Cumartesi, 20 Haziran 2020 11:42

Fareler

Ev faresi

En yaygın fare türüdür. Kuyruğu olmadan sadece 1-2 inç uzunluğundadır. Ev faresi kahverengi, grimsi bir renktedir, ancak birçok renk varyasyonu mümkündür. Büyük kulakları ve küçük gözleri vardır. Dışkıları çubuk şeklindedir ve yaklaşık 0,5 inçtir. Beslenmek için genelde tahıl tanelerini tercih ederler. Bazı ev fareleri, şehirlerde tüm yaşamlarını binaların içinde geçirebilirler. Kırsal ve banliyö alanlarında, binalarda yaşayabilirler, ancak genellikle çalılık, yabani otlar, tarım alanları, depolama kulübeleri ve garajlar arasında açık havada bulunurlar. Dışarıda yaşan fareler, böcek ve yabani ot tohumları ile beslenirler. Soğuk havalarda, dış gıda kaynakları kıtlaştıkça içeri girebilirler. İçeri girdikten sonra fareler yuvalarını yiyecek kaynaklarının yanına kurarlar. İç yuvalar dolaplarda, dolap boşluklarında, tavan boşluklarında, duvarlarda, büyük cihazların içinde (buzdolabı ve fırınların altında), saklama kutularında, mobilya döşemelerinde veya masa ve bürolarda çekmecelerdedir. Dışarıda ise, enkaz ve yer yuvaları fareleri barındırabilir. Fareler, güvenlik ve rahatlık sağlayan yumuşak bir yuva yapmak için, kağıt yalıtımı gibi yumuşak bir malzeme kullanırlar. Her yuva egemen bir erkek tarafından yönetilir ve nüfus arasında bölgesel konumlar için jokeyler savaşır.

Farelerin yaşam bölgesi değişebilir ve genelde besin kaynağına yakındır. "Ortalama şartlar" altındaki ortalama bölgeler, yuvadan 10-30 feet uzaklıktadır. Fareler nibblers'dur ve bölgelerindeki çeşitli gıda alanlarına 20 ile 30 arasınd değişen kısa ziyaretler yaparlar. Güvenli ve karanlık yerlerde beslenme noktaları oluştururlar. Dışkıları ve kokuları bu yerlerde olur.

Beyaz ayaklı fareler

Genellikle kırsal alanlarda geyik ve beyaz ayaklı fareleri görmek mümkündür. Bunlar nadiren binalara girerler. Bu fareler yuvalarda yaşarlar. Geyik ve Beyaz Ayaklı Fareler, idrar ve dışkı yoluyla bulaşan Lyme ve Hantavirüs taşıyıcıları olarak bilinirler. Kontrol yöntemleri Ev Faresi ile aynıdır.

Adım Adım Farelerden Kurtulma Yolları

  1. Muayene ve Tanımlama

Farelerden kurtulmanın kritik ilk adımı olası fare aktivitesini incelemektir. Fare tuzakları ve kemirgen yemlerinin uygun yerleşimleri için pistlerini ve besleme alanlarını bulmak önemlidir. Kontrol etmek için en iyi zaman alacakaranlıktadır. Bir el feneri kullanmak köşeleri ve gömme alanlarını görmek için kullanışlı olacaktır. Fare yuvalanması olup olmadığını anlamak için fare pisliği , canlı ya da ölü fareler, kemiren hasarı, idrar lekeleri ve gres lekeleri olup olmadığına bakılmalıdır. Olası fare aktivitesinin bir başka işareti de, fareler bir bölgeye girdiğinde evcil hayvanlarda yaşanan ani heyecanlanmalar veya üzüntüdür.

Dışkıların bir fareye ait olup olmadığını belirlemek, araştırmada önemli bir adımdır. Hangi kemirgen olduğu belirlendikten sonra, doğru boyuttaki bir tuzak düzgün bir şekilde seçilebilir. Kemirgenin türü belirlenmeden seçilen bir tuzak yararlı olmaz. Çünkü fare ve sıçan arasında fark vardır. Fare için seçilen tuzak bir sıçanı hapsedecek kadar sağlam olmaz. Ayrıca, fareler bir Bromethalin kemirgen yemini kolayca kabul ederken, sıçanlar bunu yemeyi reddedebilir.

  1. Sağlık

Fareler, yiyecek teminini idrar ve dışkı ile kontamine edebilirler. Ayrıca fareler hastalık ve alerjen taşırlar. Hantavirüs taşıyan tipik kemirgenler Geyik ve Beyaz ayaklı fareler, pamuk ve pirinç fareleridir. Bu farelerin idrarına maruz kalındığında Hantavirüs insanlara bulaşabilmektedir. Bu yüzden yaşam alanlarında fare yuvalanmasının engellenmesi gerekir. Başarılı bir fare kontrol tedavi planı için, fare yemlerine veya fare tuzaklarına ek olarak gıda kaynaklarının çıkarılması da gerekir. Farelerin hayatta kalabilmek için hem yemeğe hem de barınağa ihtiyacı vardır ve fareler hem insan hem de evcil hayvan yemi ile beslenebilir. Başarılı bir yem ya da tuzak tedavi planını uygulayabilmek için, yiyecek kaynaklarının çıkarılması ve mümkünse barınaklarının azaltılması gerekir. Bunu yapabilmek için:

  • Açıkta kalan yiyecekler (evcil hayvan yemi dahil) sıkı kaplara konulmalıdır.
  • Mutfak zeminlerinde, lavabolarda ve tezgahlarda yiyecek parçacıkları bırakılmamalıdır.
  • Farelerin yuvalandığı kemirgen alanları ve tüm pist alanları temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Bu işelm sırasında toz maskesi ve lastik ya da vinil eldiven kullanılmalıdır. Ağartıcı, 9 ölçek su ile 1 ölçek ağartıcı oranında iyi çalışacaktır. (Sanitasyon ile ilgili bölümde okunmalıdır, çünkü sanitasyon tüm kemirgen kontrollerinde önemli bir husustur.)
  1. Dışlanma ve Kemirgen Önleme

Fareler temel, zemin veya duvarlardaki çatlaklardan girebilir. Bir fare, yumuşak kıkırdakları nedeniyle çok küçük bir açıklığa dahi sığabilir. Ayrıca, kullanım hatları ve drenaj boruları etrafındaki küçük boşluklardan da sıkışabilirler. 1/4 "den daha büyük tüm açıklıklar, fareleri uzak tutmak için kapatılmalıdır. Ne yazık ki, fareler bu küçük açıklıklardan girebildikleri için tüm giriş noktalarını bulmak zor olabilir.

  1. Yemlerle veya Tuzaklarla ile Fare Kontrolü

Farelerin aktivite belirtileri incelendikten sonra, fare tuzakları ayarlanmalı ya da tespit alanlarına fare yemi yerleştirilmelidir. Fare kapanları ve fare yemleri,  fare istilalarından kurtulmak için en güvenilir iki yöntemdir.