Cumartesi, 20 Haziran 2020 11:48

Pirinç Güvesi

Bilimsel Adı: Corcyra cephalonica
Ailesi: Pyralidae

Açıklama

Pirinç güvesi, muntazam ve belirgin bir işaret içermeyen soluk, açık kahverengi bir renge sahiptir, damarlar kararmış gibi görünebilir ve arka kanatlar neredeyse yarı saydamdır ve 15 -25 mm kanat açıklığına sahiptir. Larvalar donuk, sarımsı/beyaz gövdeli ve koyu kahverengi başlıdır. Pirinç güvesinin larvası 15 mm uzunlukta büyür ve beyaz veya krem rengindedir. Vücutlarını örten uzun ince tüyleri vardır. Larvalar genel besleyicilerdir ve sıcak iklimleri tercih ederler. Asya, Afrika ve Karayipler'in ekvator bölgelerinde yaygın olarak görülürler.

Pirinç güvesi tropik Indianmeal güvesi olarak kabul edilebilir. Tropik bir yerli olan pirinç güvesi, tipik olarak ılık iklime sahip yerlerde yaşar, ancak ılıman bölgelerde ısıtmalı mağazalarda tüm yıl hayatta kalabilir. Günümüzde yaygın bir dağılıma sahip olan pirinç güveleri, un değirmenlerinde oldukça yaygındır. Ayrıca tüm depolanmış gıda maddeleri için önemli bir zararlıdır. Bu güveler tahılları, özellikle de pirinçleri tercih eder. 

Biyoloji ve Davranış

Pirinç güvesi, sıcak ve nemli koşullarda 26 gün gibi kısa bir sürede gelişir. Soğutucu sıcaklıklarda ise 75 güne kadar tam bir yaşam döngüsüne uğrar. Larvalar ortalama koşullarda 33-55 günde gelişirler. Dişinin yaşam süresi 1 i,le 2 hafta arasındadır. Bu kısa süre zarfında dişi 100 ile 200 arasında yumurta üretebilir. Dişi, bir gıda kaynağının üzerine ya da yakınına ortalama 160 yumurta bırakır. Larva aşaması, elverişli koşullarda 15 - 20 gün sürer. Larvalar, pupa etmek için, yoğun bir koza oluşturmalarını sağlayan güçlü dokuma kitleleri üretir. Bu aşama 7 - 10 gün sürer.

Pirinç güvesi popülasyonları sıcak nemli veya kuru alanlarda iyi gelişir. Bu güveler badem güveleri ile aynı anda un değirmenler ve depolama alanlarını istila edebilir. Özellikle un değirmenleri onlar için önemli bir yaşam alanıdır. Bu güve tahıllara, özellikle pilavlara saldırır. Aynı zamanda depolanan darı, sorgum, pirinç, kakao çekirdekleri, bisküvi, yağlı tohumlar, kuru meyve ve baharatları istila edebilir.

Zararlar

Pirinç güvesi larvaları, büyük miktarlarda güçlü dokuma ve pürüz üreterek yiyecekleri kirleterek, yiyecekleri birbirine bağlayabilir. Bu yiyeceklerin satışına ya da tüketimine uygun değildir. Pirinç güvesinden gelen frass, depolanan diğer gıda zararlılarını çekebilir. Bu ürünün hasarını ve kontaminasyonunu artırabilir. Hem erkek hem de dişi güveler birbirini çeken feromonlar üretirler. Bu güveler Indianmeal güveleri ve Badem güveleri gibi diğer depolanmış gıda güvelerinin feromonlarına ilgi duymazlar. Her iki tür de mevcutsa, her türün etkin bir şekilde izlenmesi için ayrı tuzaklar ve yem kombinasyonları kullanılmalıdır.

Bu güve türü, özellikle soğuk ve sıcaklıklara karşı hassastır. Ürün 59 °F'nin altında depolanırsa istilanın kontrolü ve önlenmesi kolayca sağlanabilir (15°C).  Bu sıcaklıkta yumurtalar, yumurtadan çıkmayacak ve larvalar ölecektir. Depolanan gıdaların iç sıcaklıkları 95 °F'ye ulaşabiliyorsa, ısıl işlem de mevcut olabilir (24 saat boyunca 35°C). Fümigasyon, emtia ve binalarda pirinç güvesini, tüm gelişim aşamalarında öldürmede en etkili yollarından biridir.