Cumartesi, 20 Haziran 2020 11:47

Örümcekler

Bilimsel adı: Araneae

Açıklama

Örümcekler dünya üzerindeki en çeşitli gruplar arasındadır. İlk kayıtlar örümcekleri yaklaşık 300 milyon yıl öncesine, sineklerin vızıldamaya başlamasından 150 milyon yıl öncesine tarihler. Örümcekler böcek değildir ve türlerinin büyüklüğü, büyük ölçüde değişir. 2 türe ayrılan 35.000'den fazla örümcek türü vardır:

  • İlkel Örümcekler = Dikey diş yönü 
  • Modern Örümcekler = Yatay diş yönü

Daha küçük örümceklerin ortalama uzunluğu 4 - 8 mm'dir. Erkekler dişilerden daha küçüktür. Böceklerin aksine, örümceklerin sadece 2 farklı vücut bölümü vardır:  Kafa ve göğüs kafesi olan Cephalothorax ile dişleri, pedipalpleri, çoklu gözleri, bacakları ve arkada spinneretleri içeren karın. Bunlar ipeksi ağları döndüren sofistike bezlerdir.

Çoğu tür açık havada yaşamayı ve böcekler için ziyafet çekmeyi tercih eder. Genel olarak, iç mekandaki örümcekler dişiler için avlanan erkeklerdir. Sıcaklık dışarıda düşerse bazen örümcekler sıcaklık için içeri girer.

Klinik olarak önemli olan yaklaşık 12 örümcek türü öne çıkmaktadır. Dul örümcekler, Münzevi örümcekler, Muz örümcekleri ve Avustralya huni ağı örümcekleri bunlar arasında sayılabilir. En tehlikeli tür Latrodectus dişi dul örümcekler iken, dünyanın en zehirli örümcek türü ise, Avustralya huni ağ örümcekleridir.

Davranış

Örümceklerin çoğu zararsızdır ve böcek popülasyonunun kontrolünde önemli bir rol oynar. Örümcekler ipek yayar (hava ile karşılaştığında ipeğe dönüşen bir sıvıyı dışarı atar). Sonbahar üreme mevsimidir. Dişi örümcekler bir erkeği çekmek için tombullaşır. Örümceklerin çiftleşme ritüeli karmaşıktır. Erkekler çiftleşme ritüeline dişi tarafından yenmekten kaçınarak ve sperm bırakmak için bir ağ yatağı oluşturarak başlamalıdır. Spermi ağızdan pedipal olarak alırlar ve dişiyi döllerler. Bazı erkekler dişinin saldırgan tepki göstermesini engellemek için dişi kamaştırırlar. Örümcekler avlarını felç etmek ve boş zamanlarında yemek yemek için zehir kullanırlar. Bazı zehirleri ölümcüldür.

Ekolojik Önemi

Örümcekler tarımsal ekosistemlerde, haşere bolluğunu bastırma yetenekleri nedeniyle insan için ekonomik değere sahiptirler. Dünya bitkileri üzerinde pestisit kullanımını azaltmak ve doğal biyolojik kontrolü optimize etmek ihtiyacında, örümcekler zararlı bolluk etkisi anlamına gelir.

Ayrıca, son yıllarda, ekolojistler tarafından tarımsal ekosistemlerin bileşenlerinin manipülasyona elverişli olduğu ve örümceklerin uygun model organizmalar olduğu  idrak edilmiştir. Sonuç olarak, tarımsal ekosistemlerde örümceklerin toplum ve ekosistem işlevinde, genel yırtıcıların rolü hakkında temel bilgiler edinmek için araç olarak kullanıldığı araştırmalar giderek artmaktadır.

 Zararlar

Örümcekler tipik olarak zararlı olmaktan ziyade, sıkıntı yaratan bir türdür. Hızlı çoğalırlar ve ulaşılması zor alanlarda örümcek ağları oluştururlar. Çoğu örümcek  türü, zehirlerini insanlar yerine omurgasızlar üzerinde kullanır. Örümceklerin çoğu zararsızdır. Örümcek ısırıklarında lokal ağrı, kızarıklık ve şişme meydana gelir. Ayrıca örümcek ısırıklarında insanlar bulantı, baş dönmesi ve aşırı durumlarda nekroz duygularını içeren alerjik reaksiyonlara sahip olabilirler. Sistemik semptomlar baş ağrısı, halsizlik, mide bulantısı ve birkaç gün süren karın ağrısıdır. Bu belirtilerden sorumlu toksinler karakterize değildir.