Cumartesi, 20 Haziran 2020 11:49

Tropikal Tahta Kurusu

Tür kategorisi: Yatak böceği ve Pire

Bilimsel adı: Cimex hemipterustropical bedbug

Aile: Cimicidae

Açıklama

Tahta kurusu (Cimex hemipterus) ekvatorun otuz derece kuzey ve güney arasında ki tropikal bölgelerle sınırlıdır. Yetişkin tahta kurusu, kırmızımsı-kahverengi ve uzunluğu 8 mm'ye kadar ulaşabilir. Onlar düzleştirilmiş dorsoventrally ve kanatlardan yoksundur. Antenler gelişmiş duyusal algı için, sensilla kaplı distal iki segmentleri ile dört segmentten oluşur. Bu duyusal kıllar bacaklarda, toraks ve karında boldur.

Tahtakurularının bileşik gözleri ve ağır sclerotized pronotum vardır.  Tahta kurusu, özellikle sarılma konusunda usta değildir. Bacakları vardır, ama bunlar daha ziyade ev sahibinin vücudu üzerinde hızlı hareket etmesi içindir. Üçüncü torasik somite ventral tarafında, bir çift koku bezi vardır. Bu bezler yırtıcılara karşı bir savunma mekanizması olduğu düşünülen yağlı bir salgı üretirler. Duyusal kılları biraz daha kısa olmasına rağmen, dişiler erkeklerden daha uzun ve daha geniştir.

Tropikal tahta kurusu erkeklerine, çiftleşmeden önce, dişilere ise oviposit öncesi bir kan yemeği gerekir. Erkekler tekrar tekrar dişi ile çiftleşir ve bir erkek için eşcinsel davranış sergilemek imkansız değildir.

Habitat

Tüm tahtakuruları gibi, tropikal tahtakuruları da ev sahipleriyle aynı ortamda yaşayan ve geceleri ev sahibinden beslenen nidicolous parazitleridir. Dişiler 200 ile 500 yumurta arasında, 20 ile 50 küme halinde oviposit olacaktır. Tahtakuruları ışığı sevmez, bu nedenle gün ışığında çok küçük yarıklarda saklanır. Cimex hemipterus ahşap ve kağıt gibi malzemelerle inşa edilmiş yerleri taş, alçı veya tekstile tercih eder. "Kuluçka merkezleri" adı verilen büyük tahtakurusu kümeleri, tercih edilen bir alt tabaka üzerinde gelişecektir. Ancak bir kuluçka merkezinin başarısı için gerekli en büyük faktör, merkezin kuru, pürüzlü ve koyu olmasıdır. Bu kuluçka merkezleri insanların yatak yakınında, tavuk tüneklerinde ya da mağaralarda bulunabilir.

Davranış

Cimex hemipterus, şafaktan hemen önce doruk aktivitesi olan noktüraldir. Tahtakuruları gündüz gizleme alanlarından çıkarlar ve bir sıcaklık degradesi ve muhtemelen bir karbondioksit degradesi izleyerek konakçılarını bulurlar.

Cimex hemipterus uzun süre açlıkla yaşayabilir. Yetişkinlerin düzenli olarak, dört aylık dönemlerde gıdasız yaşadıkları ve on sekiz ayı aşan bir hayatta kalma süresinin olduğu bilinmektedir. Erkekler ve dişiler kan öğünlerinin büyüklüğüne göre farklılık gösterirler. Benzer vücut ağırlıklarına göre dişi ve erkeklerin karşılaştırılması, dişilerin kan öğünlerini erkeklerin kan öğünlerinin neredeyse iki katı büyüklüğünde aldığını gösterir.

İnsanlar için Zararları

Ciddi hastalıkların bir vektörü olmasa da, Cimex hemipterus insan konakları için hala sorunlara neden olur.

  • İnsanlar için en olumsuz yanları, genellikle alerjik reaksiyonlar göstermeleridir. Çünkü tahta kurusu ısırıklarının tahriş dönemleri vardır.
  • Cimex hemipterus ile enfekte olmuş alanlarda kötü bir koku olur.
  • Bunun yanı sıra mobilya ve duvarlarda tahta kurusunun yağlı salgıları nedeniyle lekelenme görülür.
  • İnsanlar da entomophobia (böcek korkusu) nedeniyle uykusuzluk sorunu olur.