya çıkacak ve istila artacaktır. Bu yüzden profesyonel haşere kontrol şirketleriyle konuşmanızı ve hizmet için teklif almanızı öneririz.