Cumartesi, 01 Ağustos 2020 00:50

Arılar

Latince Adları, Apoidea’dır. Arılar, dünya genelinde 20.000'den fazla kaydedilmiş türe sahip kanatlı böceklerdir. Bu canlıların en büyüğü olan Megachile pluto'nun uzunluğu 3,9 cm iken, arıların en küçüğü olan Perdita minima uzunluğu ise 2 mm'den daha kısadır. Arılar kırmızı, sarı veya parlak mavi çizgili, siyah ya da kahverengi olabilir. Tüm arılar tüylüdür, çünkü bu tüyler polen toplanması için çok önemli bir özelliktir.

Yaşam Alanları

Arılar bazen yuva yapacak bir yer ararken evlerin içine girerler. Yuva yaparken karanlık ve korunan alanları tercih ederler. Duvar boşlukları veya bacalar arıların gereksinimlerine uygun olan yerleri oluştururlar.  Bu yüzden dışarıya maruz kalan herhangi bir yaşam alanı arı istilasına zemin hazırlar. Duvar boşluklarında yuva yapan bazı arı türleri, yaşam alanı içinde süpürgelikler, elektrik prizleri ve duvarlardaki çatlaklar aracılığıyla uçmaktadır.

Davranış ve Alışkanlıkları

Bazı arılar yalnız olsalar da, bal arıları ve bombus arıları gibi türler inanılmaz derecede sosyaldir. Arı kolonileri üç kasttan oluşur: Kraliçe arı, kısır kadın işçi arıları ve erkek arılar. Kraliçe çiftleşir ve yaşamı boyunca yumurta bırakır. Bal arısı kraliçeleri, en fazla iki ile üç yıllık bir ömre sahip olmasına rağmen, beş yıla kadar da yaşayabilirler. Erkek arılar sadece kraliçeyi döllemek için var olurlar, görevlerini yerine getirdikten sonra ise hemen ölürler. Kadın işçi arılar, kovanın hayatta kalması için çok sayıda görevi yerine getirir. Sürekli çalıştıkları için ortalama ömürleri genellikle sadece altı haftadır.

Birçok dişi arı türünün arka ayaklarının üzerinde, içi boş bir sepet oluşturan kıl sıraları vardır. Arı bir çiçeğe indiğinde, polen taneleri oyuk sepete ve kıllara dolar.  Sadece dişiler polen aktarabilse de, tüm arılar nektarı dil benzeri bir organ kullanarak çiçeklerden geçirebilirler. Bu nektar, birincil enerji kaynağıdır. Polen hem erişkin hem de larva arılarının devamlılığını sağlar, çünkü polen hayatta kalmak için gerekli protein ve diğer besinleri içerir. Arılar, nektarı türlere bağlı olarak, kovan veya arı kolonisi içinde toplanan bala dönüştüren bir organa sahiptir.

Arıların Varlığı Ne Kadar Önemlidir?

Arılar çevreye birçok yönden fayda sağlayabilir, ancak bir arı kovanının evinizin yakınında gelişmesi sakıncalıdır. Genel olarak, arılar sadece kendilerini korumak veya yuvalarını savunmak için saldırganlaşırlar. Sokmaların çoğu sadece hafif ağrılıdır, ancak bazı insanların alerjik reaksiyonları olabilir. Bu gibi durumlarda ciddi riskler ortaya çıkabilir.

Arılardan Kurtulma Yolları

Arılar genellikle eşek arısı ile karıştırılır. Her ne kadar birbirlerine benzeseler de, kendilerine özgü tedavi yöntemleri gerektirirler. Bu yüzden evin yakınında yaşayan belirli türleri doğru bir şekilde belirlemek önemlidir. Etkili uygulama stratejilerinin yanı sıra her bir yöntemle ilgili sınırlamaları ve tehlikeleri bilmek de gereklidir. Birçok bölgede, istilayı tedavi etmek için özel lisanslar gerekir. Bir arı evinden kurtulmanın tek yolu kovanı tamamen çıkarmaktır. Güvenlik ve verimlilik amacıyla, arı kontrolüyle ilgili yardım almak için bir ilaçlama uzmanına danışılmalıdır.