Cumartesi, 20 Haziran 2020 11:40

Beş Dikenli Kabuk Böceği

Beş Dikenli Kabuk Böceği

Sınıflandırma

Bilimsel adı: Ips Grandicollis

Kökeni

Ips grandicollis, Amerika'ya özgü bir böcek türüdür. Amerika yerlileri arasında Avustralya'da Queensland'ın çam yetiştirme bölgelerinde de artık çok aktiftir. Ips grandicollis ayrıca Kanada'dan güneye, Körfez'e ve Karayip Adaları'nın bazılarında görülebilen doğulu bir türdür.

Açıklama

Ips böcekleri genellikle zayıflamış, ölmekte olan ya da yakın zamanda kesilen ağaçlara ve taze tomruk enkazlarına saldırır. Koyu kırmızımsı kahverengi renkte, neredeyse siyah görünebilen bu zararlılar, yaklaşık olarak 3-5mm uzunluğunda küçük bir böcek türüdür. Silindirik gövdesi arkada çok sayıda küçük tüy ya da pulla kaplanabilir. Beş dikenli kabuk böcekleri parlak bir dış kabuğa sahiptirler. Stresli çam ağaçları özellikle favori bir yaşam alanlarıdır, ancak bu böcekler aynı zamanda ağaç kütüklerinde, çürüyen ağaçlarda veya yakın zamanda kesilmiş kerestelerde yaşamaktan keyif alırlar.

Yaşam Döngüsü

Ips grandicollis yetişkinleri yaklaşık 0.17 inç (4 mm) uzunluğundadır ve her iki tarafında 5 diken vardır. Yumurtalar 0,03 inç (0,9 mm) uzunluğunda, 0,02 mm genişliğindedir. Larvaların başları 0,03 inç (0,8 mm) genişliğindedir. Pupa balmumu beyazıdır ve boyutu yetişkinlere benzer. Yaşam döngüsü 25 ile 30 gün gerektirir. Son zamanlarda kesilen ağaçlar ve taze tomruk enkazlarını yaşama alanı olarak tercih ederler. Ayakta duran ağaçlarda,  Ips grandicollis genellikle büyük dalların üst gövde ve bazal kısımlarında bulunur.

Davranış

Yetişkinler genellikle stresli ya da hasarlı çam ağaçlarında yaygındır, ancak çoğunlukla ölü ağaçların kütüklerine veya köklerine saldırırlar. Ips grandicollis, öğütülmüş kerestenin değerini ve estetik özelliklerini ciddi şekilde etkileyebilir. Erkekler ağaca girer ve alana diğer böcekleri çeken güçlü bir feromon yayarlar. Bu noktada, erkek 3-5 dişi partner alır ve onları emprenye eder. Dişiler ağaca daha fazla delik açarlar ve yumurta bırakırlar. Bu durumda stresli çamların durumları ve savunmaları, istilacı böceklerin hacmi tarafından boğulur ve ağaçlar ölür. Beş Dikenli Kabuk Böceği ayrıca ağaca ilettiği ve varlığını tespit etmeyi kolaylaştıran mavi leke mantar sporları taşır.

 

Riskler

Beş Dikenli Kabuk Böceği genellikle zaten zayıflamış ağaçlara saldırır ve sonuç olarak nispeten küçük bir alanda çok sayıda insanı öldürebilir. Mavi leke mantarları, öğütülmüş kerestenin estetiğini bozabilir, değerini ve kullanılabilirliğini ciddi şekilde etkileyebilir.

Kontrol Çalışmaları

Beş Dikenli Kabuk Böceği kaynaklı hasarlar, bir ya da daha fazla önleme veya bastırma teknikleri ile azaltılabilir. Diğer kontrol yöntemleri arasında ise yanma, yontma, debarking, ya da ağaçların istila edilmiş bölümlerini gömme vardır. Yanma düşük yangın tehlikesi dönemleri ile sınırlı olmalıdır. Bu yöntem uygulanırken, yasalara uygun bir kontrol altına alma uygulaması yapılmaldıır. Arazi yöneticileri, belirli bir stand ya da alanda izlenecek yönetim uygulamaları hakkında öneriler için en yakın ilçe, il ya da bölge orman personeline danışabilir.