Korona Sertifikası

Son yılların en çarpıcı olayı olan korona virüs salgını, tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Hayatlarımızın her alanında değişimlere yol açan bu virüs turizm sektörü açısından da büyük etkiye sahiptir. Bunların başında gelen korona sertifikası işletmelerin pandemi tedbirlerine uygunluğunun tescili niteliğindeki belgedir. 

Korona Sertifikası Nasıl Alınır?

Kültür ve Turizm Bakanlığının öncülüğünde İçişleri ve Sağlık Bakanlıklarının iş birliğiyle hazırlanan güvenli turizmin sağlanması koşulları sertifikanın alınmasındaki başlıca şarttır. Belirlenen detayların yapılması sonucunda bakanlıklara başvurarak işletmeniz için korona sertifikası talep edebilirsiniz. Talep formunuzda yapılması gereken dezenfeksiyon ve hijyen uygulamalarının yapıldığını belirtmeniz gereklidir. Zorunlulukların bölgeler arası değişiklik gösterebileceği göz ardı edilmemelidir. İsteğiniz doğrultusunda bakanlıktan görevlendirilen kişiler otelinizde gözlem yapmaya gelir. Hazırladıkları rapor sonucunda sertifikaya hak kazanıp kazanmadığınız tarafınıza iletilir.    

Korona Sertifikası Almak İçin Şartlar

Sağlık Bakanlığı korona sertifikası alınabilmesi için işletmelere birtakım şartlar koymuştur. Bu koşullardan ilki misafir kayıtlarının doğru ve düzenli olarak tutulmasıdır. Konukların son 14 gün içerisinde hangi ülkelerde yer aldığı kayıt bilgisi olarak eklenmelidir. İkinci olarak kat ve oda temizlikleri, virüslerle etkin mücadele yönetilecek şekilde sürdürülmelidir. Temizliğe ek olarak bakanlık onaylı ilaçlama ve dezenfeksiyon işlemleri rutin olarak yapılmalıdır.

Dezenfekte işleminde ozon ve ULV makinelerinden yararlanılabilir. Korona virüs ile savaşta büyük rol oynayan sosyal mesafe kurallarının tesis içerisinde yayınlanmış olması gerekir. Otel müşterilerinin girişlerde termal kamerayla ateşleri ölçülmelidir. Tüm bu şartlar sağlandığı takdirde korona sertifikası isteğinizi yetkililere iletebilirsiniz.

Korona Sertifikası Sonrası Uyulması Gereken Zorunluluklar

Korona sertifikası işletmelere sorumluluklar yükleyen maddeler içerir. Maddelerden ilki tesisin korona virüse yönelik plan hazırlaması gerektiğidir. Yol haritasında departmanların tamamı için oluşturulan kurallar açıkça belirtilmelidir. Çalışanların kişisel koruyucu ekipmanlar kullanıp kullanmadığı denetlenmelidir. Bu kişilere dezenfektan ve maske sağlanmalıdır. Ayrıca personel Covid-19 hastalığı ile ilgili bilgilendirilmelidir. Çalışanların sağlık sorunları olduğunda vakit kaybetmeden korona virüs testi yaptırılmalıdır.

Otelde çıkan vaka sonrası belirtilen prosedüre göre karantinaya girilmelidir. Her misafir odadan ayrıldıktan sonra odanın yeni sahibi için hazırlanmasında temizliğe dikkat edilmelidir. Bu aşamada odaların belli sürelerle havalandırılması atlanmamalıdır. Virüslerin bulaş hızının fazla olduğu yeme içme bölümlerinde daha özenli davranılmalıdır. Mutfak araç gereçleri temizliklerinden emin olunmadan kullanılmamalıdır. Gıdaların depolanmasında belirtilen kurallara uyulmalıdır. Toplu alanda yemek yenilen bölümler sosyal mesafe kurallarına göre dizayn edilmelidir. Açık büfe stilinden uzak durulmalı, yiyecekler personeller tarafından servis edilmelidir. Bu kurallara riayet edilmediği takdirde bakanlık tarafından işletmelerin korona sertifikası iptal edilir.   

Korona Sertifikası Neden Gereklidir?

İnsandan insana bulaşan korona virüs riski kalabalık yerlerde katlanarak artar. Tehlikenin minimuma indirilebilmesi ve sağlıklı alanlar yaratılabilmesi için önlemlere ihtiyaç vardır. Ancak bazı işletmeler tedbir almayabilir. Bu aşamada toplum sağlığının korunabilmesi sebebiyle oluşumlar arasındaki güven belirteci somutlaştırılarak belgeye dayandırılmıştır. Müşteriler konaklayacakları yeri seçerken hijyenik ortam sağladığı tasdik edilen tesislere öncelik verir. Sertifikaya sahip olmayan otellere yarı kapasite çalışma şartı getirilebilir. Böylece misafirleri için her türlü hazırlığı yapmış olduğunu ispatlayan işletmeler rekabet ortamında ön plana çıkar. Kısacası korona sertifikası sistemin her iki kutbu için de güzel bir ayrıcalıktır.

Korona Sertifikası Danışmanlık Hizmeti

Protokol süreçleri bazen anlaşılması zor yahut zaman alan işlemler olabilir. Böyle bir durumda en iyisi uzmanlaşmış kişilerden yardım almaktır. Oteliniz için sertifikaya ihtiyaç duyuyor ancak nasıl elde edeceğinizi bilemiyorsanız danışmanlık hizmeti veren firmalarla iletişime geçebilirsiniz. Bu firmalar işletmenizde eksik olan hususları belirterek korona sertifikası için gereken dezenfeksiyon faaliyetlerini yürütür.