Cumartesi, 20 Haziran 2020 11:45

Karıncalar

Karınca, kolonilerde yaşayan sosyal bir böcektir. Bu yüzden karıncalar için tasarlanan kontrol tedavi planları, tüm koloniyi öldürmeyi içermelidir. Karıncalar evlerde yiyecek ve barınak arayabilirler. Karıncalar en küçük açıklıklardan bile içeri girer, su veya yiyecek için yiyecek ararlar. Bunlar ya tatlı bazlı gıdalar ya da protein/gres bazlı gıdaları ararlar. Bir besin kaynağı bulduklarında da, diğer karıncaların takip etmesi için bir feromon izi bırakırlar.

Pek çok karınca türü vardır. Arjantin Karıncaları, Marangoz Karıncaları, Çılgın Karıncalar, Ateş Karıncaları, Hayalet Karıncalar, Leafcutter Karıncalar, Kokulu Ev Karıncaları, Kaldırım Karıncaları ve Pharoah Karıncaları bunlardan bazılarıdır.

 Karıncalar ve Termitler Arasındaki Fark

Birçok insan karıncalar ve termitler arasındaki farkı bilmez. Karıncalar bazı bölümleri belli eder, termitler ise kıstırılmış belli başlıkları olmadan tüm bedenleri boyunca yaklaşık olarak aynı genişliktedir. Karınca antenleri bükülürken Termit antenleri düzdür.

Karınca Kontrolü Sağlamak

Mevcut bir karınca istilasını kontrol altına almak için, onların davranış kalıplarını anlamak, en iyi karınca kontrolünü elde etmeye yardımcı olacaktır. Ne tür bir karıncaya sahip olunduğu konusunda bilgiye sahip olunmadığında mutlaka uzman bir ilaçlama firmasına başvurulmalıdır.

Teftiş

Karınca problemini kontrol altına almak için muayene önemli bir ilk adımdır. Karınca yuvalarını bulmak için izlerini takip edin. Karıncalar, diğer karıncaların yiyecekleri kolayca bulabilmeleri için, bir gıda kaynağına giden ve bu kaynaktan gelen yerleşik güzergahları boyunca kimyasal bir feromon izi bırakır. Bir evin içinde halı kenarları, kapılar, pencereler ve mutfağın tüm alanları incelenmelidir. Yuvaya dair bir iz bulmanın en kolay yolu, karıncaların besin kaynağına ulaştıktan sonra nereye gittiğini izlemektir. Carpenter karıncaları için geceleri muayene daha etkilidir. Marangoz karıncaları evin içindeki hasarlı tahtalarda veya dışarıda ki odun yığınlarında, çürümüş ya da suda hasar görmüş odunlarda ve ağaç kütüklerinde görülebilir.

Evin dışındaki, temel duvarları, bitki örtüsü alanları ve malçlar incelenmelidir. Avluların ve duvarların yakınında bulunan herhangi bir bitki örtüsü bazı karınca yuvalarını veya yollarını gizleyebilir. Bu yüzden yerdeki herhangi bir öğeyi kontrol edilmelidir. Bazı karınca yuvaları gizlidir. Yuvayı bulmak için izler takip edilmeli, mümkünse yuva doğrudan tedavi edilmelidir.

Kontrol İpuçları ve Stratejileri

Karınca problemlerinde sıklıkla karşılaşılan iki ana karınca problemi vardır.

  • Dışarıda yaşayan ve içeride yem arayan karıncalar.
  • Evde yuvalanan karıncalar.

Karınca kontrol stratejisi, istila türüne ve sorumlu karınca türüne bağlı olmalıdır. Hangi tür karıncaya sahip olduğunun belirlenmesi yararlıdır, ancak büyüteç olmadan bunu yapmak zor olabilir. (Karınca izlerini ve yuvaları incelemek için bir büyüteç kullanmak faydalı olacaktır.)

  1. Dışarıda yaşayan ve evde yem arayan karıncalar

Dışarıda yaşayan karıncalar yiyecek aramak için ev içinde seyahat ederler. Bazı türler nihayetinde evlerin içinde kalır ve yuva yaparlar. Her iki istila türünü önlemeye yardımcı olması için şu adımları izleyin:

  • Evdeki geçitleri ortadan kaldırmak için çatlakları doldurulmalı ve mühürlenmelidir. Karıncalar giriş noktası bulma konusunda son derece çalışkan olduklarından, hepsini mühürlemek mümkün olmayabilir.
  • Kimyasal iz feromonunu gidermek için, giriş noktalarının çevresi bir deterjanla temizlenmeli, ardından çevre ve giriş noktalarının çevresine itici olmayan bir artık böcek ilacı püskürtülmelidir.
  1. Evin içinde yaşayan karıncalar

Bazı karıncalar evlere sadece yiyecek aramak için girmezler. Bu karıncalar içeriye bir koloni kurmak için girerler. İç mekan kolonizasyonu yıl boyunca, özellikle sıcak iklimlerde gerçekleşir. Evlerde yaşayan karınca türleri arasında Arjantin Karıncaları, Çılgın Karıncalar, Kokulu Ev Karıncaları, Kaldırım Karıncaları, Firavun Karıncaları, Hırsız Karıncalar ve Marangoz Karıncaları bulunur. Bu karıncaların hepsi gıda ürünlerine zarar verebilir. Bunların istilasını engellemek için  karınca yemleri jel veya granül kullanılabilir. Bu yemlerdeki aktif bileşenler, çeşitli karınca türlerini cezbetmek ve ihtiyaçlarını hedeflemek için şeker bazlı veya protein/gres bazlı olabilir.