Cumartesi, 20 Haziran 2020 11:43

Hamam Böcekleri

Hamamböcekleri hem tatsız hem de sağlıksızdır. Onlardan kurtulmak zor olabilir çünkü en yaygın iki hamam böceği türü bile (Alman hamam böceği veAmerikan hamam böceği) farklı teknikler kullanılarak ortadan kaldırılır. Dolayısıyla istila önleme yöntemleri uygulanmaya başlanmadan önce, ne tür hamam böceği istilası olduğu belirlenmelidir. Tür belirlendikten sonra, önerilen tedavi planları uygulanabilir.

Büyüklüğüne ve Habitatına Göre Hamam Böceği Tanımlaması

Birisi hamam böceği olduğunu söylediğinde sorduğumuz ilk soru nerede yaşadıkları ve ne kadar büyüklükte olduklarıdır. Ne tür bir hamam böceğine sahip olunduğunun doğru bir şekilde belirlenmesi hayati öneme sahiptir, çünkü bu bir hamam böceği istilasını başarıyla tedavi etmenin en önemli anahtarıdır. Küçük yetişkin hamam böcekleri arasında Alman hamam böceği ve Kahverengi bantlı hamam böceği bulunmaktadır. Bu iki hamamböceğinin en invaziv olanı Alman hamam böceğidir. Küçük boyutlu yetişkin hamam böceklerinden kurtulmak, büyük boyutlu yetişkin hamam böceklerinden kurtulmaktan farklıdır. Genç, olgunlaşmamış hamam böcekleri yetişkinlere benzerler, ancak onların kanatları yoktur. Bölgenizdeki hamam böceği doğru bir şekilde belirlendikten sonra, hamam böceği probleminizden kurtulmak için tedavi seçenekleri başarıyla seçilecektir. 

Hamam Böceği istilasını konrol altına alma sürecinde yapılması gerekenler:

  • Böcek Tanımlaması: Hamam böceklerinden kurtulmanın ilk adımı, türü belirlemektir. Hangi tür hamam böceği olduğunu belirlemek için, böceklerin boyutlarına bakılabilir. Tür belirlerken hamam böceklerinin fiziksel özellikleri ve yaşam alanları karşılaştırılabilir. Onları yakalamak için bir el fenerine ya da tutkal tahtalarına ihtiyaç duyulabilir. Kimlik bilgileri konusunda bilgi sahibi olunamamışsa uzman yardımı alınmalıdır.
  • Muayene: Bir hamam böceği kontrol tedavi planında başarı sağlayabilmek için uygun muayene kritik öneme sahiptir. Hamam böcekleri daha küçük olan hamam böceği türüne mi ait? Işık açıldığında mutfak tezgahı üzerinde koşuyorlar mı? Eğer öyleyse bunlar tipik Alman hamam böcekleridir. Çoğunlukla dışarıda yaşayan ve ara sıra içeri giren daha büyük bir hamam böceği mi var (yaklaşık 1,5 inç)? Daha büyük hamam böcekleri farklı bir tedavi planı gerektirir.
  • Sanitasyon: Hamam böceklerinden kurtulmanın üçüncü adımı, sanitasyon konularını araştırmaktır. Hamam böcekleri yiyecek, su ve liman konumuna ihtiyaç duyduğundan, bu kaynakları mümkün olduğunca ortadan kaldırmak önemlidir.
  • Tedavi Planı: Tanımlama ve muayeneye dayanarak, mevcut olan hamam böceği türü için en iyi tedavi planı seçilmelidir.

Hamam Böceği Tuzakları

Bunlar sadece hamam böceği yakalamak için kullanılmamaktadır. Aynı zamanda mükemmel bir izleme aracıdırlar. Hamam böceği istilaları bu feromon tuzaklarıyla izlenebilir. Bu düşük profilli tuzaklar, mutfak aletleri ve dolapların altına yerleştirilebilir. Tuzakların yüzeylerle aynı hizada olması önerilir. Duvarlardan 3/4 inç oranında yerleştirilenler, kendilerine karşı yerleştirilenlerin yaklaşık yarısı kadar hamam böceğini önbelleğe alır. Restoranlarda, kovucu olmayan bir kalıntı insektisit püskürtmek gerekebilir. Ayrıca ticari mutfaklarda hamam böceği yemleri ve aerosoller de kullanılabilir. Hamam böcekleri yamyamdır ve diğer ölü ya da ölmekte olan hamam böcekleri ile beslenirler. Hamam böcekleri karıncalar ve termitler gibi sosyal böcekler değildir, onlar gençleri beslemek için yemleri geri taşımazlar. Yem dışkı ile ya da ölü hamam böcekleri yenilerek sağlanır. Bu yüzden hamam böceklerinin yem aldıkları alanlarda yeniden yem yapmak önemlidir. Buna dikkat etmek tedaviyi hızlandıracaktır.