Cumartesi, 20 Haziran 2020 11:41

Bisküvi Böceği

Tür kategorisi: Depolanmış ürün zararlısı

Bilimsel adı: Stegobium paniceum

Ailesi: Anobiidae

Ortak adı: Eczane böceği

Açıklama

Yetişkin Bisküvi böcekleri oval şekilli, 2,25 ile 3,5 mm (1/10 ile 1/7 inç) uzunluğunda ve kırmızımsı kahverengiye doğru düzgün kahverengidir. Kambur gibi görünen ve yoğun kısa sarımsı tüylerle kaplı silindirik bir gövdeye sahiptir. Eczane böcekleri, görünüşte sigara böceğiklereine benzer; ancak, aralarındaki farkı söylemek için iki fiziksel karakter kullanılabilir. Sigara böceğinin antenleri tırtıklı (testeredeki dişler gibi) eczane böceğinin anteni 3 parçalı genişletilmiş segmente sahiptir. Diğer bir fark ise, sigara böceği pürüzsüz iken, eczane böceğinin kanat kapakları çizgili (astarlı) bir görünüm veren çukurlara sahiptir.

Bisküvi Böceği, kozmopolit bir zararlıdır ve tüm dünyada bulunabilir, ancak özellikle daha sıcak bölgelerde yaygındır ve daha ılıman iklimlerde ısıtılmış yapılarda hayatta kalabilir. Sıcaklığa düşkündürler, bu nedenle dükkanlarda ve kilerlerde yaygın olarak bulunurlar. Bisküvi böcekleri çok çeşitli kuru madde ve depolanmış gıda ürünlerini istila ederler. Aynı zamanda ciddi bir tarımsal tahıl depolama haşeresidir.

Davranış

Larva süresi 4 ile 20 hafta arasında değişmektedir. Yavrulama 12 ile 18 gün sürer. Yetişkin dişiler yaklaşık 13 - 65 gün yaşarlar. Tüm yaşam döngüsü genellikle iki aydan daha azdır ancak yedi aya kadar uzayabilir. Yaşam döngüsünün süresi yüksek sıcaklık ve gıda kaynağına bağlıdır. Dişi yumurtalarını bir gıda kaynağına bırakır ve yumurtadan çıkmaya başladıktan sonra da larvaları beslemeye devam eder. Eczane böcekleri B vitaminleri üreten simbiyotik mayalar barındırır. Mayalar yumurtadan geçerken yumurtaların üzerine birikir ve yumurta ambarı sırasında larvalar tarafından tüketilir. Sıcak bir atmosferde, yılda dört böcek nesli olabilir.

Un, ekmek gibi tahıl ürünleri zararlısı olan bisküvi böcekleri, gelişigüzel yiyen bir türdür ve kürk ve deriden baharatlara, hatta farmasötik ürünlere kadar çok çeşitli ürünlerle ziyafet çeker. Böyle çeşitli bir beslenmeye sahip olması, her türlü gıdada hayatta kalmasını sağlayacağı için, bu böcekler çok çeşitli yerlerde bulunur. Bu böcekler kanatlıdır ve bir gıda kaynağından diğerine geçerek seyahat etme eğilimindedir.

Zararlar

Bisküvi böcekleri çok çeşitli tahıl ürünleri ve içecek konsantreleri ile beslenir. Bu böcekler tarafından istila edilmiş ürünler kontamine olabilir, ayrıca ürünler ve ambalajlar zarar görebilir. Hasat sonrası depolanan tahıllar ve tohumlar, paketlenmiş gıda ürünleri, hayvan ve bitki kaynaklı ürünlerde büyük hasara ve ekonomik kayıplara neden olurlar Larvalar teneke folyo ve kurşun sac içine nüfuz edebilir. Kitaplar ve el yazmaları da bisküvi böcekleri tarafından saldırıya uğrayabilir. Beslenme ile doğrudan hasara neden olmanın yanı sıra, onları bu ürünleri istila ederken bulmak insanların çoğunda tiksinti, sıkıntı ve öfke yaratır.

Önlem

Bisküvi böceği istilalarının önlenmesi ve kontrol edilmesi nispeten basittir. İnsektisitler son çare olarak kullanılmalıdır.

  • İstilanın kaynağını bulmak ilk ve en önemli adımdır.
  • Ağır istila öğeleri plastikle sarılmmalı ve dışarı alınıp uzağa atılmalıdır.
  • Tüm gıda kapları ve ürünleri istila için kontrol edilmelidir.
  • Öğeler üzerindeki tüm aşamaları öldürmek için buzdolabına veya dondurucuya (36°F'de 16 gün veya 25°F'de 7 gün) yerleştirilebilir. Erime sırasında yoğuşma sorunlarını azaltmak için öğeler plastik bir torbaya yerleştirilir. Fırında az miktarda istila malzemesi (190 °F 1 saat, 120°F 16 ile 24 saat) ısıtılır.
  • Reinfestation önlemek için, un ve kırıntı dökülen yerler iyice vakumlanmalı ve kirlenmiş öğeler ve depolama alanları temizlenmelidir.
  • Gıdalar hava geçirmez cam, metal veya plastik kaplarda saklanmalıdır. Temiz kaplar istilayı kontrol etmeyi kolaylaştırır.
  • Kimyasal tedavi genellikle gerekli değildir ancak ticari olarak kullanılabilen insektisitler veya böcek büyüme regülatörleri kullanılırsa, kullanma kılavuzu mutlaka okunmalıdır.