Uyuz İlaçlaması ve Uyuz Mücadelesi

Uyuz, herkesin başına gelebilecek yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Uyuz istilası genellikle konutlarda ve bakım evleri ile kreşler gibi işyerlerinde görülür. Uyuzlara "Sarcoptes scabiei" adı verilen mikroskobik akarlar neden olur. Bunlar gözleri olmayan yuvarlak organizmalardır.

Uyuz genellikle, enfekte bir kişiyle cilt temasından kaynaklanır. Bu, hane halkı üyeleri ve aynı yapıda yaşayan kişilerin birbirlerine bulaşmaya yatkın oldukları anlamına gelir. Uyuz semptomları arasında şiddetli ve yoğun kaşıntı, sürekli kaşınmadan kaynaklanan uykusuzluk ve ciltte sivilce benzeri döküntüler bulunur.

Uyuz, haşere kontrol sorunundan çok tıbbi bir sorun olarak kabul edilir, bu nedenle uyuz akarları yatağınızda ya da cildinizde yaşarken, bu parazitlerden kurtulmak için önce bir doktora görünmek en iyisidir. Siz ya da ailenizden biri, uyuzun neden olduğu cilt tahrişinden ve kızarıklıklardan muzdaripse, derhal harekete geçilmelidir.

Uyuz Böceği Hakkında

Bir tedavi yaklaşımı uygulamadan önce, uyuzun nasıl teşhis edileceğini bilmeniz ve bir sorun olmadığından emin olmanız gerekir. Yanlış tanımlama, yanlış ya da gereksiz tedavi seçeneklerinin kullanılmasına yol açabilir, bu da zamanınızı ve paranızı boşa harcar. Uyuzlar insan kaşıntısı akarları olduğu için mikroskobiktir, bu nedenle teşhis edilmesi zor olabilir.

Uyuzlar çok küçük, neredeyse mikroskobik boyutta 0,5 mm'nin altındaki yaratıklardır, ancak bazen beyazın görünür noktaları olarak belirlenebilirler. Çok küçük dişi akar, derinin hemen altında (genellikle parmak ağlarında, bileklerde, dirseklerde, meme uçlarında, cinsel organlarda ya da kalçalarda) yuvalanır ve yumurta bırakır. Uyuz insan derisinin üst tabakasında saklanır, ancak parmaklar arasında, bileklerde, dirseklerde ve vücudun diğer kısımlarında da bulunabilir. Mikroskop altında bakıldığında aşağıdaki özellikler fark edilebilir:

  • Dişiler yaklaşık 0,30 ile 0,45 mm uzunluğundadır.
  • Erkekler yaklaşık 0,25 ile 0,35 mm uzunluğundadır.
  • Yetişkinler yuvarlak ve oval şekillidir.
  • Gözleri yoktur.
  • Dört çift bacağı ya da sekiz bacağı vardır.

Evinizdeki uyuzları doğru bir şekilde tanımlamak konusunda tam olarak emin değilseniz, bizimle iletişime geçin ve uzmanlarımızdan birinin doğru tanımlama konusunda size yardımcı olmasını sağlayalım.

Uyuz muayenesi en iyi şekilde, bir deri örneği alabilen ve gerçekten uyuzunuz olduğunu doğrulayan bir tıp uzmanı tarafından gerçekleştirilir. Tıp uzmanı uyuz hastası olduğunuzu onayladıktan sonra, evinizde ya da iş yerinizde tedaviye başlayabilirsiniz.

Uyuz İlaçlaması ve Uyuz Haşeresi Kontrolü

Uyuzunuz olduğunu ya da evinizde birisinin uyuz olduğunu doğruladıktan sonra tedaviye başlama zamanı gelmiştir. Uyuz kontrolü için en iyi yöntem, ayrıntılı bir temizlik yapmak ve ardından en etkili dezenfektan ve böcek ilacı spreyini uygulamaktır. Tüm ürün etiketlerini okumayı ve bu etiketlerdeki uygulama talimatlarını takip etmeyi ve kişisel koruyucu ekipman giyerek güvende kalmayı unutmayın.

Tedaviye başlamak için, tüm evinizi iyice süpürmeniz ve uyuzdan muzdarip kişinin tüm giysilerini yüksek ısıda yıkamanız ve kurutmanız gerekecektir. Tam güvenlik için, evdeki tüm giyim eşyalarını yıkamak en iyisi olabilir. Ayrıca havlular, çarşaflar, yastık kılıfları, çarşaflar, örtüler ve vücutta kullanılan veya giyilen yıkanabilir her şeyi alın ve yıkayıcıya koyun.

Böcek ilacı, dezenfektan, mantar ilacı, mikrop ilacı ve virisit olan etkili bir ürünle, akarlar ya da uyuz gibi küçük organizmaları öldürmeyi deneyin. Bu, uyuzdan tamamen kurtulmak için halı, kilim, mobilya, şilteler, kanepeler, sandalyeler ve yer döşemelerinde kullanılmalıdır.

Önleme ve Kontrol

Evinizi uyuz için tedavi ettikten sonra, gelecekteki bir uyuz salgınını önlemek için önleyici tedbirler almanız gerekir. İşte uyuzun varlığını azaltmak için alınacak bazı önleyici tedbirler:

  • Düzenli bir vakumlama ve yıkama rutini ile temizliği korumak anahtardır.
  • Enfekte bir kişinin daha önce kullandığı havluları, kıyafetleri ve eşyaları paylaşmaktan ya da kullanmaktan kaçınmak.
  • Evinizi ya da mülkünüzü sterilize etmek ve istilanın tespit edildiği evdeki eşyaları yüksek ısıda yıkayıp kurutmak.

Bir kişi ilk kez uyuz akarları ile enfekte olduğunda, semptomların istila edildikten sonra gelişmesi tipik olarak 4-8 ​​hafta sürer. Bununla birlikte, istila edilmiş bir kişi, semptomları olmasa bile uyuz bulaştırabilir. Uyuz genellikle istila edilmiş bir kişiyle doğrudan, uzun süreli cilt temasıyla geçer. Bununla birlikte, uyuzlu bir kişi, istilayı deriden cilde kısa bir temasla ya da kullandığı yatak takımlarına, giysilere ve hatta mobilyalara maruz bırakarak yayabilir.

Uyuz, istila edilmiş bir kişi tarafından kullanılan giysi veya yatak takımı gibi maddelerle doğrudan cilt temasından kaçınarak önlenir. Uyuz tedavisi genellikle aynı hanenin üyeleri için, özellikle uzun süre ciltle teması olan kişiler için önerilir. Tüm hane halkı üyeleri ve diğer potansiyel olarak maruz kalan kişiler, olası yeniden maruz kalma ve yeniden enfestasyonu önlemek için istila edilmiş kişiyle aynı anda tedavi edilmelidir.

Tedaviden önceki 3 gün boyunca herhangi bir zamanda cilde yakın giyilen veya kullanılan nevresim ve giysiler, makinede yıkanmalı ve sıcak su ve sıcak kurutma döngülerinde kurutulmalı veya kuru temizleme yapılmalıdır. Kuru temizlenemeyen veya yıkanamayan eşyalar, kapalı bir plastik torba içinde birkaç gün ya da bir hafta saklanarak dezenfekte edilebilir. Uyuz akarları genellikle insan derisinden 2 ile 3 gün uzakta hayatta kalmazlar.

Salgınları önlemek için uyuz olan kişiler ve hane halkı dahil yakın temasları hızlı ve agresif bir şekilde tedavi edilmelidir. Kurumsal salgınları kontrol etmek zor olabilir. Bu yüzden hızlı, agresif ve sürekli bir tedavi süreci gerekir. Uyuz hastası tarafından kullanılan odalar, kullanımdan sonra iyice temizlenmeli ve vakumlanmalıdır. Pestisit spreyleri veya sisleri kullanarak çevresel ilaçlama genellikle gereksizdir ve tavsiye edilmez. Teşhis konulduktan sonra, uyuz istilasının topikal uyuz öldürücülerle kontrol edilmesi genellikle kolaydır. Yine de en kesin çözüme sahip olmak için, uyuz salgını konusunda uzman bir firmayla çalışmak akıllıca olacaktır.

İyon böcek ilaçlama, herhangi bir haşere sorununda size yardımcı olabilecek uzman bir ekibe sahiptir.  Haşere kontrolü en iyi yaptığımız şeydir. Konut ve ticari haşere kontrol hizmetlerinin tüm alanlarında profesyonel olarak eğitilmiş olan ekibimiz aynı zamanda lisanslıdır. Bölge genelinde uyuz, termit, haşere ve kemirgen gibi zararlı kontrolünde ve hata giderme konusunda uzman olan firmamız, evcil hayvan ve çevre dostu olan bir pest kontrol firmasıdır.