Cumartesi, 20 Haziran 2020 11:46

Kuş Akarı

Sınıflandırma

Tür kategorisi: Akarlar

Süper aile Dermanyssoidea

Aile Macronyssidae Oudemans

Bilimsel adı: Ornithonyssus


Açıklama

İnsan gözü için neredeyse görünmez olacak kadar küçük olan Kuş Akarları genellikle 0,5 mm uzunluğundadır. 8 bacaklı oval şekildedirler ve kısa tüylerin seyrek bir örtüsüne sahiptirler. Şeffaf renkli bu akarların tespit edilmesi inanılmaz derecede zordur. Kuş akarları hayatlarının çoğunu ev sahibine ya da ev sahibine çok yakın bir yerde geçirirler.

Kuş akarları (Ornithonyssus) gelişimleri sırasında beş aşamadan geçerler: Yumurta, larva, protonymph, deutonymph ve yetişkin. Kuş akarları gelişimlerinin son iki aşamasında, beslenmek için ev sahibinden kan emerler.

Enfestasyon sayıları, kuş akarlarının yuvaya vurduğu ve yeni bir ev sahibi için daha fazla aramaya ihtiyaç duyduğu noktaya dek, şişene kadar çoğunlukla kuş tüylerinin altında bulunurlar. Kuş akarları, herhangi bir konakçı olmadığında olumsuz koşullarda bile hayatta kalabilme potansiyeline sahiptir. 

Davranış

Kuş akarları, kuşların kanıyla beslenirler. Ornithonyssus hayatta kalmak için, bir konağa (ev sahibine) ihtiyaç duyar. Kuş akarları isimlerinin doğrultusunda hareket eden bir tür değildir. Sadece kuş kanıyla beslenmeyip, bazen yanlışlıkla insanları ısırabilirler. Ayrıca kuş akarları bazen hayvanları da ısırırılar. Ornithonyssus, bir konak bulduğunda ve ev sahibiyle etkileşime girdiğinde sürekli olarak beslenir. Ayrıca hızlı bir şekilde üremeye ve çoğalmaya başlar. Bir kuş, oldukça kısa bir süre zarfında kuş akarları (Ornithonyssus) tarafından istilaya maruz kalabilir. Kuşların maruz kaldığı bu kitle istilası zararlı olabilir. 

Saydam bir renge sahip olan kuş akarları, yaşam döngülerinin büyük bir kısmında ev sahibinin üzerinde ya da yakınında bulunurlar. Ornithonyssus genelde kuşların tüyleri altında yaşar. Bir kuş akarı istilası, akarlar yuvaya düşmeye başladığında (yani istila büyüdüğünde) yeni bir ev sahibi aramaya başlar. Kuş akarları soğuk hayava dayanıklıdır.  

Zararlar

Kuş Akarları genellikle serçe, kırlangıç ve güvercin gibi kuşların parazitidir, ancak insanları ve bazı memli türlerini de ısırabilirler. Kuş akarlarının insanlara temas edebilmesinin sebebi bu kuş türlerinin binalara yuva yapmalarıdır. Kuş akarı (Ornithonyssus) ısırıkları, insanlarda şişme ve kızarıklık gibi sonuçlar doğurabilir. Bunun yanı sıra kuş akarı ısırıkları, çok yoğun bir kaşıntı ve tahrişe neden olabilir. Kaşıntı ve tahrişin en temel sebebi, kuş akarlarının insan vücudunu ısırırken salgıladıkları tükürüktür. Bu akarların ısırıklarından korunmak için yapılması gereken ilk şey kuşların yuvalanma yapmalarının engellenmesidir. Bunun yanı sıra temizlik ve kimyasal mücadele, diğer korunma yollarıdır.  

Kuş akarı (Ornithonyssus) istila tehlikesi, insanlardan ziyade kuşlar için daha ciddi zararlara sebep olabilir. Kuş akarı istilası çok büyükse, kuş bu parazit tarafından zayıflatılabilir. Eğer istila tedavi edilmezse, bu kuş için ölümcül bir sona sebep olabilir.