Cumartesi, 20 Haziran 2020 11:49

Sivrisinekler

Sivrisinekler hem rahatsızlık verir hem de sağlığı tehdit eder. Bu yüzden evlerdeki ve diğer yaşam ve dinlenme alanlarındaki sivrisinek popülasyonlarının azaltılması önemlidir. Sivrisinekler tropikal havalarda gelişir, ancak dünya genelinde fazlasıyla bulunurlar. Birçok tür (hepsi değil) gün boyunca uzun ot, yabani otlar ve çalılar gibi yoğun bitki örtüsünde dinlenir. Başarılı bir sivrisinek kontrol programı, mutlaka bu alanları hedeflemelidir. Dişi sivrisinekler birkaç haftadan birkaç aya kadar yaşar. Erkek meslektaşları sadece bir hafta yaşıyor. Sivrisinekler, Batı Nil virüsü, Zika virüsü, Dang virüsü, sıtma ve sarı humma gibi hastalıklara neden olan organizmaları bulaştırabilirler. Enfekte Aedes türü sivrisinek ısırığı, Zika virüsünü yaymanın ana suçlusudur. Ev sivrisinekleri çeşitli hastalıkları iletir. Beyaz işaretli kahverengidir. Çoğunlukla alacakaranlıkta veya karanlıktan sonra ısırırlar. Gündüz saatlerinde dinlenirler.

Sivrisineklerde Üreme

Dişi sivrisinekler yumurta bırakmak için kan alırlar. Kanda bulunan proteini kullanırlar. Ekshale karbondioksitimizin kokusunu takip ederek, vücut ısımızı takip ederek ve cildimizde bulunan kokuların karmaşık karışımını tespit ederek insan kanıyla beslenirler. Ortalama bir dişi sivrisinek kanla beslendiğinde, beslenmemiş ağırlığının 2,5 katı olacaktır. Bazı sivrisinekler suya yumurta bırakır, diğerleri nemli toprakta yumurta bırakır ve sel suyunu bekler. Tüm sivrisinekler üremek ve hayatta kalmak için suya ihtiyaç duyarlar. Sivrisinek yetiştirme kaynakları şu şekilde sıralanabilir:

 • Durgun sular
 • Gölet ve göller
 • Acı bataklıklar
 • Hendek
 • Tuz bataklıkları
 • Eski lastikler
 • Ağaç kapları
 • Su birikintileri
 • Tıkalı oluklar

Sivrisinekleri Ortadan Kaldırma Yolları

 • Durgun suyu çıkarın: Sivrisinekler herhangi bir durgun suda üreyebilirler, ancak özellikle bol miktarda organik birikintili duran suya çekilirler. Kötü su, sivrisinek larvalarını bulmak için yaygın bir yerdir. Larvalar yaklaşık bir tırnak büyüklüğündedir ve etrafta dolaşırlar. Sivrisinek üreme alanlarını ortadan kaldırmak için eski lastikler, kovalar, tekerlek yuvaları ve tıkalı oluklar gibi bariz alanlarla işe başlayın ve onlardan suyu boşaltın. Saksıları ve üzerine oturtuldukları tabakları kontrol edin. Yeraltı havuz drenleri, havuz döşemesinden suyu çıkarır ve genellikle suyla doludur. Havuz drenleri kolayca boşaltılamaz, bu yüzden ancak sivrisinek bitleriyle veya granüllerle tedavi edilebilirler. Bahçenizdeki durgun suyu çıkarmak, sivrisinek popülasyonlarını azaltmak için yararlı bir ilk adımdır, ancak sorunu çözmez. Sivrisinekler komşunuzun bahçesinde veya caddede daha kolay üreyebilirler. Yetişkin sivrisineklerin, bölgenin üreme uygunluğuna bakılmaksızın bahçenizi istila etmesi ise muhtemeldir.
 • Yetişkin sivrisineklerden kurtulun: Yetişkin sivrisinekler genellikle bitki nektarı ile beslendikleri için çalılarda ve çalılarda bulunurlar. Gün boyunca bitki örtüsünde dinlenen birçok yetişkin sivrisinek türü vardır. Bu yüzden yabancı otların aşırı büyümesine izin vermeyin. Yetişkin sivrisineklerden kurtulmak için çalılara ve çalıların yeşilliklerine, gölge ağaçlarının alt uzuvlarına, uzun otlara ve gölgeli alanlara artık bir böcek ilacı püskürtün. En iyi sonuçlar için, sivrisineklerin en aktif olduğu sabah veya gecenin daha serin saatlerinde püskürtme yapın.