Cumartesi, 20 Haziran 2020 11:48

Sinekler

Sinekler binlerce yıldır rahatsız edici bir zararlı türü olmuştur. İnsan refahını ve sağlığını olumsuz etkiler, çünkü hastalıkları bulaştırabilirler. Ortak ev sineği gibi sinekler pislik sinekleri olarak sınıflandırılırlar. Bunun nedeni çürümüş yiyecekler, gübre ve çöplerde üremeleridir. Bir sinek 10 gün gibi kısa bir sürede yumurtadan yetişkinliğe doğru olgunlaşabilir.

Bazı Sinek Türleri

Pislik sinekler: Ev Sineği, Darbe Sineği, Şişe Sineği, Asker Sineği, Et Sineği. Ev sineği gibi "pis sinekler" rahatsız edici zararlılardır ve insanlar ve hayvanlar için potansiyel olarak zararlıdırılar. Pis sineklerin alışkanlıkları, bakterilerin ve hastalığa neden olan diğer organizmaların yayılmasını destekler. Pis sinekler sadece çöp, gübre ve leş üzerine yumurta koymak ve beslemek gibi bir davranış sergilemezler. Bu alanlara inerken insan gıdalarını ve gıda hazırlama alanlarını da kirletirler. Dolayısıyla hastalıklara davetiye çıkarırlar. Örneğin Ev Sinekleri, gıda zehirlenmesi ve dizanteri gibi hastalıkları yayabilirler.

Küçük Sinekler: Meyve Sineği, Phorid Sineği, Güve Sineği, Sfalerocerid Sineği, Mantar Akıntıları ve Peynir Kaptanları. Birçok küçük sinek (1/4 ) gıda hazırlama alanlarında bulunur ve hastalığa neden olan organizmalar taşıyabilir.

Isırma Sinekleri: Küme Sinek, Yüz Sinek, Kararlı Sinek ve Sivrisinekler. Evde yaygın olarak bulunan sineklerin çoğu sıkıntı verir ve ısırır. Birçok sinek gibi bu sinekler de organik madde ve hayvan atıklarının çürümesine neden olurlar. Bakteri ve virüsleri insanlara bulaştırabilirler. Kararlı sinekler veya at sinekleri (bazen ısırma sinekleri olarak adlandırılır) gibi sinekler memeli kanını besler ve ağrılı bir ısırık verebilir.

Sinek Kontrol Yönetimi

Sinek istilasını kontrol altına almak için böcek ilacı sıvı konsantreleri, böcek ilacı tozları, piretrin aerosolleri, sinek ışık tuzakları, sisleme malzemeleri, sinek yemleri ve sinek tuzakları kullanılabilir. Sineklerden uzun süreli kurtulmak, uygun sanitasyon ve dışlanma ile başlar. Mevcut sinek popülasyonunu öldürmek için böcek öldürücüler kullanılır. Böcek öldürücüler artık formlarda, aerosollerde, sisleme malzemelerinde ve yemlerde bulunur. Belirgin UV spektrumlarına sahip sinek ışıkları, sinekleri çekmek ve onları yakalamak için de popülerdir. Sinek ışıkları en iyi ticari işyerlerinde popülerdir çünkü iyi çalışırlar. 

Sanitasyon, iyi bir sinek yönetim programında kritik öneme sahiptir. Sanitasyondaki amaç, sinek larvalarının gelişeceği herhangi bir ortamı çıkarmak veya önlemektir. Çöp ve hayvan atıkları gibi yetişkin sinekler için çekici olan şeyleri kaldırmak da önemlidir. Nem, herhangi bir sinek yetişme ortamı için kritik bir faktördür. Bu yüzden mümkün olan yerlerde iyi drenaj da önemlidir.

Etkin bir sinek kontrolü sağlamak için yapılması gerekenler:

  • Çöp bidonları temiz tutulmalıdır.  Asker sineklarvaları genellikle çöplüklerde ve çöp kutuları çevresinde bulunur. Çöp kutularının üzerine sıkı kapaklar konmalıdır. Kötü sinekleri kolaylıkla çeker. Çöp kutuları mümkün olduğunca kapılardan uzak tutulmalıdır.
  • Pencere ekranları ve kapılar onarılmalıdır. Binalardaki açıklıklara ağ elekler sıkıca geçirilmelidir.  Ziyaretçisi olan ve kapıların açık tutulması gereken yerlerde, kapılarshava perdeleri ile donatılmalıdır. Hava perdelerinin hızı dakikada 1.600 feet veya daha yüksekse, sinek girişini önleyebilir.
  • Bahçedeki evcil hayvan atıkları toplanmalıdır. Sinekler, nem içeriği nedeniyle bu malzeme üzerinde yumurta üretmeyi ve yumurtlamayı severler.
  • Ev mutfaklarında, restoranlarda ve ticari mutfaklarda drenaj sinekleri bir sorun olabilir. Ev drenlerini ve restoran drenlerini tedavi etmek için bio arıtma jelleri kullanılabilir. 
  • İç mekanlarda saksı bitkileri üzerinde su birikintisi yapılmamalıdır. Islatılmış toprak, sinekler için mükemmel bir üreme alanı sağlar. Bu yüzden saksılar iyice boşaltılmalıdır.
  • Açık alanları temiz tutulmalıdır. Kirli yataklar, çürüyen bitkiler ve hayvan kalıntıları